Koszyk 0
Opis:
Historie kobiet z Gułagu Prawie wszystkie autorki wspomnień były aresztowane i więzione w latach 30-tych XX wieku. W swoich relacjach opowiadają o sobie, ale znacznie częściej o losach swych towarzyszy z więzień i obozów. To wspólne przeżywanie tragicznego losu, sprzeciw wobec bezdusznego systemu, niszczącego wspólnotę ludzi, jest źródłem wielkiej siły moralnej. Potworna selekcja okresu stalinowskiego - pisze w swoich wspomnieniach Wiera Szulc - stworzyła, zdawałoby się ... nowy gatunek ludzi: pokornych, odrętwiałych, pozbawionych inicjatywy, milczących. Dlatego trzeba, by nasi współcześni usłyszeli głos nielicznych ocalałych przedstawicieli pokolenia początku wieku, którzy zachowali do naszych czasów ideały prawdziwego człowieczeństwa, pomimo koszmaru niesprawiedliwego sądu, tortur i poniżenia, głodu i niewyobrażalnych wyrzeczeń. Wszystkie wspomnienia wchodzące w skład tego zbioru zostały napisane bez autocenzury i bez nadziei na szybką publikację. Wiele z nich pisano potajemnie, za drutem kolczastym. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Siemion S. Wileński
  • 2011
  • 672
  • 24
  • 16
  • Świadkowie historii
  • 978-83-01-16743-1
  • 9788301167431
  • ZAC9L

Recenzje czytelników

Ważna książka o problemach kobiet w gułagach. Ich doświadczenie jest inne niż to s perspektywy męskiej choćby ze względu na fizjologię. Polecam!

Ocena:
Autor:
Data:
Historie kobiet z Gułagu. Dusza wciąż boli pod redakcją Siemiona Wielińskiego
jest to pokaźny zbiór, w większość nigdy nieocenzurowanych wspomnień przetrzymywanych w Rosyjskich więzieniach i łagrach kobiet, które trafiały tam na długie lata.

Opowiadają swoje historie, w których przeplatają się losy wielu kobiet pochodzących z różnych środowisk i różnych części Związku Radzieckiego, które wspólnie przeżywają tragiczne losy w latach 30-tych XX wieku ... Co interesujące i wciąż nie do końce odkryte, dla tego typu pisarstwa, to poruszanie problemów kobiet w łagrach. Nie ulega przecież wątpliwości, iż problemy mężczyzn są inne, choćby ze względu na fizjologie. Ulega też zmianie perspektywa, a co za tym idzie i sposób opowiadania.

Więźniarkami były zarówno działaczki polityczne jak i gospodynie domowe, które za winne uznawane zostały, ponieważ były czyjąś żoną bądź znały obcy język. Niektóre z nich zaś były zwolenniczkami reżimu Stalinowskiemu i komunizmu, które po fałszywym donosie zostały aresztowane i skazane bez możliwości udowodnienia swej niewinności. Zmuszane były do życia w skrajnie wyczerpujących warunkach, w oczekiwaniu na proces były przesłuchiwane, torturowane, głodzone i z góry skazane na długoletni wyrok bez prawa do obrony.

Książka pozwala poznać rzeczywistość kobiet oskarżanych o zbrodnie polityczne i skłania do refleksji nad ciężkim życiem przetrzymywanych w tamtych czasach ludzi, którzy represjonowani byli przez komunistyczne władze. Polecam wszystkim zainteresowanym, bo warto tę książkę przeczytać.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena