Koszyk 0
Opis:
Mało która z postaci historii starożytnego Egiptu jest równie tajemnicza i fascynująca jak Hatszepsut. Po śmierci małżonka, faraona Totmesa II, została w imieniu małoletniego bratanka Totmesa III regentką, a po siedmiu latach regencji koronowała się na króla. Niedługo później także i w sztuce zaczęto przedstawiać ją w męskiej postaci. Hatszepsut zmarła po niemal 22 latach panowania ... stanowiących okres niebywałego rozkwitu i największej świetności w egipskiej historii, o czym dobitnie świadczą pozostawione przez nią wspaniałe budowle. Peter Nadig w swej książce rysuje barwny portret niezwykłej kobiety i czasów jej panowania, opierając się głównie na oryginalnych źródłach – przede wszystkim inskrypcjach ze świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari. Wydanie książki zostało opatrzone specjalną, skierowaną do polskiego czytelnika przedmową autora oraz ekskursem doktora Andrzeja Ćwieka, egiptologa i uczestnika wielu polskich misji archeologicznych, które prowadziły prace w Egipcie, m.in. również w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari. Peter Nadig (ur. 1959) jest niezależnym pracownikiem naukowym specjalizującym się w historii starożytnej, wykładowcą Wolnego Uniwersytetu w Berlinie. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Peter Nadig
  • 2016
  • 1
  • 352
  • 200
  • 130
  • *, 978838069-417-0
  • 9788380694170
  • ZDCPA

Recenzje czytelników

http://www.mechaniczna-kulturacja.pl/2016/08/hatszepsut-tajemnicza-i-fascynujaca.html

Ocena:
Data:
Postać Hatszepsut znawcom i miłośnikom historii na pewno jest dobrze znana. Tym mniej zorientowanym przypomnę, że była ona faraonem i władczynią starożytnego Egiptu z osiemnastej dynastii. Był to okres tzw. Nowego Państwa. Panowanie Hatszepsut przypadało na rok około 1500 B.C., choć dokładna data nadal stanowi podłoże sporu wśród historyków. Niemniej jednak przyznać trzeba, że mimo niezbyt wielu tekstów odnoszących się do jej osoby ... w dzisiejszych czasach postać kobiety faraona jest bardzo dobrze poznana, o czym może świadczyć wiele publikacji, które powstają na jej temat.

Jedną z takich książek jest opracowanie Petera Nadiga, niezależnego pracownika naukowego, który specjalizuje się właśnie w historii starożytnej, głównie historii Egiptu. Jest on także wykładowcą Wolnego Uniwersytetu w Berlinie. Jego opracowanie dotyczące Hatszepsut na naszym rynku ukazało się nakładem wydawnictwa Prószyński S-ka. W przedmowie autor wyraża radość, że jego książka mogła się ukazać właśnie w Polsce, gdyż to właśnie Polacy mieli ogromne zasługi w badaniu i rekonstrukcji świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari.

Historia i osoba Hatszepsut od wielu lat budzi, głownie wśród egiptologów, wielką fascynację. Związane jest to głównie z faktem dojścia przez nią do władzy. Pewnie nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie ówczesna sytuacja polityczna. W tamtym czasie nie było do pomyślenia, żeby faraonem została kobieta, a jednak w jej przypadku to się udało. W rzeczywistości nie była jednak samodzielnym władcą, a równorzędnym. W tym samym czasie na tronie zasiadał bowiem jej syn Totmes III. Hatszepsut najpierw sprawowała regencję w jego imieniu, a po kilku latach ogłosiła się królem. W tym momencie można zauważyć pewną nieścisłość, czytając różnego rodzaju artykuły w Internecie, gdzie podawane jest, że Totmes III był jej następcą.

Ciekawostką jest także fakt, że po jej śmierci starano się za wszelką cenę wymazać pamięć po niej. Spowodowało to, że w okresie odkrywania przeszłości Egiptu, przekazy dotyczące jej osoby były fragmentaryczne. Tym bardziej wielki szacunek należy się wielu odkrywcom, którzy poświęcili swój czas, aby ukazać współczesnym tę niecodzienna postać.

Publikacja rozpoczyna się od przedstawienia poczęcia i narodzin Hatszepsut. Sprowadza się do mitu o jej boskich narodzinach. Na podstawie dostępnych obrazów, autor dosyć skrupulatnie opisuje cały proces od przedstawienia przez Amona swojego planu na zgromadzeniu bogów, poprzez jego realizację, tj. zaślubiny, poczęcie i narodziny. Całość opisana jest w sposób momentami baśniowy, pozwalający czytelnikowi na pełne wyobrażenie sobie tej historii. Następnie dostajemy krótki opis ówczesnego Egiptu z panując tam sytuacją gospodarczą i polityczną. Nadig ukazuje także rolę króla i jego małżonki, przy okazji obrazując na czym poległa fenomen Hatszepsut.

Hatszepsut to wciągająca opowieść o legendarnej władczyni Egiptu. Przyznać trzeba, że Nadig prezentuje czytelnikom przede wszystkim bardzo przystępną książkę, która mimo swoje naukowego wydźwięku, przeznaczona jest dla laików i amatorów historii Egiptu. Polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena