Koszyk 0
Opis:
"Dokonana przed autora krytyczna reinterpretacja historia Arabii Saudyjskiej jest nie tylko aktualna, ale także prowokująca. Jest ona efektem zarówno znakomitego warsztatu badawczego, jak i wiedzy wynikającej ze znajomości ojczystego kraju. Tak jego krytycy, jak i zwolennicy po lekturze książki będą musieli przemyśleć swoje stereotypowe wyobrażenia o saudyjskich realiach". F. Gregory Gause, III ... University of Vermont "Historia Arabii Saudyjskiej Madawi Al-Rasheed jest odświeżająco ikonoklastyczną książką... O ile mi wiadomo, nikt do tej pory nie opowiedział „prawdziwej historii” tego kraju w sposób tak krytyczny i tak szczegółowy." Peter Sluglett, American Historical Review Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Madawi Al-Rasheed
  • 2011
  • 0
  • 384
  • 230
  • 150
  • 97883-05-136006
  • 9788305136006
  • ZADRT

Recenzje czytelników

Historia Arabii Saudyjskiej czyli jak uśpić Czytelnika

Ocena:
Autor:
Data:
Przeczytałam, a właściwie to raczej dobrnęłam wreszcie do końca chyba jedynej wydanej po polsku monografii poświęconej Arabii Saudyjskiej. Lektura jest równie pasjonująca jak czytanie książki telefonicznej Nowego Jorku. Doskonale sprawdzi się w sytuacjach, kiedy będziecie mieć kłopoty ze snem.
Być może jest to częściowo wina tłumaczenia, ale z pewnością akademicki styl pisania prof. Madawi Al.- Rasheed, nie pozostał bez wpływu na poziom senności czytelników ...
Mimo tych wad publikacja stanowi obszerne kompendium wiedzy o stosunkach społeczno-gospodarczych, politycznych i religijnych na Półwyspie Arabskim oraz o procesie formowania się współczesnego Królestwa Arabii Saudyjskiej.
Monografia obejmuje okres od czasów pierwszego emiratu saudyjsko – wahhabickiego (1744 rok) poprzez wojny w Zatoce Perskiej, do zamachów z 11 września i czasów nam współczesnych. Autorka dokładnie przedstawia również zmiany jakie zaszły w obyczajowości plemion w kolejnych dekadach po odkryciu ropy naftowej.
Nie jestem jednak w pełni przekonana o obiektywizmie prof. Madawi Al- Rasheed, która jest wnuczką ostatniego księcia Emiratu Ha'il - Mohammeda bin Talal al-Rasheed pozbawionego władzy przez Abd al-Aziz ibn Abd ar-Rahman ibn Fajsal Al Su’uda – twórcę państwa saudyjskiego.
Mimo wszystko, jest to pozycja warta przeczytania, bo.... innej, ciekawiej napisanej historii Arabii Saudyjskiej póki co na polskim rynku nie ma.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena