Koszyk 0
Opis:
Książka z zakresu popularnej historii obyczajów przedstawia zjawisko kulturowe, jakim jest uwodzenie przez pryzmat najsłynniejszych uwodzicieli w dziejach: Don Juana, Casanovy, markiza de Sade i Valmonta, bohatera "Niebezpiecznych związków" Cloderlosa do Lacloisa. Publikacja opatrzona ilustracjami ze względu na erudycję przeznaczona dla szerokiego kręgu czytelników.
  • Bellona
  • miękka
Mniej Więcej
  • Knut Stene-Johansen
  • 208
  • 229
  • 160
  • 9788311135581
  • 9788311135581
  • ZCFMZ

Recenzje czytelników

Sztuka uwodzenia bywa zgubną

Ocena:
Autor:
Data:
Wielu z nas jest przekonanych, że o uwodzeniu wie wszystko. Niektórzy mogą mieć naturalny dryg do tego, niemniej jednak ciągle wiele technik, wiele pomysłów i możliwości pozostaje nieodgadnionych. Jeśli już wyjdziemy z założenia, że każdy człowiek jest inny i absolutnie nie podziała na każdego dokładnie to samo, jesteśmy już w punkcie wyjścia, od którego możemy zgłębiać sztukę uwodzenia. Kto powiedział, że uwodzić trzeba wiele osób, nieprawdaż?

Jeśli chcecie książki porywającej ... zanurzającej w głębi pożądania przywoływanych bohaterów i ukazującej szerokie ujęcie sztuki uwodzenia to nie bierzcie pod uwagę "Historii uwodzenia" Knut Stene-Johansen. Ta książka to bardziej biografia kilku uwodzicieli okraszona dużą dawką wolnościowych sloganów. Być może niepotrzebnie nastawiłam się na przeczytanie czegoś w stylu lekkiej lektury o umiejętnościach uwodzenia, bo srodze się zawiodłam na tej książce w takim kontekście.

Knut Stene-Johansen lekkiego stylu z pewnością nie ma. Choć książkę da się przeczytać i to dość szybko, to jednak mimo tematyki, która mogłaby jej zapewnić ową lekkość, Czytelnik drąży i męczy tę pozycję. Nie dajcie się zwieść okładce, ta książka nadaje się bardziej dla osób zafascynowanych wolnościowym aspektem sztuki uwodzenia i faktami z życia gwiazd tego aspektu, niż dla tych, którzy oczekiwali fascynującej opowieści o tym trudnym kunszcie.

Wiele tłumaczy fakt, że autor jest norweskim profesorem literatury, szczególnie zainteresowanym francuskim dorobkiem w tej dziedzinie. Idealna pozycja dla osób piszących prace wszelkiego typu, gdy potrzebują drogocennej pozycji wzbogacającej bibliografię. Trzeba bowiem przyznać, że wybór uwodzicieli jest trafny, a ich życie bogate w skandale i problemy z prawem. Jeśli podejdziemy do tej książki jak do ciekawej rozprawy naukowej na temat uwodzicieli to mamy ogromną szansę na intrygującą lekturę. Nawet układ sugeruje bardziej rozprawę doktorską niż książkę popularnonaukową i w takiej oprawie sprawdzi się znakomicie.

Podsumowując, jeśli za tę tematykę zabrałaby się Mary Roach czy Amy Stewart, jestem przekonana, że wyszłaby porywająca lektura przynosząca nawet rumieńce wstydu. A tak, cóż, wyszło bardziej naukowo niż popularnie, co nie czyni jej złą pozycją.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena