Koszyk 0
Opis:
Czy można w tym samym utworze pokazać dramat, rozterki kobiety imieniem Wanda, na którą zwaliła się jak największe nieszczęście wojna, czyniąc ją wdową, kobiety, której celem jest nie konspiracja, lecz wychowanie urodzonego podczas okupacji dziecka, a równolegle z tym opisać decyzje polityczne i wojskowe, wreszcie dramat generała Sikorskiego, który zaczął orientować się, że sprawa polska stanowiła przeszkodę w planach porozumienia się Churchilla, Roosevelta ze Stalinem ... I pokazać w szeregu wyrazistych scen dylematy, w tym tragiczne, drugiego przywódcy Polaków, "Grota"-Roweckiego? Czy można śledzić losy Jana, dawnego oficera Flotylli Pińskiej, potem więźnia sowieckich obozów, który, uniknąwszy Katynia, zostaje żołnierzem elity elit, cichociemnym, by zginąć na ulicach Berlina w pojedynku z innym Paulem von Buchendorfem, a równocześnie pokazać finał hitlerowskiego szaleństwa? Można. Świadczy o tym powieść "Imiona wojny", nawiązująca do znanej czytelnikom powieści "Imiona honoru", ocenionej przez krytykę jako fresk polityczno-obyczajowy z zaskakującą fabułą, barwnymi postaciami i ciekawymi szczegółami. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Zdzisław Romanowski
  • 2009
  • 1
  • 412
  • 235
  • 155
  • 978-83-7506-332-5
  • 9788375063325
  • ZAG6Z

Recenzje czytelników

Wojna ma wiele imion

Ocena:
Autor:
Data:
Bardzo chwaliłam pierwszy tom "Imion". Niestety, druga część okazała się słabsza.
Autor znacznie mniej miejsca poświęcił tu postaciom fikcyjnym, do których przyzwyczaił czytelnika w "Imionach honoru". Wielka szkoda, bo te poplątane przez wojnę perypetie bardzo ożywiały fabułę i trzymały w napięciu.

W "Imionach wojny" przeważają sceny historyczne, z gabinetów Stalina, Hitlera, Sikorskiego. Te zakulisowe działania są ciekawe ... ale zdają się przytłaczać najbardziej interesujące wątki.

Niewątpliwą zaletą powieści jest jej wiarygodność, dbałość o szczegóły i bardzo dobra znajomość historycznych realiów. Duże wrażenie robią w tym kontekście przygotowania sowietów do wymordowania polskich oficerów więzionych w Katyniu, Kozielsku, Ostaszkowie, Starobielsku i innych obozach. Te przerażające fakty boleśnie zderzają się tu z nadzieją rodzin pomordowanych.

Mimo wspomnianych minusów, polecam i tę drugą część cyklu. Czyta się ją może mniej pasjonująco niż pierwszą, ale nadal jest to ciekawa i poruszająca lektura.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena