Koszyk 0
Opis:
Wiosna 1939 roku. Ogrodem Saskim w Warszawie, jednym z piękniejszych wówczas parków Europy, idzie Wanda. Wraca z wykładów, jest studentką. Próbuje odpowiedzieć sobie na wątpliwości, które ją dręczą: "Kocham go? Jestem przez niego kochana?". Paweł Wagner, o którym myśli jest warszawskim architektem. W tym samym czasie na odległym Polesiu, na patrolującej graniczną Prypeć kanonierce należącej do Flotylli Pińskiej, porucznik Tolski myśli jak wyplątać się z romansu z mężatką ... Z kolei w Poznaniu profesor Kostecki wspomina z uniwersyteckim kolegą swoje studia w Heidelbergu. Zastanawia się czy może wybuchnąć wojna. A po zachodniej stronie granicy, na Pomorzu, gdzieś pod Koszalinem, oberlejtnant von Buchendorf dowiaduje się, że jego narzeczona jest pochodzenia żydowskiego. Tak zaczyna się powieść stanowiąca szeroką panoramę losów jej głównych bohaterów. Bo życie Wandy, wybranego przez nią Pawła, życie porucznika Tolskiego, profesora Kosteckiego, a także życie von Buchendorfa, reprezentującego niemieckie dylematy i uwikłania, zmieni radykalnie wielka zaplanowana na zimno intryga Hitlera i Stalina. Widzimy ich obu w decydujących momentach przygotowania tej zmowy i rozpoczynania niszczenia Polski. Na kartach powieści pojawiają się obrazowo nakreślone postacie tych, którzy z nakazu honoru przeciwstawiają się dyktatorom: Józef Beck, pułkownik Rowecki – późniejszy "Grot". Imiona honoru wraz z rozwojem akcji przekształcają się w wyrazisty, niemający odpowiednika wśród współczesnych powieści, fresk polityczno-obyczajowy z zaskakującą fabułą, barwnymi postaciami i dobrze nakreślonymi szczegółami. Zdzisław Romanowski - urodzony w 1932 roku, w Pińsku. Ukończył filologię polską na UAM w Poznaniu. Zawodową pracę dziennikarską rozpoczął w tygodniku studenckim "Wyboje". Debiutował jako prozaik w 1969 r. powieścią Porwane życie (Wydawnictwo Poznańskie). Z szeregu innych powieści jego autorstwa duże zainteresowanie wywołały (wydane pod pseudonimem Adam Wald) Godzina przeznaczenia (1994) i Czas intrygi (1995 BGW) mówiące o okresie powstania "Solidarności" i intrygach mających na celu jej zwalczanie, w tym reakcji Kremla. Ostatnio wydana powieść opisująca dzieciństwo w Pińsku Cień jaskółki (2001 r. Muza SA) została wysoko oceniona przez Ryszarda Kapuścińskiego. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Zdzisław Romanowski
  • 416
  • 235
  • 158
  • 97883-7506-1055, 978-83-7506-105-5
  • 9788375061055
  • N2983

Recenzje czytelników

Historia i miłość

Ocena:
Autor:
Data:
"Imiona honoru" to ciekawa powieść łącząca wątki obyczajowe, historyczne i romansowe.
Poznajemy w niej i postacie historyczne, i fikcyjne. Najbardziej interesujące są losy tych drugich, gdyż okazują się nieprzewidywalne i zaskakujące. W tej bogatej galerii mamy ludzi różniących się wiekiem, pochodzeniem, wykształceniem i miejscem zamieszkania. Początkowo każda historia wydaje się osobną opowieścią, z czasem jednak ścieżki niektórych bohaterów się krzyżują ...

Autorowi udało się stworzyć w powieści rosnące napięcie. Dotyczy to zwłaszcza czasów przedwojennych, gdy poszczególne postacie zastanawiają się, czy wybuchnie wojna.
Jedni w to nie wierzą, inni są przekonani o nieuchronności napadu Hitlera na Polskę. W tej sytuacji tylko czytelnik ma pewność, co stanie się 1. i 17. września 1939 roku.

Interesujące są nie tylko pogmatwane losy fikcyjnych bohaterów. Przeplatają się one z historycznymi scenami zakulisowych działań Hitlera i Stalina oraz polskich polityków i dowódców.
Tło historyczne pokazane zostało rzetelnie i z dbałością o szczegóły, ale nie jest nużącym wykładem, lecz barwną narracją.

Całość układa się w trzymającą w napięciu, momentami wzruszającą opowieść o pogmatwanych losach ludzi uwikłanych wbrew własnej woli w wielką historię, która kładzie się cieniem na ich planach i marzeniach. Szczególnie wyraziście na tym tle wypadają fragmenty opisujące polskich oficerów uwięzionych w Kozielsku i innych obozach utworzonych przez sowietów. Żołnierze zastanawiają się nad czekającą ich przyszłością, snują różne domysły, przerzucają się hipotezami... I znów tylko czytelnik wie, jaki koniec ich czeka.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena