Koszyk 0
Opis:
W swojej najbardziej kontrowersyjnej książce Ayaan Hirsi Ali dowodzi, że jedynym sposobem na powstrzymanie terroryzmu, położenie kresu wojnom o podłożu religijnym oraz represjom dotykającym kobiety i mniejszości co roku pozbawiających życia tysiące ludzi w całym świecie muzułmańskim, jest reforma religii. Hirsi Ali, błyskotliwa, charyzmatyczna i bezkompromisowa autorka Niewiernej i Nomadki, twierdzi, ż ... e upieranie się przy przeświadczeniu, któremu hołdują nasi przywódcy, iż brutalne czyny islamskich ekstremistów należy oddzielać od będącej dla nich natchnieniem doktryny religijnej, jest po prostu niemądre. Zdaniem Hirsi Ali za tymi działaniami stoi zakorzeniona w islamie ideologia polityczna. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ayaan Hirsi Ali
  • 2016
  • 288
  • 215
  • 135
  • 978-83-80313-40-8
  • 9788380313408
  • ZD6JQ

Recenzje czytelników

O potrzebie rewolucji

Ocena:
Data:
Nie da się ukryć, że słowo "islam" u części społeczeństwa przywołuje negatywne konotacje. Wspominamy upadek wież World Trade Center, masakrę w redakcji pisma Charlie Hebdo, serię zamachów w Paryżu... Z obawą spoglądamy w przyszłość, gdy Europę zalewa fala uchodźców- głównie wyznawców Allacha.
Dzisiejszą recenzję poświęcam książce, która jest ważnym głosem w trwającej na europejskich forach dyskusji na temat islamu.

Ayaan Hirsi Ali urodziła się w Somalii ... Wychowywana w bezwzględnym posłuszeństwie i religijności, stała się gorliwą wyznawczynią Proroka. Aby uciec przed niechcianym małżeństwem, przedostała się do Holandii. Tam otrzymała azyl, nowe życie i... została heretyczką. Przeszła długą drogę, nim tygodnik Time uznał ją za jedną ze stu najbardziej wpływowych osób na świecie.

W książce "Heretyczka" Ayaan pokrótce przedstawia swój życiorys, by zobrazować ideologiczną ewolucję, jaką przeszła. Powieść ta nie jest jednak biografią, a raczej dyskursem, w którym autorka wyjaśnia czym jest islam, jakie postawy reprezentują jego wyznawcy i jakie pobudki nimi kierują. Hirsi Ali podważa wiarygodność twierdzenia, że islam jest religią pokoju, a przekonania swe potwierdza wieloma argumentami i przykładami. Pisarka dostrzega zagrożenia płynące z dosłownej interpretacji Koranu, zwłaszcza wersów, w których zawarte jest nawoływanie do "świętej wojny" z niewiernymi. "Heretyczka" postuluje reformę muzułmańskiej doktryny poprzez zaprzestanie dżihadu, stosowania kary śmierci i brutalnych kar cielesnych.
Ważnym tematem, jaki porusza powieść, jest podrzędna wobec mężczyzn rola kobiet w islamie. W tej kwestii pisarka wskazuje potrzebę natychmiastowych, głębokich zmian.

Mimo, że "Heretyczka" dotyka poważnej tematyki, czytelnicy preferujący lżejszą literaturę nie powinni się do niej zawczasu zrażać. Autorka bowiem operuje żywym i barwnym językiem. Klarownie i rzeczowo objaśnia swojemu odbiorcy specyfikę muzułmańskiego świata. Liczne przykłady, a także fragmenty Koranu, sprawiają, że lektura "Heretyczki" jest wyjątkowo zajmująca. Ani chwili się nie nudziłam, czytając tę pozycję, toteż polecam ją wszystkim ciekawym świata czytelnikom. Uważam, że warto spojrzeć na islam z perspektywy kogoś, kto był jego wyznawcą.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena