Koszyk 0
Opis:
Gdy pękło niebo, a błysk stał się jaśniejszy niż słońce... W jednej chwili sto tysięcy ludzi po prostu wyparowało, a Japonia została rzucona na kolana. Taki był rok 1945 dla Hiroszimy. Czas śmierci, okrucieństwa i zniszczenia, gdy amerykańska machina atomowa ruszyła szybko i nieubłaganie, zbierając swoje krwawe żniwo. Rok po ataku John Hersey udał się do Japonii, do strefy zrzutu bomby, i stworzył do granic bólu żywy obraz zagłady, której doświadczyli mieszkańcy Hiroszimy ... Oparł się na wstrząsających opowieściach sześciorga osób, którzy makabryczne szczegóły eksplozji będą pamiętać już zawsze. Chociaż cudem przeżyli ten koszmar, to trudno ocenić, czy był to dar, czy przekleństwo. Aby się o tym przekonać, autor 40 lat po pierwszym wydaniu Hiroszimy wrócił do Japonii i na własne oczy zobaczył, jak udało im się przezwyciężyć efekty katastrofy. W ostatnim rozdziale książki dopełniła się ich historia. Aż po dziś dzień nie ma lepszej opowieści o straszliwości Hiroszimy... Hersey to jeden z tych współczesnych pisarzy, których książki przemawiają z największą siłą. "Washington Post" Najpopularniejszy i najbardziej ceniony na świecie amerykański reportaż dotyczący drugiej wojny światowej. "Time". Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • John Hersey
  • 2013
  • 1
  • 232
  • 205
  • 145
  • 9788377852279
  • 9788377852279
  • ZAXMN

Recenzje czytelników

Lektura obowiązkowa.

Ocena:
Autor:
Data:
Rok po ataku, Hersey udaje się do Hiroszimy, do samego serca koszmaru, do strefy zrzutu. Efektem tej wyprawy jest niniejsza książka. Autor zawarł w niej losy sześciorga zaledwie osób, którym udało się przeżyć atak nuklearny.
W momencie wybuchu:
Toshiko Sasaki była w pracy, w dziale kadr Wschodnioazjatyckiej Fabryki Blach;
Masakazu Fujii rozpoczynał lekturę gazety Ashai;
Hatsuyo Nakamura stała przy kuchennym oknie obserwując sąsiada;
Wilhelm Kleinsorge czytał czasopismo ...
Terufumi Sasaki był w pracy w szpitalu Czerwonego Krzyża;
Kiyoshi Tanimoto pakował swoje rzeczy.
Te sześć osób to symbol wielu tysięcy ofiar ataku nuklearnego na miasto. Hershey dopuszcza ich do głosu, słucha, notuje, nie ingeruje, nie pociesza. W efekcie powstał szokujący zapis tak pełen bólu, cierpienia, przerażenia, rozczarowania, strachu, że nie da się tego opowiedzieć. Poznajemy świat ludzi przed wybuchem, świat normalny z troskami i radościami jakich wiele. Poznajemy także świat po, świat, którego w zasadzie nie było, świat ograniczający się do bólu fizycznego i psychicznego. Nie da się o treści książki napisać, trzeba ją poznać.
Oprócz cierpienia tysięcy ludzi, Hershey porusza także kwestię wielu dni po wybuchu, w trakcie których ci, którzy przeżyli nie mieli żadnej informacji, żadnej pomocy od swojego rządu. Przez kilka kolejnych lat także nie mogli się doprosić o porządną pomoc finansową i medyczną.
Poruszana jest także kwestia powracająca od lat, jak bumerang - kto jest odpowiedzialny za tragedię setek tysięcy ofiar ataku nuklearnego i ich rodzin.
Autor książki jak na prawdziwego dziennikarza przystało, nie osądza, nie ocenia, nie komentuje, tylko wysłuchuje i przedstawia nam relacje. To wystarczy, żeby porazić czytelnika i zmusić do chwili zadumy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Godna polecenia

Ocena:
Autor:
Data:
Książka w bardzo ciekawy sposób opisuje życie wybranych ludzi tuż przed zrzuceniem bomby, w chwili jej eksplozji oraz po tragedii. Przedstawia dramaty, śmierć istnień ludzkich, a także specyficzną mentalność Japończyków wobec tragedii. Książka na pewno warta uwagi.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena