Koszyk 0
Opis:
Po stłumieniu buntu niemieckich mieszczan w stołecznym Krakowie Władysław Łokietek zarządził ostre represje wobec jego uczestników. Zastosowano przy tym osobliwy test polskości – ścinano głowę każdemu, kto nie potrafił poprawnie wymówić słów: soczewica, koło, miele, młyn. A jeśli w ręce egzekutorów wpadł rodowity Polak, tyle że borykający się ... z problemami artykulacyjnymi? No cóż, ktoś taki miał prawdziwego pecha… Dziś na szczęście wady wymowy nie pociągają za sobą tak drastycznych konsekwencji, ale… jak cię słyszą, tak cię piszą. Dlatego prawidłową wymowę i dobrą dykcję warto ćwiczyć w każdym wieku. Ta książka jest skutecznym narzędziem doskonalenia wymowy, równie dobrym jak kamyki, które uczyniły z jąkającego się Demostenesa najwybitniejszego mówcę starożytnej Grecji, lecz o wiele przyjemniejszym. Zabawne wierszyki utrzymane w stylistyce purnonsensu pozwolą ćwiczyć giętkość języka w atmosferze dobrej zabawy. Zawarte w tym zbiorku rymowane łamacze językowe prezentują zróżnicowany poziom trudności, dlatego mogą po nie sięgnąć zarówno dzieci, jak i dorośli. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Anna Pluta
  • 2014
  • 1
  • 44
  • 214
  • 152
  • 9788379424641
  • 9788379424641
  • ZCERJ

Recenzje czytelników

dykcja

Ocena:
Autor:
Data:
Nie wystarczy mówić z sensem, aby być zrozumianym. Trzeba mówić wyraźnie. Większość problemów z komunikacją z innymi osobami wynika z naszej niedbałości i lenistwa lub nawyku: tak mówiły osoby, z którymi się wychowywaliśmy. Jednak samo posługiwanie się językiem we współczesnym świecie nie wystarcza. O ile nasi znajomi potrafią nam wybaczyć seplenienie, szumienie i wiele innych błędów pracodawcy nie będą skłonni tego robić. Nasz sukces zależy nie tylko od tego, jakim słownictwem się posługujemy ... ale i od sposobu artykułowania go. Nikt nie urodził się mistrzem mowy. Dzieci od małego wiele godzin z uporem ćwiczą wymawianie głosek, sylab, a później je łączą, by w wieku dwóch lat potrafić porozumiewać się z dorosłymi. Oczywiście nie są to idealnie brzmiące słowa, dlatego z pomocą rodzicom przyjdą logopedzi i książki z prostymi wierszykami. Kolejne etapy kształcenia dykcji będą wymagały bardziej skomplikowanego materiału i tu naprzeciw wychodzi Anna Pluta ze swoim zbiorem dwudziestu ośmiu wierszyków łamiących język.
„I Ty zostaniesz Demostenesem. Ćwiczenia dykcji dla małych i dużych” to książka, która nie tylko może służyć do nauki wymowy dla dzieci i dorosłych, ale przede wszystkim źródło krótkich zabawnych utworów, które przyciągną nasze pociechy i sferą językową i graficzną. Ilustracji jest niewiele, ale na pewno urozmaicają ćwiczenia. W krótkim wstępie autorka podzieliła się z nami bardzo interesującą historią o Demostenesie, który miał wadę wymowy, a dzięki długim i wytrwałym oraz dokładnym ćwiczeniom stał się znakomitym mówcą, którego legenda o sztuce oratorskiej przetrwała do dziś.
W utworach Anny Pluty znajdziemy wiele odwołań do utworów znanych nam z klasyków, np. „Okulary” Juliana Tuwima stały się inspiracją do „Muszki koniuszego”, która jest naszpikowana wyrazami ze spółgłoskami szczelinowymi.
Chcąc poprawić swoją dykcję musimy pamiętać, że konieczna jest wizyta u logopedy, który pozwoli nam określić przyczynę błędnej wymowy oraz wskaże ćwiczenia, które mogą być rozwijane dzięki ćwiczeniu wymawiania zdań pełnych „kamyków Demostenesa”.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena