Wirtualny doradca
facebook
promocje
 

55,52 zł

64,90 zł

Oszczędzasz: 9,38 zł
(14%)

Chwilowo niedostępne

Historie kobiet z Gułagu

Prawie wszystkie autorki wspomnień były aresztowane i więzione w latach 30-tych XX wieku. W swoich relacjach opowiadają o sobie, ale znacznie częściej o losach swych towarzyszy z więzień i obozów. To wspólne przeżywanie tragicznego losu, sprzeciw wobec bezdusznego systemu, niszczącego wspólnotę ludzi, jest źródłem wielkiej siły moralnej.

Potworna selekcja okresu stalinowskiego - pisze w swoich wspomnieniach Wiera Szulc - stworzyła, zdawałoby się, nowy gatunek ludzi: pokornych, odrętwiałych, pozbawionych inicjatywy, milczących. Dlatego trzeba, by nasi współcześni usłyszeli głos nielicznych ocalałych przedstawicieli pokolenia początku wieku, którzy

zachowali do naszych czasów ideały prawdziwego człowieczeństwa, pomimo koszmaru niesprawiedliwego sądu, tortur i poniżenia, głodu i niewyobrażalnych wyrzeczeń.

Wszystkie wspomnienia wchodzące w skład tego zbioru zostały napisane bez autocenzury i bez nadziei na szybką publikację. Wiele z nich pisano potajemnie, za drutem kolczastym.

Pokaż więcej >

Informacje dodatkowe

Tytuł Historie kobiet z Gułagu. Dusza wciąż boli
Autor Siemion S. Wileński
Wydawnictwo Wydawnictwo Naukowe PWN
Oprawa twarda
Rok wydania 2011
Liczba stron 672
Długość [mm] 24
Szerokość [mm] 16
Seria Świadkowie historii
ISBN 978-83-01-16743-1
EAN 9788301167431
Indeks ZAC9L

Słowa kluczowe

Użyj spacji aby rozdzielić słowa, apostrofów (') aby wpisać frazy.

Recenzje klientów

Recenzje uznane za najbardziej przydatne

31 stycznia 2013
Historie kobiet z Gułagu. Dusza wciąż boli pod redakcją Siemiona Wielińskiego
jest to pokaźny zbiór, w większość nigdy nieocenzurowanych wspomnień przetrzymywanych w Rosyjskich więzieniach i łagrach kobiet, które trafiały tam na długie lata.

Opowiadają swoje historie, w których przeplatają się losy wielu kobiet pochodzących z różnych środowisk i różnych części Związku Radzieckiego, które wspólnie przeżywają tragiczne losy w latach 30-tych XX wieku. Co interesujące i wciąż nie do końce odkryte, dla tego typu pisarstwa, to poruszanie problemów kobiet w łagrach. Nie ulega przecież wątpliwości, iż problemy mężczyzn są inne, choćby ze względu na fizjologie. Ulega też zmianie perspektywa, a co za tym idzie i sposób opowiadania.

Więźniarkami były zarówno działaczki polityczne jak i gospodynie domowe, które za winne uznawane zostały, ponieważ były czyjąś żoną bądź znały obcy język. Niektóre z nich zaś były zwolenniczkami reżimu Stalinowskiemu i komunizmu, które po fałszywym donosie zostały aresztowane i skazane bez możliwości udowodnienia swej niewinności. Zmuszane były do życia w skrajnie wyczerpujących warunkach, w oczekiwaniu na proces były przesłuchiwane, torturowane, głodzone i z góry skazane na długoletni wyrok bez prawa do obrony.

Książka pozwala poznać rzeczywistość kobiet oskarżanych o zbrodnie polityczne i skłania do refleksji nad ciężkim życiem przetrzymywanych w tamtych czasach ludzi, którzy represjonowani byli przez komunistyczne władze. Polecam wszystkim zainteresowanym, bo warto tę książkę przeczytać.
  więcej >> Zobacz wszystkie moje recenzje
Czy ta recenzja była przydatna?
Skomentuj | Zgłoś nadużycie

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy. więcej »

Oceniasz: Historie kobiet z Gułagu. Dusza wciąż boli