Koszyk 0
Opis:
Być aktorką... Większość dziewczynek na pewnym etapie życia marzy o tym, by zostać aktorką. Większość z tej większości z czasem zmienia zdanie. Dorotka zalicza się do mniejszości, która zdania nie zmienia, choć w efekcie wszystko wygląda inaczej, niż sobie wyobrażała. To historia najprawdziwsza z prawdziwych, w której pasja walczy ze zwątpieniem, wiara w siebie z totalnym załamaniem, a marzenia o wielkich rolach kończą się często na reklamie protez zębowych i debecie na koncie ... Dorotka unika kłopotów, ale one ją po prostu znajdują, co ma pewnie związek z jej niezwykłym talentem do popełniania gaf. Szczególnie dotkliwe okazuje się to w interesujących okolicznościach, a w takich właśnie poznacie wielu sławnych ludzi, znanych Wam dotąd tylko z ekranu i sceny teatralnej. Aha, jest jeszcze Książę z Bajki... Oraz niezawodni, wspaniali przyjaciele. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Agata Pruchniewska
  • 2014
  • 352
  • 202
  • 140
  • 978-83-62405-33-6
  • 9788362405336
  • ZBHL3

Recenzje czytelników

Bo życie aktorki nie jest łatwe...

Ocena:
Autor:
Data:
Większość małych dziewczynek w przyszłości chciałaby zostać sławną aktorką. Jednakże nawet i my dorośli, często nie zdajemy sobie sprawy z trudności tego zawodu. Trzeba dostać się do odpowiedniej szkoły, gdzie na jedno miejsce przypada tysiące chętnych. Potem castingi, masa materiałów do nauki i stres przed wystąpieniem... Zapominamy o takich "błahostkach" prawda ? Liczy się przecież masa pieniędzy otrzymana za odegranie roli. A przecież początkujący ... mało uznany aktor nie zarabia kokosów. Książka "I dobry Bóg stworzył aktorkę", to jednocześnie opis życia autorki. Agata Pruchniewska wie czym jest nauka mega długaśnego scenariusza i wielka trema ... jest aktorką, a kto może lepiej opowiedzieć o tym zawodzie niż osoba, która "siedzi" w tej branży.

Dorota od dziecka wiedziała, kim chce zostać gdy będzie dorosła. Większość ze swych dziecięcych planów szybko rezygnuje, zmieniają się upodobania i pasje. Ale nie w przypadku Doroty. Ona konsekwentnie zmierza do celu, stopniowo pokonuje przeciwności bo wie, że chce być kimś. Aktorstwo to jej pasja i sposób na życie. Jednocześnie nie boi się wyzwań oraz ciężkiej pracy, która jest mocno związana z tym zawodem. W życiu Doroty obecny jest także facet nazywany Księciem. Przystojny, ale kompletnie pozbawiony uczuć. Osobiście ja nie wytrzymałabym z takim typem nawet minuty. Dorota, odrobinę szalona, ale z głową pełną pomysłów, przypadnie do gustu wielu czytelnikom. Jej historia zaskakuje prawdą i odkrywa wszystkie tajemnice związane z aktorstwem.

Narracja książki była dla mnie totalnym zaskoczeniem. W tej roli został obsadzony Bóg ! Muszę przyznać, że autorka świetnie rozwiązała kwestię osoby, która przedstawia nam całą gamę wydarzeń. Akcja toczy się szybko, czytamy, czytamy, aż w końcu docieramy do końca i ... chcemy jeszcze więcej ! Polubiłam postać Doroty, razem z nią przeżywałam wszystkie rozterki, problemy i dylematy. Książka nie jest smutna, czy też wywołująca w czytelniku napady płaczu. Dzięki poczuciu humoru Boga, powieść nabiera całkowicie innego wymiaru. Ukazuje życie zwykłej aktorki, ale "od kuchni". Gdy oglądamy serial lub film na ekranie, wszystko wydaje się być łatwe, piękne i kolorowe. Jednak za sukcesem danej produkcji stoi katorżnicza praca obsady. Książka Pruchniewskiej przypadła mi do gustu. Jestem ciekawa, czy autorka pokusi się o kontynuację losów Doroty. Jeśli tak, będę wniebowzięta i biegiem polecę do księgarni po nową porcję wrażeń płynących z lektury :)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Trudna droga ku Oscarom

Ocena:
Autor:
Data:
Gdyby ktoś pokusił się o zrobienie sondażu wśród małych dziewczynek i zapytał kim chciałyby być jak dorosną większość z nich odpowiedziały z pewnością, że marzy im się kariera aktorki lub piosenkarki. Szkoły aktorskie rokrocznie przeżywają spore oblężenie. Wśród pełnoletnich młodych kobiet nie brakuje pań, którym marzy się granie Julii u boku Romea czy Antygony. Zdobyć dyplom szkoły teatralnej łatwo nie jest. Dodatkowo w dzisiejszych czasach ów dyplom nie jest gwarantem pracy w zawodzie ... Mimo to bycie aktorką to prestiż. To marzenie często niedoścignione. To wreszcie niełatwy kawałek chleba. Jeśli chcecie zajrzeć w życie dyplomowanej aktorki od kulis gorąco polecam przeczytanie powieści " I dobry Bóg stworzył aktorkę" pióra Agaty Pruchniewskiej. Książka jest przezabawna, pełna humoru, ale i szczerej prawdy jak to w aktorskim światku bywa. A bywa różnie. Bardzo wesoło, ale i brutalnie.


Dorota jest ambitną i zdolną młodą damą. Marzy o karierze w teatrze. Marzy o sławie. W jej zdobycie chce włożyć pracę i wyrzeczenia. Chce dać z siebie wszystko. Nie zawsze to wystarcza. W tej branży trzeba mieć jeszcze fart. Bez łutu szczęścia się nie da. Bo przeciętnych jest wielu, zdolnych też. W blasku jupiterów znajdą się tylko nieliczne jednostki.
Powieść to zapis edukacyjnej drogi Dorotki i początków jej kariery. To relacja ze studiów, które tylko z daleka wydają się łatwe i przyjemne. To pozory. By skończyć szkołę teatralną trzeba mieć wiele hartu ducha, dystansu do otoczenia i tych, co już sławę zdobyli, samozaparcia i uporu. Trzeba umieć wielokrotnie przełknąć gorzką pigułkę, znieść niesłuszne nagany i poniżenia. Dorotka radzi sobie z tym wspaniale. Owszem miewa trudne dni, ale mimo to nie poddaje się i dąży do swoich celów. Na kartach książki uczy się asertywności, obrony swoich racji, parcia do przodu. Uczy się mówić "nie" i mówić to, co myśli, co jej na sercu leży. Zmienia się na lepsze, staje się twardą kobietą. Życie aktora ukazane w powieści jest pełne blasków i cieni. Można szybko i łatwo wspiąć się na szczyt, ale większość musi zmagać się z castingami, czekaniem na "ten" telefon, na upragnioną nowinę o przyznanej roli. Nie wszyscy grają w dużych wielkomiejskich teatrach, czasem koniecznością staje się prowincjonalna placówka lub występy w reklamówkach. Być aktorem to ciężki kawałek chleba.
Lektura opowiada też o miłosnym perypetiach Dorotki i związku z Księciem - artystą i amantem w każdym calu. Ba, że z nim, ale jeszcze z jego przeuroczą rodzinką i morgami. Czyta się o tej relacji z uśmiechem na buzi. I by być szczerą muszę przyznać, że ja osobiście bym z takim mężczyzną długo nie wytrzymała.
Powieść to obraz artystycznego środowiska, które jest bardzo charakterystyczne i wyjątkowe. Nie brak w nim osób ekscentrycznych, mających o sobie wybitne mniemanie. Nie brak zakłamania bufonady, zadufania, układów i układzików. Ale są i ambitni, popularni normalni artyści, którym sodówka nie uderzyła do głowy. Istny misz-masz. Jak to w prawdziwym świecie.
Książka to lektura gwarantująca sporą dawkę humoru i rozrywki, którą czyta się lekko i przyjemnie. Atutem jest nie tylko humor, ale i niezwykły sposób narracji. Narratorem tej powieści jest bowiem sam Bóg, który jest boski i bardzo dowcipny. Być może zbyt często powtarza się słowo humor w tejże recenzji, ale gdy tylko sięgnięcie tę powieść to będziecie myślę wyrozumiali w tej kwestii.
Super wesoła książka, która z pewnością rozbawi i której czytanie nie będzie nużyć. Polecam nie tylko miłośnikom teatru.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena