Koszyk 0
Opis:
Północ Norwegii to surowy klimat, garstka ludzi, tysiące reniferów, lodowate morze i wicher, który mąci świadomość. Dla bohaterów tej książki Finnmark, region przez wieki utożsamiany z ultima Thule, to centrum świata i niekończąca się opowieść. Najdalszą północ Europy Ilona Wiśniewska ogląda matowymi oczami umierającego starca, wsłuchuje się w nią ... razem z Mari Boine – najsłynniejszą na świecie saamską wokalistką, godzi się na nią z tymi, którzy nie mają dokąd wyjechać, albo stara się ją uchronić od zniknięcia wraz z tymi, którzy malują murale na opuszczonych budynkach. Finnmark to kraniec. Nie ma znaczenia, skąd się patrzy, bo to nadal będzie albo daleko, albo hen daleko. Słowo „hen” w norweskim odnosi się do odległości, tyle że równie dobrze może znaczyć „po drugiej stronie globu”, jak i „tuż za rogiem”. Hen to równocześnie daleko i blisko. Ten norweski koniec świata staje się częścią naszej historii, opowieścią o nas. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Czarne
  • twarda
Mniej Więcej
  • Ilona Wiśniewska
  • 2016
  • 248
  • 215
  • 133
  • *, 978838049-276-9
  • 9788380492769
  • ZD7LW

Recenzje czytelników

gdy gorąca, dla ochłody coś z dalekiej północy

Ocena:
Autor:
Data:
To nie jest zwykły reportaż. To wyprawa daleko na północ, gdzie świat żyje innym życiem. Tutaj czas płynie wolniej, problemy stają się mniejsze, a przynajmniej inne. „Jest wieczór w któryś z powszednich dni, ale nie wiadomo który, bo każdy wygląda tak samo w tym oklejonym śniegiem mieście. Można założyć że powszedni, bo przed sklepem po drodze stało kilka samochodów z włączonymi silnikami”. To tutaj, daleko od centrum dużych miast wolniej toczy się życie. Ludzie ... w których mocno zakorzeniona została tradycja, walczą o to co w nich. Wielu Norwegów z południa nie rozumie, ani nie akceptuje tej odmienności, ale ci z północy z tego są dumni. Kiedyś jako koczownicze ludy, czasem jako zesłańcy na północ, przez lata stworzyli swoją historię. Maja swoje tradycje, swój język, stroje, a nawet przyzwyczajenia. Wielokrotnie władze chciały im to zabrać. Przyczyniła się do tego jeszcze emigracja młodych w kierunku dużych miast i cywilizacji. Jednak wielu z nich pozostało. Pozostali na dalekiej północy, przy granicy z terenami, gdzie tylko śnieg panuje. Wiele domów zostało opuszczonych, a do dziś stoją i świecą pustką. Ale nie zniechęca to nikogo. Łatwo tuta znaleźć swoje miejsce w szeregu. Tutaj wartość człowieka określa stosunek do pracy. „Najlepsze, co można tu o sobie usłyszeć to, że jest się po prostu dobrym człowiekiem”.

Książka ta to opowieść zarówno o odległym północnym terenie Norwegi, gdzie zabudowania skupione są blisko siebie, a resztę spowija śnieg. To tutaj zimą ciągle jest ciemno, a latem wciąż jasno. „Finmark to kraniec. Nie ma znaczenia, skąd się patrzy, bo to nadal będzie albo daleko, albo hen daleko. Słowo hen w norweskim, jak w polskim odnosi się do odległości, tyle że tutaj może być równie dobrze po drugiej stronie globu, jaki i za rogiem. Hen to równocześnie daleko i blisko”. Lecz również to opowieść ludzi, którzy tam mieszkają i ich historii. To opowieść o korzeniach ludzi, którzy żyjąc tutaj zgadzają się na samotność, na upływ czasu, bez zgiełku, dużych aglomeracji.

Książka niezwykła, a jej ogromnym atutem są przepiękne zdjęcia. Przedstawiają one zarówno miejsca, jaki i bohaterów książki, których to wypowiedzi autorka chętnie słuchała i skrzętnie zapisywała. Dzięki temu, w czasie lektury, zarówno przez tekst, jaki i przez obraz można poczuć ten północny, daleki klimat.

Ogromnie polecam. Książka bardzo dobrze napisana, dobrze się czyta i spędza z nią czas.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena

W zestawie taniej

37,99 Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni

W zestawie taniej

Kupując zestaw oszczędzasz:
3,80 zł

Cena zestawu:

72,18 zł
75,98 zł
Oszczędzasz3,80 zł
Dostępne Wysyłka 24h