Koszyk 0
Opis:
Dorota Sumińska jest baczną obserwatorką przyrody i świata, interesuje ją każde istnienie. Ważni są dla niej tak samo ludzie, jak zwierzęta i cała natura. Przez lata gromadziła różne historie, wspomnienia, anegdoty, które stały się kanwą wielowątkowej, uniwersalnej opowieści o przewrotności losu i wszechobecności zwierząt, które towarzyszą ludziom w kluczowych momentach życia. Spełnione marzenia, podstępna miłość, która pojawia się w niespodziewanym momencie, przypadki ... które stają się przeznaczeniem. Gesty, słowa, przedmioty, które na zawsze odmieniły czyjeś życie. Sekrety, które łączą i dzielą. Ludzie zapadający w pamięć na zawsze. Bracia mniejsi, którzy pomagają uświadomić ludziom inny wymiar codziennych spraw. Nieoczywiste, zaskakujące, poruszające… historie z życia i o życiu. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Dorota Sumińska
  • 2013
  • 1
  • 192
  • *, 9788308052341
  • 9788308052341
  • ZB6U0

Recenzje czytelników

Historie, które napisało życie

Ocena:
Autor:
Data:
Zupełnie nie spodziewałam się tej książki u siebie w domu, jednak Wydawnictwo Literackie przygotowało dla mnie tak miłą niespodziankę i ,,Historie, które napisało życie” wylądowały u mnie na półce. Doszłam do wniosku, że skoro już je mam, to szkoda by było ich nie przeczytać i w taki oto sposób rozpoczęłam lekturę tej cieńkiej pozycji.

Od pierwszych stron urzekł mnie styl autorki. Prosty, który powodował, że ta pozycja była dla mnie czystą przyjemnością. Co prawda do formy ... jaką są opowiadania nie jestem zbytnio przekonana, jednak tutaj Pani Dorota Sumińska świetnie sobie z nią poradziła. W niektórych niestety odczuwałam niedosyt, ponieważ zbyt szybko się kończyły. Nie będę Wam przybliżała fabuły każdego z 21 opowiadań, bo nie ma to najmniejszego sensu. Powiem Wam jednak, że każda część posiadała swój morał oraz w każdym występowały zwierzęta – kozy, konie, koty, psy.

Muszę przyznać, że o Pani Dorocie wcześniej nie słyszałam, co jest aż dziwne, zważywszy na fakt, że jest autorką już kilku książek : ,,Dalej na czterech łapach”, ,,Jak jeż Jerzy został tatą”, ,,Świat według psa”, ,,Wierzę w jeże” , ,,Zwykłe niezwykłe życie’’ i innych.

Najnowsza pozycja pisarki nie jest zbyt obszerna, ma bowiem tylko 160 stron, jednak czyta się ją z uwagą. To takie opowiadania z gatunku tych na jedno popołudnie. Te jednak zmuszają do przystanięcia i zastanowienia się nad swoim życiem, może zmienienia czegoś? Co więcej, to nie jest czas stracony. Jedne opowiadania są bardziej poruszające, inne mniej, jednak wszystkie mają w sobie jakiś element, którzy urzeka i sprawia, że trudno się od nich oderwać. Ja bynajmniej nie potrafiłam.

,,Historie, które napisało życie” polecam wszystkim miłośnikom twórczości Pani Doroty Sumińskiej, a także nowym czytelnikom, którzy szukają w literaturze czegoś więcej. Tutaj z pewnością znajdziecie coś, co poruszy Was do głębi.

Moja ocena : 9/10
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Z życia wziete

Ocena:
Autor:
Data:
Opowiadania i felietony nie są moją ulubioną formą literacką, jednak czasem po nie sięgam, sugerując się autorem. Książki pani Sumińskiej urzekły mnie i dlatego sięgnęłam po tomik jej opowiadań. Wrażenia? Zdecydowanie wolę powieści pani Doroty od opowiadań!

Zbiór opowiadań „Historie, które napisało życie” zawiera dziewiętnaście, krótkich opowiadań opowiadających o życiu. To swoista mozaika wydarzeń, migawek i podpatrzonych sytuacji, wziętych z otaczającego nas świata ... Pani Dorota zbierała je w głowie, aż w końcu przelała na papier.

Są one bardzo różnorodne, częstym gościem w jej opowieściach są zwierzęta i lekarze. Wszystkie opowiadania łączą uczucia i emocje. Znajdujemy w nich szczęście, miłość, nadzieję, rozczarowania, przyjaźń. Ujęły mnie opowiadania ze zwierzętami w tle, gdzie pani Dorota pokazuje ludzką czułość, odpowiedzialność i miłość do zwierząt .
Krótkie historyjki przedstawione przez panią Sumińską chwilami wywołują uśmiech, chwilami konsternację, a chwilami łezka kręci się w oku. Oddziałują na emocje i trącają wiele strun w duszy czytelnika.

W tej niewielkiej objętościowo książeczce zmieściło się życie. Opowiadanka świetnie nadają się jako przerywniki pomiędzy innymi zajęciami. Są ciekawe, ale zdecydowanie wolę dłuższe formy literacki i dłuższe opowieści, jakie serwuje pani Dorota. Nadal moja ulubioną książką tej Autorki pozostaje „Zwykłe niezwykłe życie – cudowna opowieść, która zapadła mi w serce. Polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena