Koszyk 0
Opis:
Biografia arcysiepacza Trzeciej Rzeszy stylem przypomina książki Wołoszańskiego. Książka napisana dynamicznym i wartkim stylem, łączy w sobie elementy psychodramy, reportażu i fabularnej rekonstrukcji zdarzeń. Autor nie stroni od pikantnych szczegółów, jak spekulacje na temat rzekomego żydowskiego pochodzenia Heydricha. Hitlerowski namiestnik Czech i Moraw, syn kompozytora, niezwykle inteligentny i muzykalny ... w powojennych rozliczeniach odsunięty w cień ze względu na wczesną śmierć (1942) - był najbardziej fanatycznym i bezwzględnym realizatorem rasistowskiej polityki Hitlera. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Mario R. Dederichs
  • 2012
  • 0
  • 224
  • 240
  • 165
  • 97883-245-94290
  • 9788324594290
  • ZANQL

Recenzje czytelników

Polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Okres II wojny światowej to nie tylko walki, chory system, utopijne i porażające dążenia, to także, a może przede wszystkim ludzie, którzy za tym stali, ludzie budzący przerażenie, siejący śmierć, zagładę. Jednym z nich był bohater niniejszej książki - Reinhard Tristan Eugen Heydrich.To on stworzył i gorliwie realizował program ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej.
Książka ta powstała jako kontynuacja, swoiste scalenie licznych artykułów ... jakie Dederichs publikował głównie na łamach Sterna. Artykuły te dot. właśnie Heydricha. Twarz zła to dobrze napisana pozycja, wnikliwie opracowana, ciekawe połączenie dokumentu, biografii, historycznego reportażu, książki pseudonaukowej.Książka została podzielona na sześć rozdziałów. Opowiadają one o całym życiu Heydricha, o jego wspinaniu się po szczeblach kariery w III rzeszy, o życiu codziennym w ówczesnych Niemczech, a wreszcie o eksterminacji Żydów i kaźni, którą zgotował w Pradze. Sporo miejsca poświęcone jest Heydrichowi od strony prywatnej, jego wykształceniu, domowi rodzinnemu, zainteresowaniu etc. Czytając te opisy tym wyrażniejszy jest kontrast miedzy łagodnym na pozór blondynem, doskonale wykształconym, o nienagannych manierach, a zabójcą na światową skalę. Ogromny plus należy się jej autorowi za doskonałe przygotowanie merytoryczne. Zamieszczona na ostatnich stronach bibliografia jest iście imponująca. Liczy ona bowiem ponad 200 pozycji. Daje to możliwość sięgnięcia po dodatkowe pozycje, gdyby ktoś z czytelników był tematem w wyjątkowy sposób zainteresowany. Książka ku mojemu zaskoczeniu nie ma swojego finału (tak jak oczekiwałem) w momencie śmierci jej bohatera. Dederichs kontynuuje opowieść przedstawiając dalsze losy żony i dzieci twarzy zła. Co kuriozalne i zupełnie niezrozumiałe, nigdy nikt z rodziny Heydricha oprócz jego bratanka, nie wykazał najmniejszej skruchy za czyny krewnego.
Całość napisana jest ciekawie, przystępnym językiem, temat potraktowany jest chronologicznie, co niewątpliwie ułatwia lekturę. Na minus zasługuje tylko umiejscowienie licznych przypisów - na końcu książki. Utrudnia to lekturę.
Na koniec nasuwa się pytanie - jak można być kimś takim jak Heydrich? Bo trudno nazwać go człowiekiem. Ilu jemu podobnych żyje lub będzie żyło na kuli ziemskiej?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Twarz diabła

Ocena:
Autor:
Data:
Heydrich był prawa ręka znanego wszystkim Heinricha Himmlera. Od zawsze znajdował się w jego cieniu. Znał jednak swoje miejsce i wykonywał co do joty rozkazy Hitlera, które Himmler mu przekazywał. W zasługach za wierną pracę został Protektorem Rzeszy i objął kontrolę nad Czechami i Morawami. Jednym z rozdziałów książki jest opis przebiegu jego błyskotliwej kariery wojskowej. W wielu przytaczanych źródłach możemy zapoznać się z jego myślami, rozkazami które otrzymywał i wydawał ... a także stenogramy ważnych spotkań, w których brał udział, a zapadały na nich niezwykle ważne decyzje mające wpływ na życie milionów ludzi. Równocześnie podkreśla sukcesy esesmana na polu sportowym oraz jego zamiłowanie do zdrowego trybu życia. Heydrich traktował mordowanie ludzi i uprawianie szermierki jak podobne do siebie dyscypliny sportu.

Autor skupia się również na pochodzeniu Heydricha. Wielokrotnie przytacza historię dotyczącą żydowskich korzeni esesmana. Udowadnia jednak ostatecznie, że przez pomyłkę na rodzinę Heydricha padło podejrzenie, którego całkowicie nie udało się pozbyć do końca jego życia.

"Heydrich. Twarz zła" to ostatnia książka Dederichsa. Autor wykonał bardzo rzetelną pracę. Jego książka poza wyżej wymienioną biografią tytułowego mordercy oraz jego współpracowników wzbogacił swoistą kroniką ludobójstwa prowadzoną przez Nazistów na ujarzmionych narodach. Swoją pracę poparł ponad 20 stronami przypisów i zdjęć. Jest to co prawda książka popularnonaukowa, ale w większości oparta na suchych faktach. Autor przy wielu okazjach odchodzi od głównego tematu i rysuje czytelnikowi tło historyczne, aby łatwiej było się zorientować w sytuacji. Jest to spory plus, ponieważ opowieść o życiu Heydricha nie wydaje się kompletnie oderwana od wydarzeń z wojny - jest przeplatana zarówno z czasami I wojny światowej, dwudziestoleciem między wojennym oraz jego błyskawiczną karierą w SS.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena