Koszyk 0
Opis:
W ostatnich miesiącach świat zmienił się nie do poznania. Tuż obok granic Polski wybuchł krwawy konflikt, którego nikt się nie spodziewał. Konflikt wywołany przez Władimira Putina i jego aparat władzy. Konflikt, który zmienił diametralnie sytuację w Europie i zagroził światowemu pokojowi. Konflikt na tyle groźny, że prowokuje do dyskusji o trzeciej wojnie światowej. Książka ta zawiera próby odpowiedzi na podstawowe pytania ... które w tej sytuacji musi zadać sobie każdy rozsądny człowiek: * Czy to jest nasza wojna i po której stronie powinniśmy się opowiedzieć? * Jak Ukraina potrafiła wyrwać się z uścisku Rosji i dlaczego Moskwa przegapiła ten moment? * Dlaczego Putin zakłócił pokój świata? Dlaczego wszyscy uznali go nagle za demona? * Czy do wybuchu konfliktu przyczyniły się plagi, które dręczą rosyjska gospodarkę? * Jaki plan ekspansji przewiduje Kreml i co jest jej zasadniczym celem? * Skąd Moskwa czerpie środki na próbę wskrzeszenia dawnego imperium? * Czy kryzys rosyjski może trwać całymi latami? Jak i kiedy się zakończy? Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Fronda
  • miękka
Mniej Więcej
  • Tadeusz Święchowicz
  • 380
  • 203
  • 142
  • 978-83-64095-38-2
  • 9788364095382
  • ZBJX7

Recenzje czytelników

imperium zła

Ocena:
Autor:
Data:
Ukraina tematem numer jeden jest już bardzo długo. To przyczyniło się do licznych dyskusji zwolenników dwóch obozów. Ukraina sama się podzieliła, a Polskę podzieliła debata nad jej przyszłością. Autorytety z różnych dziedzin szukały okazji do wypowiedzenia swojego zdania. Każde jest nasycone pewnym ideologizmem, od którego polityka nie może się uwolnić. Patriarchalna Rosja związana z cerkwią przeciwstawione jest państewku młodemu z licznymi epizodami niewoli. Ziemie ... o które od lat toczą się słowne przepychanki stały się powodem do zbrojnego konfliktu. „Pokrzywdzona” Rosja zagrabiła to, co „jej się należało”. Poczynania Putina w wielu miejscach porównywano z działaniami Stalina i Hitlera. Tadeusz Świętochowicz w tej ocenie idzie nieco dalej. Czy jego oceny są trafne będą mogły powiedzieć kolejne pokolenia. Porównania do największych zbrodniarzy XX wieku pojawiły się nie tylko u niego, a widmo nadciągającej wojny światowej sprawiło, że świat zaczął czujnie patrzeć na ruchy Rosji. Niestety obserwacja czy wizja przekazywana nam przez media często były bardzo fragmentaryczne, chaotyczne i bez wyjaśnienia źródeł konfliktu. Jedną z publikacji, które wyszły naprzeciw czytelnika. Pierwszą, jaka trafiła w moje ręce była relacja Agnieszki Korniejenko „Pełzająca wojna”. „Imperium Zła. Reaktywacja” Tadeusza Świętochowicza jest pozycją nieco odmienną. Więcej w niej analiz, mniej relacji z pola walki. Przybliża nam ona obraz współczesnej Rosji, którą z jednej strony pamiętamy, jako demona zła i przepychu, a z drugiej docierają do nas obrazy wygłodniałych umierających dzieci. „Imperium Zła” pozwoli odkryć nam najbardziej zbliżone do prawdy oblicze współczesnego mocarstwa: wpływy wielkich oligarchów, zależności polityczno –biznesowe, funkcjonowanie służb tajnych, manipulacja politykami krajów należących do dawnej republiki radzieckiej, relacje z Unią Europejską i USA, syjonizm oraz sytuacja gospodarcza, polityczna i wojskowa. Wszystko to kształtuje życie przeciętnego Rosjanina, a niekoniecznie jest znane. „Imperium zła” to książka bardzo ważna przez szereg pytań, nad jakimi każe się zastanowić. Proponowana przez Świętochowicza wizja jest dość ponura: organizacje międzynarodowe nie potrafią zapewnić bezpieczeństwa żadnemu krajowi i nawet nie spieszą się z pomocą, jeśli tylko jedno państwo jest zajmowane (a co dopiero jak przejmowana jest tylko jego część?); sankcje gospodarcze są śmieszne i nimi nic nie wynegocjujemy.
Autor bardzo wiele miejsca poświęcił głowie państwa. Pokazuje nam błyskawiczną karierę Władimira Putina oraz jego stronników: Juruja Kowalczuka ( głównego akcjonariusza Banku Rossija), Giennadyja Timczenko (pośrednika w handlu ropą i prezesa grupy inwestycyjnej Volga), miliardera Arkadija Rotenberga i wielu innych.
Tadeusz Święchowicz staje po stronie Ukrainy, Polski, Unii Europejskiej oraz wartości ważnych w naszym kręgu kulturowym. Rosja, Putin i rosyjscy separatyści są tu złą i brutalną siłą imperialną. W książce zabrakło analizy patrzenia na konflikt z drugiej strony. Książkę polecam wszystkim zainteresowanym polityką, śledzącym poczynania za naszą wschodnią granicą.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena