Koszyk 0
Opis:
Pragnę wam powiedzieć, co mam nadzieję, że nastąpi po Światowym Dniu Młodzieży: mam nadzieję, że będzie hałas. Będzie hałas tutaj, w Rio, będzie hałas. Chciałbym jednak, by was było słychać w diecezjach, chcę, aby się wychodziło na zewnątrz, żeby Kościół wychodził na ulice, chcę byśmy się bronili przed tym wszystkim, co jest światowością, bezruchem, przed tym, co jest wygodą, klerykalizmem, od tego wszystkiego, co jest zamknięciem w sobie. Parafie, szkoły, instytucje stworzone są po to ... aby wychodzić na zewnątrz... jeśli tego nie czynią, stają się czymś w rodzaju organizacji pozarządowej, a Kościół nie może być organizacją pozarządową. Niech mi wybaczą biskupi i kapłani, jeśli ktoś będzie z tego powodu później robił zamęt. Jest to rada. Dziękuję za to, co będziecie mogli zrobić. Franciszek, Spotkanie z młodzieżą argentyńską w katedrze w Rio de Janeiro, 25 lipca 2013 Książka jest odpowiedzią na głośne wezwanie papieża wygłoszone podczas Światowych Dni Młodzieży w Brazylii, aby zrobić w Kościele raban. Jak rozumieć to papieskie wezwanie, do czego konkretnie wzywa Franciszek, czy mamy być chrześcijańskimi rewolucjonistami, czy Kościół może być miejscem, w którym młodzi dobrze się czują, czy mogą wziąć za niego odpowiedzialność? Na te pytania starają się odpowiadać młodzi, katoliccy publicyści z różnych środowisk, od tzw. katolewicy, przez konserwatystów po tradycjonalistów. Autorzy artykułów: Marek Zając, Marcin Łukasz Makowski, Marzena Zdanowska, Ewa Kiedio, Agnieszka Krupa, Ignacy Dudkiewicz, Błażej Strzelczyk, Karol Kleczka, Tomasz Rowiński, Dawid Gospodarek, Marta Arbatowska oraz Piotr Żyłka. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • WAM
  • miękka
Mniej Więcej
  • Sławomir Rusin
  • 2013
  • 100
  • 195
  • 125
  • 978-83-277-0024-7
  • 9788327700247
  • ZBCXS

Recenzje czytelników

Młodzi o Papieżu - „tym od rabanu”

Ocena:
Autor:
Data:
Postać biskupa Rzymu od początku, gdy objął posługę na tym stanowisku – budzi wiele emocji. Od entuzjastycznego przyjęcia, przez sceptycyzm i umiarkowaną „radość” do głębokiego krytycyzmu. A co o Nim (Franciszku) i o Jego wezwaniu do „rabanu” sądzą młodzi?

Postanowił to sprawdzić o. Dariusz Piórkowski SJ - „Poprosiłem więc młodych ludzi, związanych z różnymi środowiskami katolickimi w Polsce, aby napisali, jak oni rozumieją „niepokojące” wezwanie Franciszka ... zwłaszcza w kontekście naszego społeczeństwa i Kościoła.”. I oto owocem tej prośby jest ta książka.

Co ciekawe i poniekąd zaskakujące. Nie jest to „lukierkowa” opowieść o tym jak to wszyscy młodzi radośnie i w podskokach „biegną” do Rzymu z… chciałoby się powiedzieć „pieśnią na ustach” by odpowiedzieć na apel Franciszka. Ale nie jest to też niekończąca się krytyka osoby Papieża, który nie raz dał się już poznać jako Papież zaskakujący pod wieloma względami.

Po lekturze książki z satysfakcją stwierdzam, że każdy został dopuszczony do głosu – zarówno ten z opinią pochlebną, jak i ten z tą mniej entuzjastyczną.

Dla czytelnika to bardzo wartościowy punkt widzenia, ponieważ sam może dojść do własnych wniosków i przemyśleń dotyczących tego tematu.

Jeśli któryś z młodych – chwali, to bez patosu. Przedstawia fakty, dodaje własną refleksję, posługuje się cytatami teologów, filozofów dla potwierdzenia pewnego toku myślenia.

Jeśli ktoś krytykuje… choć to zbyt mocne słowo, bo nikt nie jest przeciwny Franciszkowi, wyraża jedynie obawę o pewne kwestie – to nie „obrzuca” błotem, nie jest agresywny i chamski, jak to w dzisiejszym świecie bywa. Racjonalnie, rzetelnie przedstawia konkretne sytuacje dodając do nich swój komentarz. I co najważniejsze nie jest przy tym anonimowy. Tak „modnie” jest „nawrzucać komuś”, zniesławić go i … pozostać w ukryciu. Ale takie rzeczy to nie tutaj.

Podsumowując jedno jest pewne, Papież Franciszek swą postawa i zachowaniem „porusza” serca i umysły młodych, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

Ci którzy, w tej książce oceniają Jego zachowanie i odnoszą się do apelu „zróbcie raban”, choć nie są jednomyślni (na całe szczęście), to żaden i żadna z nich nie są przeciwnikami Papieża.

Nie ma wątpliwości, że Franciszek ma dobre intencje, choć nie zawsze zostają one dobrze odczytane – przez innych, przez media i nie zawsze wyrażają się w czynach, jakich od Niego oczekują konkretni ludzie.

Magdalena Kielnar
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena