Koszyk 0
Opis:
Powieść o brzydkiej, chudej, rudej i nieszczęśliwie zakochanej dziewczynie. Idusia Borejko ucieka z rodzinnych wakacji nad jeziorem i, by nie umrzeć z głodu, zatrudnia się jako dama do towarzystwa u starszego pana, który ma wnuka przecudnej urody. Ida ratuje życie nie tylko wnukowi, ale i małym złośliwcom Lisieckim, którzy wyzywali ją od rudych kościotrupów, zostaje także bohaterką tragiczną: na drodze do jej szczęścia staje piękna blondynka.. ... & Ida sierpniowa otrzymała Harcerską Nagrodę Literacką w konkursie młodych czytelników w 1982 roku Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Małgorzata Musierowicz
  • 0
  • 184
  • 205
  • 145
  • *, 97883-62199-587
  • 9788362199587
  • ZAY6F
  • 10-13 lat

Recenzje czytelników

"Ida sierpniowa" inaczej - dla siostry

Ocena:
Autor:
Data:
Czasami marzę byś mogła po prostu podejść. Do niej. Do niego. Z kubkiem gorącej kawy lub herbaty. Jak wolisz, bo przecież masz prawo- wyboru. Usiąść po prostu obok i powiedzieć jak było- co dobrze, co źle. Od niechcenia przegadać godzinę, dwie może i więcej jeśli masz potrzebę. Poszukać w jej i jego oczach zainteresowania, życzliwości. Tego czego nigdy nie dostałaś, a czego szukasz, a ja nie potrafię nazwać, bo nie znam. Być tak po prostu obok, może i nawet milcząc ... Bo przecież można być ze sobą-tak naprawdę, szczerze- i nie powiedzieć do siebie nawet słowa. Uwierz mi, można.
Chciałabym Ci to wszystko dać, czego sama nazwać nie mogę, choć szukam w każdym jak bezdomny, zapchlony pies. Nie dam, bo nie mam, choć uwierz mi-chcę.
Mogę jedynie być obok. Cicho, spokojnie, jak dobry duch czuwać, by nie stała Ci się krzywda, by nie spadł Ci nawet włos. W taki zamglony, szary wieczór mogę pokazać Ci jak to jest. Co to za sztuka magiczna, której nas nie nauczono. Co to znaczy kochać i być kochanym. Co to znaczy mieć dom. Co to znaczy wspierać i być wspieranym. Co to znaczy rodzina. Nie mam własnej, więc nie zaproszę Cię do siebie, byś mogła odetchnąć nieznanym ciepłem i troską o siebie nawzajem . Jeszcze tego nie stworzyłam, ale zaczekaj. Teraz mogę Cię zabrać w świat opisany w książce. W miejsce, które ja pokochałam całym sercem. Do ludzi, których pragnę w realnym życiu. Do emocji i atmosfery, których mi często brakowało. Wiem doskonale, że znasz tę książkę, ale pozwól sobie spojrzeć na nią inaczej. Pozwól mi opowiedzieć ją Tobie na nowo. Mam na myśli „Idę Sierpniową” Małgorzaty Musierowicz.
Niedawno zdałam sobie sprawę z tego jak bardzo jesteście do siebie podobne z Idą Borejko. Obie niezależne , silne, uparcie dążące do celu. Z pewnością odważne, wolałybyście zginąć niż przyznać się do porażki. Żywiołowe też. Nie dla Was siedzenie w domu i przełączanie kanałów w telewizji. Tyle jest przecież do zrobienia! Tyle do zobaczenia! Zacięte w swoim postanowieniu. Nie tak łatwo, o ile to w ogóle możliwe, nakłonić Cię do zmiany decyzji. Sama najlepiej wiesz czego potrzebujesz i nie pozwalasz, by ktoś decydował za Ciebie. Obie jesteście młode, nieustępliwe. A w głębi serca szaleńczo pragniecie miłości i akceptacji. I właśnie to chcę Ci zaproponować. Byś zanurzyła się na kolejnych kartach książki w ten spokój, troskę o drugiego człowieka, całkowitą aprobatę. Dla mnie mieszkanie na Roosevelta to przede wszystkim dom, którego całe życie pragnęłam. Każdy, bez względu na atrakcyjność czy pozycję społeczną, czuje się tam wartościową istotą. Pogoń za pieniędzmi, cały ten dziki pęd współczesnych czasów? Nie, tego tam nie ma. Kiedy czytałam tę książkę, czułam się jakbym była gościem w ich wielkiej, gościnnej kuchni. Jakbym siedziała razem z Borejkami( opisywaną rodziną) przy wspólnym stole i ogrzewała się ich ciepłem. Za każdym razem, gdy czytam kolejne strony tej opowieści przenoszę się w przyjazny świat, który udało się stworzyć autorce oraz mnie- w mojej wyobraźni. Chciałabym żeby to też był Twój świat. Spróbuj tę książkę poznać na nowo.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Nudna lektura

Ocena:
Autor:
Data:
Książkę tę miałam jako lekturę w pierwszej klasie gimnazjum. Pamiętam jedynie, że była niezwykle nużąca i z wielkim wysiłkiem udało mi się ją dokończyć.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena