Koszyk 0
Opis:
250 stron, które zmienią Twój świat. Najpierw sformułuj cel. Potem dokonaj właściwych wyborów związanych z pracą i związkiem. I wreszcie uczyń każdy dzień ważnym i pięknym. Prawda, że łatwe? Dla Chrisa Lowneya te trzy wskazania to droga do sukcesu. Prosta. Co nie znaczy, że banalna. Autor prowadzi czytelnika przez meandry niepewnego świata powoli i cierpliwie. Pokazując szanse, jakie daje rzeczywistość, odciąga nas od egoizmu, tymczasowych zachcianek czy łatwych przyjemności ... Swój wywód ilustruje konkretnymi przykładami z kariery zawodowej i życia osobistego. Jego książka to współczesna wersja "Ćwiczeń duchownych" Ignacego Loyoli. Dowód na to, że pracą i wytrwałością każdy może dojść do obranego celu. Chris Lowney - były jezuita. W wieku trzydziestu kilku lat został dyrektorem zarządzającym w J.P. Morgan & Co. Zajmował najwyższe stanowiska w Nowym Jorku, Tokio, Singapurze i Londynie. Firmę opuścił w 2001 roku. Jego książka Heroiczne przywództwo. Tajemnice sukcesu firmy istniejącej 450 lat stała się światowym bestsellerem. Mieszka w Nowym Jorku. Prowadzi własną stronę internetową: www.chrislowney.com. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • WAM
  • twarda
Mniej Więcej
  • Chris Lowney
  • 2013
  • 250
  • 240
  • 165
  • 978-83-7767-907-4
  • 9788377679074
  • ZB8AI

Recenzje czytelników

A Mój świat nadal „stoi”…

Ocena:
Autor:
Data:
„250 stron które zmienią Twój świat” – taki oto tekst znajdziemy na tylnej części okładki „Heroicznego życia”. Czy to zachęca, czy wręcz odstrasza…? Bo czy te ponad 200 stron może coś „zdziałać”, może diametralnie zmienić nasz życie?

Nie łudźmy, bo odpowiedź jest prosta – oczywiście, że NIE. Ta książka nie może zmienić naszego życia.

Z wielka ulgą, a jednocześnie z pewnym rozczarowaniem odkrywam ... że nawet sam autor tak twierdzi – „[…] niniejsza książka natomiast nie gwarantuje żadnego rezultatu, jeśli nie zrobimy nic oprócz jej przeczytania.”.

Dlaczego z ulgą? – Bo rozpoczynając te lekturę już miałam pewne obawy co do jej treści i przekazu związane z samą zapowiedzią. A dlaczego z rozczarowaniem? Bo można w pewien sposób zarzucić autorowi, że nas okłamał… Najpierw niejako obiecuje, że mój świat się zmieni, a dopiero potem dowiaduję się, że tak w sumie, to tak nie jest. Coś w rodzaju „gwiazdki” przy umowie, lub dodatku w formie mikroskopijnego druczku, czyli – TAK Twój świat się zmieni, „ale”…

No właśnie, ale co i ale jak? Lowney jako „receptę” proponuje cztery kroki:
• stwórz nową strategię na nowe czasy
• odkryj swój wielki cel
• wybieraj mądrze
• spraw, by każdy dzień był ważny.

Brzmi jak biznesplan na życie. Praktycznie każdy z nas już gdzieś to słyszał i nie zaprzeczy, że te „rady” nie mają sensu, ale również nie potwierdzi w pełni ich skuteczności.

Lowney w swojej książce opisuje wiele przykładów firm, ludzi, różnych sytuacji jakie jemu i jego bohaterom się przytrafiły – na potwierdzenie swoich tez. Zwraca uwagę na etyczność działań jakie podejmują firmy, by bez względu na straty dbać o dobre imię. Przytacza przykłady ludzi, którzy poświęcają swoje życie innym. A wszystko to ma służyć osiągnięciu pewnej szczęśliwości i sukcesu.

Jako były jezuita często powołuje się również na rady i zalecenia św. Ignacego Loyoli, które adaptuje do czasów współczesnych.

W książce znajdziemy wiele sensownych treści, które może przypomną, może bardziej uświadomią – co tak naprawdę jest w życiu najważniejsze.

„[…] jeśli chcemy znaleźć spełnienie powinniśmy go szukać, nie służąc sobie samym, ale troszcząc się bardziej o ludzi wokół nas.”

Jednak dla mnie jest jedno „ale” . Być może nad wyrost, być może to nadinterpretacja lub ktoś inny powie „dorabiane idei do czegoś czego nie ma”. Niemniej jednak zastanawiające są pierwsze słowa w których autor opisuje sam siebie – „Moja niewiarygodna kariera jezuickiego kleryka, […].” Jak kleryk może zrobić „niewiarygodna karierę”? Czy „kariera” to dobre słowo dla określenia czasu spędzonego na przygotowaniu do służby Bogu i ludziom?

Nie mnie oceniać takie rzeczy, ale obawa pozostaje. Czy w którymś momencie życia, gdy będziemy na drodze do odkrycia celu i „zmienienia świata” nie popadniemy w błędne przekonanie, że wszystko zależy od nas? Pisząc to mam na myśli „my”, bo pycha i brak pokory nie są dla wybranych, mogą dopaść każdego – mnie i ciebie. Dlatego tak ważne jest by się nie zgubić, a właściwie nie zagubić we współczesnym świecie w którym jak pisze Lowney „Godzinami pracujemy, by zaspokoić potrzeby naszych rodzin, ale jak na ironię ostatecznie spędzamy z nimi za mało czasu.”.

Ponieważ te wszystkie sfery życia oddziela coraz cieńsza granica warto się zatrzymać i zapytać samego siebie – co jest dla mnie najważniejsze? By to wewnętrzna motywacja prowadziła nas do wielkich zmian, dla których pomocą mogą być książki takie jak ta.

Magdalena Kielnar
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena