Koszyk 0
Opis:
"Wyspą każdego człowieka, Jean Louise, jego wartownikiem jest sumienie.” Maycomb, Alabama. Dwudziestosześcioletnia Jean Louise Finch, zwana Skautem, powraca z Nowego Jorku w rodzinne strony, do starzejącego się ojca. Na południu Stanów Zjednoczonych panuje zamęt polityczny; trwają spory wokół kwestii nadania Murzynom pełni praw obywatelskich. Powrót Jean Louise do domu staje się gorzko-słodkim doś ... wiadczeniem, gdy na jaw wychodzi bolesna prawda o jej krewnych, o mieszkańcach miasta, w którym dorastała, o ludziach najbliższych jej sercu. Wspomnienia z dzieciństwa wracają wysoką falą, lecz teraźniejszość Maycomb wystawia na ciężką próbę wszystkie prawdy i wartości, w które Skaut niezłomnie wierzyła. Szkicując zupełnie nowy portret bohaterów "Zabić drozda", powieść "Idź, postaw wartownika" jest zarazem znakomitym studium młodej kobiety wkraczającej w dorosłe życie w trudnych czasach - czasach bolesnych, ale i niezbędnych przemian, czasach rozliczenia z iluzjami przeszłości. To dziennik podróży, w której jedynym przewodnikiem jest sumienie człowieka. Powieść "Idź, postaw wartownika" powstała w połowie lat pięćdziesiątych. Wydana dopiero dziś, pozwala nam lepiej zrozumieć i docenić talent Harper Lee. Jest niezapomnianym świadectwem mądrości, człowieczeństwa, pasji, humoru i precyzji pisarki; głęboko poruszającym dziełem sztuki, z jednej strony barwnie opisującym czasy wielkich przemian, a z drugiej uświadamiającym czytelnikowi to, jak przemożny wpływ wywarły one na świat współczesny. "Idź, postaw wartownika" nie tylko potwierdza ponadczasową wartość klasycznej powieści "Zabić drozda", ale też staje się jej nieodłącznym towarzyszem, nadając klasykowi amerykańskiej literatury nowe znaczenie, nowy kontekst i nową głębię. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Filia
  • miękka
Mniej Więcej
  • Harper Lee
  • 2015
  • 368
  • 200
  • 140
  • 978838075-039-5
  • 9788380750395
  • ZCY50

Recenzje czytelników

Śmierć Boga

Ocena:
Data:
Doskonale pamiętam mój zachwyt po przeczytaniu "Zabić drozda", łzy i to rozlewające się po całym ciele uczucie nostalgii. Dlatego gdy tylko zobaczyłam wiadomość dotyczącą wydania "Idź, postaw wartownika" po prostu wiedziałam, że ta książka znajdzie się na mojej półce. Później zaczęłam czytać o kontrowersjach, a mój zapał odrobinę zmalał. Teraz, po lekturze, odczuwam tylko zadowolenie z możliwości zapoznania się z historią dorosłej Skaut. Nawet pomimo faktu, iż "Idź ... postaw wartownika" jest tylko niedoskonałą, pierwszą wersją "Zabić drozda".

Znana z "Zabić drozda" Skaut jest już dorosłą kobietą, nazywaną przez wszystkich Jean Louise, choć dziecko nadal tkwi w jej wnętrzu, rozpychając się i pokazując swoją niezależność. Taką bohaterkę – bezkompromisową i upartą – spotykamy w drodze do Maycomb, jej rodzinnego miasta, do którego udaje się, by odwiedzić starego i coraz słabszego ojca oraz swojego przyjaciela i kochanka, Henry’ego, który nakłania Jean Louise do ślubu. Przyjazd do miejsca psot, wspomnień i zabaw staje się jednak czymś więcej niż zwykłym urlopem spędzonym z rodziną. Całkowicie zmieni on spojrzenie młodej kobiety nie tylko na samą siebie, ale także na ukochanego ojca i oddanego przyjaciela.

Autorka niespiesznie wprowadza nas w życie Jean Louise, w jej relacje z ciotką i ojcem oraz w skomplikowany związek z Henrym, przeplatając wydarzenia ze wspomnieniami bohaterki. To jej dzieciństwo, pełne uroku historie z lat naiwnej młodości, są najmocniejszą stroną Idź, postaw wartownika. Nic więc dziwnego, że wydawca Harper Lee po przeczytaniu książki powiedział jej, by skupiła się przede wszystkim na retrospekcjach. To w nich każdy fan Zabić drozda odnajdzie wyraźny ślad tego kultowego dzieła. Choć sam proces, będący głównym wątkiem powieści z 1960 roku, jest jedynie ledwie zaznaczony, to inne wspomnienia Jean Louise na pewno zyskają Waszą sympatię i niejednokrotnie wywołają uśmiech. Czuć w nich tęsknotę za dzieciństwem, za latami beztroski i bezpieczeństwa, które zapewniała już sama myśl o ojcu, stojącym na straży swoich dzieci. Wizje szczęśliwego dzieciństwa wybrzmiewają tym silniej, im bardziej zagłębiamy się w wydarzenia, które burzą światopogląd Jean Louise.

"Zabić drozda" jest powieścią o sile lęku przed innością i problemie segregacji rasowej. Chociaż Harper Lee mocno zaznacza kwestie rasowe w "Idź, postaw wartownika", nie mogę powiedzieć, by była to powieść bazująca jedynie na tym. Autorka w znacznym stopniu nawiązuje do niezadowolenia wielu obywateli USA w sprawie nadania Afroamerykanom pełni praw, opierając na tym konflikt pomiędzy Jean Louise i Atticusem. To właśnie ta znacząca różnica zdań nadaje powieści rozpędu i prowadzi do ukazania rzeczywistej problematyki "Idź, postaw wartownika".

"– ... ty zaś, moja panno, urodzona z własnym sumieniem, gdzieś po drodze przywarłaś jak pąkla do sumienia swego ojca. Dorastałaś – i wreszcie dorosłaś – zupełnie nie znając samej siebie, zaś Atticusa mylnie biorąc za Boga."

Harper Lee skupia się na zobrazowaniu relacji ojca i córki, która, poddana ciężkiej próbie spowodowanej znaczącymi różnicami poglądów, może rozpaść się na małe kawałki. Jednak pod warstwą wydarzeń tkwi jeszcze ich sedno – owe zrośnięte sumienia Jean Louise i Atticusa, które zostały rozdzielone przemocą. Autorka w piękny sposób ukazuje ból dorastania, odcięcia się od wizerunku ojca-Boga i wykreowanie obrazu rzeczywistego, w którym skazy i wady nie są spychane w podświadomość. Idylliczne miasteczko z lat dzieciństwa, istniejące tylko w wyobraźni bohaterki, również zostaje zrównane z ziemią, co pomaga jej na dobre się z niego wydostać i odnaleźć swoje miejsce na ziemi, nowy dom. Jean Louise, choć ma już dwadzieścia sześć lat, dopiero w momencie największego kryzysu wiary jest w stanie rozpaść się i poskładać na nowo, jako niezależna jednostka.

"Idź, postaw wartownika" jest niewątpliwie ciekawym doświadczeniem literackim. Możemy bowiem poznać dorosłą Skaut z jej rozterkami i problemem w odnalezieniu swojego ja, będąc jednocześnie świadkiem rozwoju autorki, która z przejmującej historii stworzyła arcydzieło światowej literatury.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Druga twarz "Zabić drozda"

Ocena:
Autor:
Data:
Skusiłam się na ten tytuł trochę przez akcję promocyjną i dopiero, kiedy zabrałam się za jej lekturę dowiedziałam się jakie kontrowersje wywołało jej wydanie. "Zabić drozda" do tej pory nie miałam okazji czytać, lecz nie przeszkodziło mi to w odbiorze tej lektury, a może wręcz pomogło bo nie byłam aż tak bardzo oburzona postawą niektórych bohaterów. Historia ta została napisana w połowie ubiegłego wieku, dopiero teraz ujrzała światło dzienne, min. dlatego ... że pokazuje negatywne zachowania białych w stosunku do czarnych. Ludzie, którzy w "Zabić drozda" walczyli o równe prawo dla wszystkich, tutaj pokazują swoją drugą twarz.
Środowisko, do którego wraca Jean Louis przypomina trochę to ze "Służących" Kathryn Stockett. Młoda kobieta, wraca z dużego miasta na prowincję, gdzie się wychowała i nie może zrozumieć tej małomiasteczkowości. Niana, która się nią opiekowała w dzieciństwie zostaje odesłana, a agresja wobec czarnych narasta. Tutaj sytuacja jest podoba, choć bohaterka nie uciekła, a jedynie wyjechała na studia i została. Chciałaby wrócić do rodzinnego miasta, ale nie jest jeszcze na to gotowa. Odkrycie niesprawiedliwości, wręcz wrogości w stosunku do Murzynów napawa ją niedowierzaniem.
"Idź postaw wartownika" to ciekawa historia, ale czy ją czytać musicie zdecydować sami. Na pewno rzuca nowe światło na "Zabić drozda", być może nie każdy kto ma lekturę pierwszej książki autorki za sobą, jest gotowy na tę historię. Jeśli jednak chcielibyście poznać inne spojrzenie na relacje między mieszkańcami Maycumb sięgnijcie po ten tytuł. Każdy wyniesie z niego własne wnioski.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena