facebook
promocje
 

55,52 zł

64,90 zł

Oszczędzasz: 9,38 zł
(14%)

Chwilowo niedostępne

Historie kobiet z Gułagu

Prawie wszystkie autorki wspomnień były aresztowane i więzione w latach 30-tych XX wieku. W swoich relacjach opowiadają o sobie, ale znacznie częściej o losach swych towarzyszy z więzień i obozów. To wspólne przeżywanie tragicznego losu, sprzeciw wobec bezdusznego systemu, niszczącego wspólnotę ludzi, jest źródłem wielkiej siły moralnej.

Potworna selekcja okresu stalinowskiego - pisze w swoich wspomnieniach Wiera Szulc - stworzyła, zdawałoby się, nowy gatunek ludzi: pokornych, odrętwiałych, pozbawionych inicjatywy, milczących. Dlatego trzeba, by nasi współcześni usłyszeli głos nielicznych ocalałych przedstawicieli pokolenia początku wieku, którzy zachowali do naszych czasów ideały prawdziwego człowieczeństwa, pomimo koszmaru niesprawiedliwego sądu, tortur i poniżenia, głodu i niewyobrażalnych wyrzeczeń.

Wszystkie wspomnienia wchodzące w skład tego zbioru zostały napisane bez autocenzury i bez nadziei na szybką publikację. Wiele z nich pisano potajemnie, za drutem kolczastym.
Pokaż więcej >

Informacje dodatkowe

Tytuł Historie kobiet z Gułagu. Dusza wciąż boli
Autor Siemion S. Wileński
Wydawnictwo Wydawnictwo Naukowe PWN
Oprawa twarda
Rok wydania 2011
Liczba stron 672
Długość [mm] 24
Szerokość [mm] 16
Seria Świadkowie historii
ISBN 978-83-01-16743-1
EAN 9788301167431
Indeks ZAC9L
Sposób odbioru/dostawy zamówienia Księgarnia Matras, Paczkomat InPost, Kiosk RUCHu, Poczta Polska, Kurier DHL

Słowa kluczowe

Użyj spacji aby rozdzielić słowa, apostrofów (') aby wpisać frazy.

Recenzje klientów

Recenzje uznane za najbardziej przydatne

31 stycznia 2013
Historie kobiet z Gułagu. Dusza wciąż boli pod redakcją Siemiona Wielińskiego
jest to pokaźny zbiór, w większość nigdy nieocenzurowanych wspomnień przetrzymywanych w Rosyjskich więzieniach i łagrach kobiet, które trafiały tam na długie lata.

Opowiadają swoje historie, w których przeplatają się losy wielu kobiet pochodzących z różnych środowisk i różnych części Związku Radzieckiego, które wspólnie przeżywają tragiczne losy w latach 30-tych XX wieku. Co interesujące i wciąż nie do końce odkryte, dla tego typu pisarstwa, to poruszanie problemów kobiet w łagrach. Nie ulega przecież wątpliwości, iż problemy mężczyzn są inne, choćby ze względu na fizjologie. Ulega też zmianie perspektywa, a co za tym idzie i sposób opowiadania.

Więźniarkami były zarówno działaczki polityczne jak i gospodynie domowe, które za winne uznawane zostały, ponieważ były czyjąś żoną bądź znały obcy język. Niektóre z nich zaś były zwolenniczkami reżimu Stalinowskiemu i komunizmu, które po fałszywym donosie zostały aresztowane i skazane bez możliwości udowodnienia swej niewinności. Zmuszane były do życia w skrajnie wyczerpujących warunkach, w oczekiwaniu na proces były przesłuchiwane, torturowane, głodzone i z góry skazane na długoletni wyrok bez prawa do obrony.

Książka pozwala poznać rzeczywistość kobiet oskarżanych o zbrodnie polityczne i skłania do refleksji nad ciężkim życiem przetrzymywanych w tamtych czasach ludzi, którzy represjonowani byli przez komunistyczne władze. Polecam wszystkim zainteresowanym, bo warto tę książkę przeczytać.
  więcej >> Zobacz wszystkie moje recenzje
Czy ta recenzja była przydatna?
Skomentuj | Zgłoś nadużycie

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy. więcej »

Oceniasz: Historie kobiet z Gułagu. Dusza wciąż boli