Koszyk 0
Opis:
DO CZEGO ZDOLNA JEST GRUPA TRZYMAJĄCA WŁADZĘ, KTÓRA OBAWIA SIĘ UTRATY KONTROLI? FRANCIS dzięki swojej przebiegłości i bezwzględnym wybiegom wygrał wszystko, co na scenie politycznej było do wygrania. Dla niego to jednak wciąż za mało. Tylko miesiące dzielą go od tytułu najdłużej urzędującego premiera Wielkiej Brytanii. Wyniki sondaży są jednak coraz gorsze. Groź ... ba utraty władzy staje się realna. Francis musi posunąć się dalej niż kiedykolwiek, by nie utracić swojej pozycji. Nawet niebezpieczny pomysł wywołania międzynarodowego konfliktu stanie się opcją wartą zaryzykowania… Mroczny thriller polityczny Michaela Dobbsa to trzymająca w napięciu opowieść, która prześwietla uniwersalne mechanizmy władzy. Postać Francisa Urquada jest pierwowzorem bohatera, którego w serialu tak rewelacyjnie wciela się Kevin Spacey. POWIEŚĆ, W KTÓREJ ZNAJDZIESZ TO, CZEGO NIE ZOBACZYSZ W SERIALU! Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Michael Dobbs
  • 2016
  • 1
  • 524
  • 205
  • 144
  • *, 97883240-3535-9
  • 9788324035359
  • ZD42E

Recenzje czytelników

Przeszłość czy przyszłość?

Ocena:
Autor:
Data:
Sięgając po "House of Cards. Ostatnie rozdanie" spodziewałam się kontynuacji rewelacyjnej części drugiej. Opis walki Francisa z królem zakończył się w kulminacyjnym momencie, dlatego oczekiwałam dalszej części tego konfliktu. A tu niespodzianka... W "Ostatnim rozdaniu" nie ma ani słowa o królu! Czy się rozczarowałam? Początkowo TAK! Jednak im bardziej zagłębiałam się w opisywany konflikt zarówno międzynarodowy, jak i wewnątrz partyjny, tym bardziej książka,mnie pochłaniała ...
"House of Cards" to powieść ponadczasowa. Myślę, że większość wielbicieli będzie podobnie jak ja, na nowo przeżywać nikczemność i perfidię F.U. Jego wyrafinowanie, przebiegłość, upór, bezlitosność, nie zmalały wraz z wiekiem ("Ostatnie rozdanie" dzieje się 10 lat po objęciu przez Francisa stanowiska premiera). Można nawet powiedzieć, że wraz ze zdobytym doświadczeniem intrygi F.U. są coraz bardziej wyrachowane.
A jak to się skończy? Przeczytajcie sami;)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dom z kart runął

Ocena:
Autor:
Data:
Na zakończenie historii Francisa Urquharta czekałem z niecierpliwością. Polityczne rozgrywki na najwyższych szczeblach władzy to niezwykle ciekawy temat i intrygowało mnie do jakich jeszcze matactw jest zdolny F.U.

Urquhart jest premierem już ponad 10 lat. Coraz częściej pojawiają się głosy, że powinien już odejść, że jest za stary. Jednak człowiek, który raz posmakował władzy nie odda jej tak łatwo. Francis jest nawet w stanie wywołać międzynarodowy konflikt ... aby przejść do historii jak najdłużej sprawujący urząd współczesny premier. Musi też stawić czoła swojej przeszłości, która przypomina się w najmniej odpowiednim momencie.

Główny bohater osiąga wiek emerytalny. Coraz częściej jego koledzy partyjni zaczynają wspominać, że już pora na zmianę na stanowisku premiera. Sam Francis też sprawia wrażenie zmęczonego polityką. Ale to tylko wrażenie. Urquhart ma plan i nie spocznie dopóki go nie doprowadzi do końca. Jeszcze tylko kilka tygodni i trwale zapisze się w historii swojego kraju. A że jego ambicje mogą doprowadzić do międzynarodowego konfliktu to żaden problem. W końcu "cel uświęca środki". Nie przewidział tylko jednego - na jego drodze staną wydarzenia sprzed 40 lat (oryginał został wydany na początku lat dziewięćdziesiątych), które mogą pokazać wyborcom, że F.U. nie jest taki prawy i moralnie nieskazitelny jak się im wydaje.
Ostatnia część jest inna od poprzednich. O ile "Rozgrywka z królem" była w jakiś sposób powiązana z częścią pierwszą, tak "Ostatnie rozdanie" jest niemal samodzielną opowieścią. Jedynymi bohaterami wspólnymi są Francis i jego żona, Mortima. Wszyscy pozostali "uczestnicy gry" to nowe postaci. Nie ma też prawie żadnych nawiązań do wcześniejszych wydarzeń, więc czytelnik, który nieopatrznie zacznie lekturę od tego tomu nie zauważy, że jest to cześć większej historii. Czy to dobrze? Raczej tak, zwłaszcza kiedy opis na okładce nie wskazuje, że trzeba przed lekturą przeczytać dwie inne książki. Zmienił się też podział "czasu antenowego" dla poszczególnych osób. Choć Francis nadal jest w centrum uwagi, to sporo dowiadujemy się o jego żonie, która teraz przejawia pewną aktywność w działaniach, a nie tylko zachęcając męża. Ponieważ jedną z głównych osi fabularnych jest konflikt na Cyprze to również dostajemy sporo informacji o tym kraju i historii inwazji tureckiej. Tu ma też miejsce zdarzenie, które rozpoczęło i zakończyło tworzenie Urquharta takiego jakim jest na kartach cyklu. Sam premier jest też inny. Widać po nim, że same ambicje już nie wystarczą, że pomimo szczerych chęci ciało zaczyna go zdradzać, że chęć udowodnienia wszystkim wokół swej siły jest przyczyną podejmowania złych decyzji.
Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest zakończenie. Autor mógł wybrać jedno z kilku oczywistych, ale na szczęście tego nie zrobił. Te ostatnie kilka stron to bardzo dobre podsumowanie charakteru głównego bohatera. Do samego końca to on dyktuje warunki i odchodzi z urzędu tak, jak on chce.
Podsumowując - ci, którzy czytali poprzednie części sięgną po tą bez wahania. Książka tez przypadnie do gustu szukającym dobrej lektury o kulisach władzy, choć, pomimo niezależności tego tomu, lepiej zacząć od początku aby zobaczyć całą drogę F.U.


Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu Znak literanova
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena