Koszyk 0
Opis:
Pierwsza książka przedstawiająca historię filozofii politycznej napisana przez polskiego autora. Jest próbą pokazania, że rozważania o polityce Tukidydesa, Platona, Arystotelesa, św. Tomasza z Akwinu i innych myślicieli, aż do Locke''a, są nadal myślą żywą, która może nas pobudzić do własnych przemyśleń. Składa się szeregu indywidualnie ujętych esejów, prezentujących ich poglądy oraz wprowadzających do głównych zagadnień filozofii politycznej. Jest także próbą filozoficznego ujęcia przedmiotu ... Przedstawia historię myśli politycznej Zachodu jako wielką debatę na temat relacji między polityką a etyką. Książka uczy myślenia politycznego. Napisana przystępnym językiem, jest pasjonującą lekturą. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • W. Julian Korab-Karpowicz
  • 2010
  • 0
  • 390
  • 211
  • 155
  • 97883-6119-9304
  • 9788361199304
  • Z7528

Recenzje czytelników

Porządna, nowoczesna robota.

Ocena:
Autor:
Data:
Wydawnictwo zapewnia, że jest to pierwsza książka traktująca o historii filozofii politycznej napisana przez polskiego autora. Pewnie tak właśnie jest, w każdym razie jest to pierwsza książka Korab-Karpowicza wydana w Polsce. Wcześniej, również w tym roku, autor opublikował „A History of Political Philosophy: from Thucydides to Locke”, a „Historia filozofii politycznej” jest tłumaczeniem wersji angielskiej, przy czym polski tekst został znacznie poszerzony ...

Korab-Karpowicz daje nam historię idei politycznych, a pierwszym z myślicieli, których przedstawia, jest Tukidydes, zwany często ojcem realizmu w polityce międzynarodowej. Później idą Platon, Arystoteles, Cyceron, św. Augustyn, św. Tomasz z Akwinu, Machiavelli, Grocjusz, Hobbes i Locke. Na końcu jest tekst niejako osobny – autor pisze o Federalistach i rozłamie między klasycznością a modernością. Właśnie „modernością”, bo takiego terminu Korab-Karpowicz używa.

Historia myśli politycznej w ujęciu Korab-Karpowicza to historia debaty na temat związków polityki oraz etyki. Być może dzisiaj, kiedy patrzy się na dokonania polityków, na to, do czego zostałą sprowadzona polityka, trudno uwierzyć, że między polityką i etyką mogą zachodzić jakiekolwiek relacje, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że Korab-Karpowicz nie pisze o politykach załatwiających swoje mniejsze lub większe interesy, o politykach, dla których jedynym ważnym kryterium jest skuteczność w utrzymywaniu się przy władzy, tylko przedstawia wielkich myślicieli, których idee miały wpływ na losy świata.

W sporze między klasycznością a modernością, autor opowiada się za tradycją klasyczną, a rezultatem tego stanowiska jest między innymi podkreślanie znaczenia cnoty, zjawiska, które dzisiaj jest zapomniane, a jeśli nie całkowicie zapomniane, to bardzo często źle rozumiane.

„Historia filozofii politycznej” to książka odświeżająca, przypominająca, że polityka może być działalnością moralną ludzi żyjących w społeczeństwie i próbujących jak najlepiej poukładać sprawy między sobą – bo przecież polityka to nie jest dożynanie watah wrogich sobie obozów.

Książka zawiera indeks rzeczowy oraz indeks osób. Bibliografia podana jest dla każdego rozdziału, a osobno wskazane są pozycje w języku polskim. Dodatkowo dostajemy zestaw wybranych prac traktujących o filozofii politycznej oraz teorii stosunków międzynarodowych. Porządna, nowoczesna robota.

Korab-Karpowicz pisał tę książkę dziewięć lat i zakończył na Locke'u, ale dzieło nie jest jeszcze ukończone – będzie następna książka, bo przecież od czasów Locke'a w polityce co nieco się wydarzyło.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena