Koszyk 0
Opis:
Autor Amuletu z Samarkandy wydanego w 38 krajach i filmowanego Narodziny i śmierć legendy, dojrzewanie i odkrywanie prawdy o sobie samym w fantastycznej opowieści z nastoletnim bohaterem, który w niczym nie przypomina Froda i Harry''ego Pottera Przed wiekami dwunastu wojowników stoczyło wielką bitwę. Wszyscy polegli, lecz uwolnili od krwiożerczych bestii Dolinę, która dziś jest spokojnym domem ich potomków - jeśli tylko nie przekroczą linii kurhanów... Halli marzy o wielkich czynach przodków ... lecz w niczym nie przypomina członków swego znamienitego rodu. Ale to jemu, wraz z dziewczyną, której też śni się wielka przygoda, przyjdzie odkryć mroczną tajemnicę Doliny. Mroczniejszą niż prastare legendy? Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Amber
 • miękka
Mniej Więcej
 • Jonathan Stroud
 • 2010
 • 1
 • 384
 • 205
 • 130
 • 97883-241-37848
 • 9788324137848
 • Z9689

Recenzje czytelników

Legendy uczą, należy je czcić i hołdować im, jednak czasem trzeba wychylić nos z ich cienia i spróbować stworzyć własną

Ocena:
Autor:
Data:
Któż z nas, będąc dzieckiem i mając ku temu sposobność, nie lubił wysłuchiwać bajek o dawnych czasach, bez względu na to czy bohaterowie byli prawdziwi czy nie? Baśnie uczą, pokazują pewne drogi i strzegą przed popełnianiem błędów. Jeśli jeszcze mamy pod ręką wytrawnego gawędziarza, takie legendy mogą zasiać w sercach słuchaczy prawdziwe męstwo oraz odwagę. Na takiej właśnie legendarnej historii postanowił oprzeć swoją opowieść „Herosi z Doliny”, Jonathan Stroud ... Czy pisarz ten okazał się wytrawnym gawędziarzem? Nawet bardzo.

Wieki temu dwunastu herosów, założycieli wielkich domów w Dolinie, stoczyło pojedynek z potworami nękającymi jej mieszkańców. Wszyscy zginęli, ale udało im się oczyścić ziemie z krwiożerczych bestii. Od tamtej pory po dziś dzień legenda o Wielkich jest przekazywana z ust do ust, a ludzie choć odzyskali spokój, nauczyli się też zasad na jakich, ów spokój został oparty. Nie mogli przekraczać kurhanów, w których spoczęli zabici herosi, gdyż poza nimi czyhało na nich niebezpieczeństwo, jednak życie toczyło się dalej a oni przyzwyczaili się do nie wychylania nosa ze swoich bezpiecznych domów. Aż do dnia, kiedy narodził się pewien chłopiec, który w żaden sposób nie przypominał żadnego bohatera.

Halli wyrósł na legendzie o dwunastu poległych i dzięki nim zapragnął stworzyć własną. Chciał być wielki, i chciał by i o nim ludzie opowiadali kiedyś dzieciom. I rzeczywiście był mu pisany taki los. Wraz z Aud, córką arbitra innego wielkiego Domu, postanowił on przeżyć wielką przygodę. Chęć ta zaprowadziła ich do celu o jakim nawet nie śnili oraz do odkryć, które zmroziły im krew w żyłach, to pozwoliła im także odmienić ich życie.

Muszę przyznać, że wcześniej nie miałam pojęcia o istnieniu tego autora. Choć stworzył on powszechnie znaną i lubianą trylogię Bartimaeusa, myślę, że spora część polskich czytelników także trwała w nieświadomości. „Herosi z Doliny” to pouczająca i zabawna historia o chłopcu, który chciał zobaczyć świat, o młodzieńczej pasji i dążeniu do wielkich czynów.

Gdyby połączyć umiejętność kreacji świata Tolkiena i płynny oraz zabawny styl Pratchetta to otrzymalibyśmy właśnie charakter literacki Jonathana Stroud’a i chociaż autorowi brakuje jeszcze trochę do tych wielkich pisarzy to jednak jego powieść czyta się łatwo i przyjemnie. Myślę, że nie warto określać przedziału wiekowego dla jakiego adresowana jest powieść „Herosi z Doliny”. Książkę można swobodnie czytać nieco starszym dzieciom do poduszki lub samemu będąc dojrzałym lub mniej czytelnikiem. Jest to ciepła opowieść, która potrafi zaskoczyć, mimo tego, że jest tak samo niepozorna jak bohater, o którym opowiada.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Herosi tacy jak my

Ocena:
Autor:
Data:
Czy to, że marzymy o innym życiu, niż to które wiodą nasi rodzice jest złe? Czy to, czego dokonali nasi przodkowie daje nam możliwość, by pójść ich drogą, czy też należy wybrać własną?

Halli, potomek jednego z dwunastu herosów, przez swoją rodzinę i najbliższe otoczenie uważany jest za utrapienie. Chłopiec nie przypomina wyglądem swoich rodziców, jakby został podmieniony przez złe duchy, nie garnie się do pracy w polu, czy obejściu, a ludziom swego ojca gotowy jest ciągle płatać psikusy ... Halli pragnie innego życia, niż to, które prowadzi jego rodzina. Marzy o dawnych bohaterach, ich wielkich czynach i pragnie być jednym z nich, by i o nim układano ballady. Gdy w wyniku zadawnionej kłótni ginie Brodir, wuj Hallego, chłopiec wyrusza w Dolinę, by odwiedzić dalsze Domy, jak niegdyś czynił to jego przodek Svein oraz rzecz jasna dokonać szlachetnych czynów, o których opowiadać będą przez pokolenia. Jego młodzieńcza wiara w to, że bez trudu uda mu się złotymi zgłoskami wpisać się w historię rodu, zostaje zdruzgotana przez okrutną rzeczywistość. Halli przekonuje się na własnej skórze, że przygoda nie jest taka cudowna, jak w opowieściach, zemsta nie smakuje słodko, a zabójstwo wrogów potrafi spędzać sen z powiek.

Książka Jonathana Stroud'a jest dobrą rozrywką, bo pisarz ma lekkie pióra i dobrze się ją czyta. Autor stworzył niewielki świat, który w dużej mierze opiera się na wierze w dawne opowieści. Znajdą się w nim więc ci, którzy za wszelką cenę będą bronić status quo oraz ci, którzy zapragną czegoś więcej - z jednej strony powrotu do czasów herosów, a z drugiej - zupełnej zmiany swojego miejsca na świecie. Bohaterów jest niewielu i nie wszyscy są dopracowani. Denerwujące jest pobieżne przedstawienie rodziny Hallego oraz rodziny Aud. Wyraźnie widać wpływ mitologii nordyckiej, z której autor najpewniej korzystał. Sama opowieść jest słodko-gorzka jak okres dojrzewania, bo główny bohater pozbawia się złudzeń, co do własnych bliskich, co do własnych wyobrażeń o swojej wielkości. Halli dojrzewa jednak i staje się mężczyzną - odważnym, roztropnym i współczującym. Poznaje smak porażki, ale i zwycięstwa, smak zawodu, przyjaźni, odwagi i powinności.

Polecam powieść jako po prostu dobrą lekturę na długie wieczory, bo autor ładnie operuje słowem. Dla wielbicieli fantastyki, bo zakończenie jest zaskakujące. Dla starszych dzieci i ich rodziców, jako opowieść o wędrówce, także w głąb siebie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena