Wirtualny doradca
facebook
promocje
 

126,82 zł

149,90 zł

Oszczędzasz: 23,08 zł
(15%)

Chwilowo niedostępne

Górny Śląsk — to region w środku Europy, w historii którego na przestrzeni wieków obserwować można wymianę kultury, wiedzy i idei między Zachodem a Wschodem kontynentu. Chociaż pod względem politycznym i prawnym był on zawsze częścią jednego z sąsiadujących państw, region ten ma jednak już od średniowiecza swój niepowtarzalny charakter. To powodowało także, że jego historia była ciągle przedstawiana i przepisywana w różnych kontekstach.

Książka prezentuje szeroko historię i kulturę Górnego Śląska od wczesnego osadnictwa aż do teraźniejszości oraz łączy po raz pierwszy różne perspektywy. Napisali ją autorzy z trzech krajów, do których historycznie Górny Śląsk najdłużej należał.

Na pierwszy plan nie wysunięto jednak konfliktów z sąsiadami, lecz wymianę z nimi. W ten sposób powstał podręcznik zarówno pouczający, jak i zrozumiały, pokazujący jednocześnie czytelnikowi, w jaki sposób historiografia mogła być wykorzystywana do sformułowania roszczeń politycznych.

Upadek systemu sowieckiego w Europie Środkowej i Wschodniej w latach 1989—1990 przyczynił się znacznie do podjęcia na nowo rozmów i dyskusji o Górnym Śląsku — tym razem otwarcie i bez panującej przez wiele dziesięcioleci nieufności wobec własnych sąsiadów. Pojawiające się dzisiaj kontrowersje dotyczą kwestii merytorycznych, a dyskusje nie są już prowadzone z perspektywy narodowej. Prezentowana książka ukazuje w sposób imponujący, że Polacy, Niemcy i Czesi stawiają nowe wspólne pytania o historię Górnego Śląska, nie podkreślając aspektów dzielących, lecz szukając łączących.

Oprawa twarda, papier kredowy, ilustracje kolorowe i czarno-białe, mapy historyczne Górnego Śląska, mapa Górnego Śląska, streszczenia w języku angielskim, niemieckim i francuskim, bibliografia, indeks imion i nazwisk, indeks miejscowości, słownik niemiecko-polski i czesko-polski miejscowości na Górnym Śląsku.

Pokaż więcej >

Informacje dodatkowe

Tytuł Historia Górnego Śląska. Polityka, gospodarka i kultura europejskiego regionu
Autor Joachim Bahlcke, Dan Gawrecki, Ryszard Kaczmarek
Wydawnictwo Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
Oprawa twarda
Rok wydania 2011
Liczba stron 560
Długość [mm] 287
Szerokość [mm] 233
ISBN 978-83-60470-41-1
EAN 9788360470411
Indeks ZADVH

Słowa kluczowe

Użyj spacji aby rozdzielić słowa, apostrofów (') aby wpisać frazy.

Recenzje klientów

Recenzje uznane za najbardziej przydatne

3 z 3 uznało tę recenzję za przydatną
24 lipca 2014
Książka pięknie wydana w twardej okładce, warta swojej ceny. Nie jest to jednak album, to ciekawie i szczegółowo przedstawiona historia Górnego Śląska. Myślę, że jest idealnym pomysłem na prezent  więcej >> Zobacz wszystkie moje recenzje
Czy ta recenzja była przydatna?
Skomentuj | Zgłoś nadużycie

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy. więcej »

Oceniasz: Historia Górnego Śląska. Polityka, gospodarka i kultura europejskiego regionu