Koszyk 0
Opis:
 – Grając z Blackburn, zawsze mieliśmy problem – mówi sir Alex Ferguson, trener Manchesteru United. Rozsiada się na skórzanej zielonkawej sofie, kładzie nogi na stole, a głowę opiera w dłoniach. – Atakowaliśmy, graliśmy pressingiem, a Henning zawsze był dobry. Ja szukam zawodników, którzy wygrywają wielkie mecze. United cały czas gra ważne mecze, a to, co pokazał Henning, był ... o dla mnie wystarczające. Nie szukam techniki, szybkości lub zawodnika grającego głową. Patrzę w ich oczy, gdy przegrywają. Patrzę w ich oczy, gdy wchodzą w pojedynki. Patrzę na ich głód zwycięstwa. Chęć strzelania goli. Chęć do ratowania piłki na linii. Staram się patrzeć na to, ile agresji i ile dumy biorą ze sobą na boisko. Ile są skłonni ofiarować. Rozumiecie, co mam na myśli? W taki sposób odkrywa się Roya Keane’a. I w taki właśnie sposób odkryłem Henninga.Henning wygląda na zadowolonego. – Spójrz na niego – zwraca się do mnie Ferguson. – Spokojny jak baranek! Zupełnie inny niż na boisku. Tacy są wszyscy moi chłopcy. (Fragment książki)Joachim Førsund [ur. 1971],  pisarz, wielokrotnie nagradzany dziennikarz i miłośnik futbolu. Wcześniej razem z Hallgeirem Opedalem napisał 11, książkę o F.C. Liverpoo Mieszkał u Henninga Berga w Glasgow. Imprezował z piłkarzami z reprezentacji. Widział mecz między dwoma byłymi klubami Berga: Manchesterem United i Blackburn. Opiekował się synami Berga. Chodził po sklepach z jego żoną. Spotkał Alexa Fergusona i Kenny’ego Dalglisha. Spotkał Roya Keane’a i Ryana Giggsa. Spotkał Drillo i Nilsa Johana Semba. Rozmawiał z Henningiem o popijawie w czasie mistrzostw świata, o bójkach w reprezentacji, o rozwodzie i o pieniądzach. Wszystko po to, żeby opowiedzieć historię o najlepszych dziesięciu latach norweskiego futbolu. Wszystko po to, żeby opowiedzieć nieznaną historię najbardziej zasłużonego norweskiego piłkarza w historii.Henning Berg to książka o kontraktach i miłości. O rywalizacji i przyjaźni. O triumfach i porażkach. O bohaterach i cwaniakach. I o człowieku, który walczy do końca.Nie miałeś zielonego pojęcia o życiu zawodowego piłkarza. Do teraz. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • RM
 • miękka
Mniej Więcej
 • Joachim Forsund
 • 2015
 • 1
 • 298
 • 235
 • 165
 • 978837773-358-5
 • 9788377733585
 • ZCL5M

Recenzje czytelników

Henning Berg

Ocena:
Autor:
Data:
Henning Berg to były norweski piłkarz światowej klasy. Obrońca, który grał na najwyższym poziomie między innymi w Blackburn, Manchesterze United czy Glasgow Rangers. Zdobywał dwukrotnie Mistrzostwo Anglii, Puchar Anglii, Puchar Ligi Angielskiej, Puchar Ligi Mistrzów i Puchar Interkontynentalny. Trenował Blackburn, a także Legię Warszawa, z którą zdobył Mistrzostwo Polski i Puchar Polski. Aktualnie jest szkoleniowcem Videoton FC.

Wydawnictwo RM prezentuje książkę pt.: "Henning Berg ... Z Manchesteru do Warszawy". Jest do biografia pisana przez norweskiego dziennikarza, który towarzyszył Bergowi w ostatnich latach kariery i na bieżąco o wszystkim pisał.

Książka zaczyna się od przedmowy do polskiego wydania autorstwa Jakuba Radomskiego z Przeglądu Sportowego, wywiadu z Bogusławem Leśnodorskim - prezesem i współwłaścicielem Legii, kończy się zaś podziękowaniami od Berga, autora i uwagami metodycznymi.

Lektura podzielona jest na trzy części - Rangersi, Norwegia i Manchester wraz z Blackburn. Książka została wydana w 2015 roku, kiedy Henning skończył już karierę trenerską w Legii. Mimo to jednak w książce nie znajdziemy za dużo informacji o trenowaniu polskiego klubu.

Książka oparta jest na wywiadach z Bergiem oraz rozmowach z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi, a także z takimi legendami jak Sir Alex Ferguson, Kenny Dalglish, Roy Keane czy Ryan Giggs.

"Biografia Berga opowiada o ciężkiej pracy, rywalizacji, przyjaźni, miłości, konfliktach, bójkach, pijackich wyskokach, zdradach, rozwodach, pieniądzach, nieczystych zagraniach podczas transferów, triumfach i porażkach".

Norweg jest otwarty i bezpośredni. Pewnie bez tego ta książka nie miałaby sensu. Bez skrępowania opowiada o swoich mocnych stronach, nie owija w bawełnę. "Nie czerwieni się, gdy mówi, że miał pod kontrolą najlepszych napastników na świecie".

Książka ukazuje zarówno sportowe, piłkarskie losy Berga, ale także ukazuje go od strony prywatnej, ukazując również sceny z życia w domu. Kilka kartek poświęconych jest także jego żonie, dzięki której dowiadujemy się jakie jest życie żon piłkarzy.

Lektura zdecydowanie godna polecenia każdemu. Mimo, że nie znajdziemy wielu informacji o Legii, książkę warto przeczytać, bo zawiera wiele ciekawych informacji. Berg opowiada o swoich przeżyciach i relacjach z przyjaciółmi z boiska i trenerami.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena