facebook
promocje
 

112,43 zł

149,90 zł

Oszczędzasz: 37,47 zł
(25%)

Szybka wysyłka 24h!

Dostawa do księgarni
ZA DARMO
Górny Śląsk — to region w środku Europy, w historii którego na przestrzeni wieków obserwować można wymianę kultury, wiedzy i idei między Zachodem a Wschodem kontynentu. Chociaż pod względem politycznym i prawnym był on zawsze częścią jednego z sąsiadujących państw, region ten ma jednak już od średniowiecza swój niepowtarzalny charakter. To powodowało także, że jego historia była ciągle przedstawiana i przepisywana w różnych kontekstach.

Książka prezentuje szeroko historię i kulturę Górnego Śląska od wczesnego osadnictwa aż do teraźniejszości oraz łączy po raz pierwszy różne perspektywy. Napisali ją autorzy z trzech krajów, do których historycznie Górny Śląsk najdłużej należał. Na pierwszy plan nie wysunięto jednak konfliktów z sąsiadami, lecz wymianę z nimi. W ten sposób powstał podręcznik zarówno pouczający, jak i zrozumiały, pokazujący jednocześnie czytelnikowi, w jaki sposób historiografia mogła być wykorzystywana do sformułowania roszczeń politycznych.

Upadek systemu sowieckiego w Europie Środkowej i Wschodniej w latach 1989—1990 przyczynił się znacznie do podjęcia na nowo rozmów i dyskusji o Górnym Śląsku — tym razem otwarcie i bez panującej przez wiele dziesięcioleci nieufności wobec własnych sąsiadów. Pojawiające się dzisiaj kontrowersje dotyczą kwestii merytorycznych, a dyskusje nie są już prowadzone z perspektywy narodowej. Prezentowana książka ukazuje w sposób imponujący, że Polacy, Niemcy i Czesi stawiają nowe wspólne pytania o historię Górnego Śląska, nie podkreślając aspektów dzielących, lecz szukając łączących.

Oprawa twarda, papier kredowy, ilustracje kolorowe i czarno-białe, mapy historyczne Górnego Śląska, mapa Górnego Śląska, streszczenia w języku angielskim, niemieckim i francuskim, bibliografia, indeks imion i nazwisk, indeks miejscowości, słownik niemiecko-polski i czesko-polski miejscowości na Górnym Śląsku.
Pokaż więcej >

W zestawie taniej - najczęściej kupowane zestawy

Inni klienci, których interesował ten produkt, oglądali również:

Informacje dodatkowe

Tytuł Historia Górnego Śląska. Polityka, gospodarka i kultura europejskiego regionu
Autor Joachim Bahlcke, Dan Gawrecki, Ryszard Kaczmarek
Wydawnictwo Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej
Oprawa twarda
Rok wydania 2011
Liczba stron 560
Długość [mm] 287
Szerokość [mm] 233
ISBN 978-83-60470-41-1
EAN 9788360470411
Indeks ZADVH
Sposób odbioru/dostawy zamówienia Księgarnia Matras, Paczkomat InPost, Kiosk RUCHu, Poczta Polska, Kurier DHL

Słowa kluczowe

Użyj spacji aby rozdzielić słowa, apostrofów (') aby wpisać frazy.

Recenzje klientów

Recenzje uznane za najbardziej przydatne

4 z 4 uznało tę recenzję za przydatną
24 lipca 2014
Książka pięknie wydana w twardej okładce, warta swojej ceny. Nie jest to jednak album, to ciekawie i szczegółowo przedstawiona historia Górnego Śląska. Myślę, że jest idealnym pomysłem na prezent  więcej >> Zobacz wszystkie moje recenzje
Czy ta recenzja była przydatna?
Skomentuj | Zgłoś nadużycie

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy. więcej »

Oceniasz: Historia Górnego Śląska. Polityka, gospodarka i kultura europejskiego regionu