Koszyk 0

Harry Potter kontratakuje – część druga

Co jest w stanie zawładnąć wyobraźnią fanów bardziej od popularnych literackich sag? Oczywiście filmowe adaptacje tych książek. Wiele uznanych serii wydawniczych, z Władcą Pierścieni na czele, dzięki słynnym, nierzadko wybitnym, ekranizacjom przeżyło renesans i zaskarbiło sobie serca nowego pokolenia czytelników. W przypadku Harry’ego Pottera mieliśmy do czynienia z podwójną fascynacją, zaś oczekiwania na kolejne elementy czarodziejskiego świata przebiegały dwutorowo. Najpierw pojawiał się nowy tom słynnej powieści J. K. Rowling, kilka lat później na ekrany kin wchodziła ekranizacja, a zaraz po niej następne części książki. I tak naprzemiennie. Wydawałoby się, że po pięciu latach od premiery finałowego filmu ten proces się zakończył. Nic bardziej mylnego! Przed nami drugi etap potteromanii – w literaturze i w kinie.

W 2000 roku poznaliśmy obsadę pierwszego epizodu, czyli Kamienia Filozoficznego. Kluczowe decyzje w tym obszarze podejmowała sama autorka cyklu. Od początku jej zamysłem było zaangażowanie debiutantów, zupełnie nowych twarzy do ról wiodącego trio, zaś całe otoczenie czarodziejskiej rzeczywistości mieli wypełniać najznakomitsi aktorzy (koniecznie!) brytyjscy. Przez osiem kolejnych produkcji przewinęła się niemal cała kinowa śmietanka Zjednoczonego Królestwa. Lwia część z nich to laureaci najważniejszych nagród przemysłu kinematograficznego i ikony filmu brytyjskiego, niebędący jednak szczególnie rozpoznawalni za granicą, tym bardziej wśród młodej widowni. Dzięki serii ekranizacji Harry’ego Pottera dzieci poznały, a dorośli przypomnieli sobie fenomenalną Maggie Smith w roli surowej Profesor McGonagall, wybitnego Davida Thewlisia jako zaufanego Profesora Lupinia czy Julie Walters, wcielającą się w kochaną Panią Weasley. Dla wielu z tych wybitnych aktorów udział w adaptacji młodzieżowego bestsellera stał się przepustką do zupełnie nowych ról i odrodzenia własnej popularności. Niekwestionowaną gwiazdą pośród grona nauczycieli z Hogwartu stał się obdarzony hipnotyzująco niskim barytonem nieodżałowany Alan Rickman, kreujący na ekranie tajemniczego Profesroa Snape’a.

Dla trójki młodych debiutantów, a więc Daniela Radcliffe’a, Emmy Watson i Ruperta Grinta – grających kolejno: Harry’ego, Hermionę oraz Rona – angaż okazał się nie tylko biletem do sławy, lecz także swoistym przekleństwem. Trio nastolatków zostało naznaczone niczym główny bohater książki i po dekadzie wcielania się w postaci czarodziejów nie jest im łatwo pozbyć się narzuconego emploi. Radcliffe w ciągu ostatnich pięciu lat zagrał szereg rozmaitych ról, w tym homoseksualnego Allena Ginsberga, wiktoriańskiego dżentelmena w Kobiecie w czerni, a ostatnio nawet zwłoki (!) w jednej z najbardziej oczekiwanych premier tego roku, Swiss Army Man. Wydaję się, że aktor jest na dobrej drodze do zerwania z wizerunkiem „chłopca, który przeżył”, aczkolwiek nadchodzące filmy będące rozszerzeniem świata magii znanego z lektury powieści J.K. Rowling, mogą znowu kierować uwagę na Radcliffe’a-Pottera.

Końcówka lipca upłynęła na oczekiwaniu sztuki teatralnej Harry Potter i Przeklęte Dziecko oraz jej angielskiego wydania książkowego. Jak na razie nie podjęto oficjalnej decyzji o planach ekranizacji tego epizodu, lecz, obserwując trendy jakimi wyróżnia się współczesne kino rozrywkowe, nie trudno domyślać się, że Przeklęte Dziecko w wersji filmowej to tylko kwestia czasu.

Najbliższe kilka lat należeć będzie jednak do innego czarodzieja. Zagorzali fani serii, a zwłaszcza Harry’ego Pottera i Więźnia Azkabanu bez trudu przypomną sobie postać Newta Scamandra, autora podręcznika do opieki nad magicznymi stworzeniami. Scamader, jak wiemy z książek, wyrzucony z Hogwartu, w pierwszej połowie XX wieku odbył serię podróży po świecie, które zaowocowały powstaniem owego woluminu. J.R. Rowling faktycznie napisała Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć jako uzupełnienie swojej sagi (podobnie jak Quidditch przez wieki – oba przetłumaczone na język polski), lecz przez lata była to po prostu mała książeczka dla spragnionych głębszej wiedzy o świecie Harry’ego Pottera.

Przed nami trzy pełnometrażowe filmy opowiadające o przygodach Newta Scamadra, osadzone w znanym nam już świecie magii. Fabuła pierwszej części, wchodzącej na ekrany kin na całym świecie już w listopadzie tego roku, skupiać się będzie na jego amerykańskich wojażach. Oto będziemy mieć pierwszą okazję zobaczyć, jak żyli czarodzieje z Manahattanu w szalonych latach 20. Pojawiły się co prawda głosy, że tworzenie trzech filmów na podstawie niepozornej książki jest zbędne i zaowocuje nierzadkimi we współczesnym kinie dłużyznami. Wydaje mi się jednak, że możemy być spokojni o poziom Fantastycznych zwierząt – autorką scenariusza jest sama Rowling, a podręcznik Scamadra jest tylko pretekstem do opowiedzenia zupełnie nowej historii, luźno powiązanej ze znanym uniwersum. Pozostaje tylko czekać z zapartym tchem. Nowa trylogia ma szansę stać się równie popularna co kanoniczne adaptacje Harry’ego Pottera. W główną postać magizoologa wciela się jeden z najpopularniejszych aktualnie aktorów brytyjskich, świeży laureat Oscara, Eddie Redmayne, a towarzyszą mu m. in.: Ezra Miller i Colin Farell. Dla wielu młodych widzów być może to będzie pierwszy kontakt z czarodziejskim uniwersum, po którym zechcą sięgnąć po Kamień Filozoficzny. Z pewnością sława i spodziewany sukces kasowy Fantastycznych zwierząt przełoży się na ponowny rozkwit wszelkich gadżetów związanych z marką. Już teraz można znaleźć kolorowanki z filmowymi postaciami z Harry’ego Pottera, a nawet takie zawierające wyłącznie kontury magicznych stworzeń i zwierząt. Książeczki te, choć dedykowane głównie dzieciom, dziś bardziej przypadają do gustu zestresowanym dorosłym i mogą stanowić modną ostatnio uspakajającą i kojąca rozrywkę. Jednego możemy być pewni – przed nami co najmniej kilka lat wzmożonej potteromanii, a Przeklęte Dziecko oraz trylogia o Scamandrze to tylko początek.

Autor: Kamil Kalbarczyk

Opowieści z Narnii 1 Opowieści z Narnii C.S. Lewis
66,09 79,00
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Love Factor 1 Love Factor Mathilde Bonetti
26,77 32,00
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Dojrzewanie. O czym chłopcy muszą wiedzieć? 1 Dojrzewanie. O czym chłopcy muszą wiedzieć? Alex Frith
12,46 14,90
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Więc nie wiń mnie za to 1 Więc nie wiń mnie za to Marta Fox
8,37 10,00
Rabat 16% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Zbuntowana Wyprzedaż 1 Zbuntowana Veronica Roth
18,90 37,80
Rabat 50% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Elka 1 Elka Julia Hebdzyńska
19,24 23,00
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
O pewnej dziewczynce oraz o tym jakie harce wyczyniała pod krainą czarów 1 O pewnej dziewczynce oraz o tym jakie harce wyczyniała pod k... Catherynne M. Valente
33,38 39,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Sprawy do zapomnienia 1 Sprawy do zapomnienia Courtney C. Stevens
27,44 32,80
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Trylogia Niezgodna. Niezgodna. Zbuntowana. Wierna 1 Trylogia Niezgodna. Niezgodna. Zbuntowana. Wierna Roth Veronica
50,03 59,80
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Niezgodna 1 Niezgodna Veronica Roth
33,29 39,80
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Samotność odległych gwiazd 1 Samotność odległych gwiazd KATE LING
31,62 37,80
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Cykl Niezgodna 1 Cykl Niezgodna Veronica Roth
83,58 99,90
Rabat 16% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Pendragon. Quillańskie igrzyska Wyprzedaż 1 Pendragon. Quillańskie igrzyska D.J. MacHale
9,90 37,90
Rabat 74% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Szkoła bardów Wyprzedaż 1 Szkoła bardów Nancy Farmer
17,48 37,90
Rabat 54% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Demony na smyczy Wyprzedaż 1 Demony na smyczy Anna Onichimowska
19,92 24,90
Rabat 20% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Baśnie Barda Beedle'a Polecamy 1 Baśnie Barda Beedle'a J. K. Rowling
23,75 25,00
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć Polecamy 1 Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć J. K. Rowling
23,75 25,00
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Czerwona Królowa. Tom 3. Królewska klatka 1 Czerwona Królowa. Tom 3. Królewska klatka Victoria Aveyard
27,68 36,90
Rabat 25% Przedsprzedaż, Premiera 24.05.2017 r.  
Akademia Canterwood. Święto Akademii 1 Akademia Canterwood. Święto Akademii Jessica Burkhart
20,38 22,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Przewodniki dla prawdziwych tropicieli na cały rok. Wiosna + Lato + Jesień + Zima (komplet) 1 Przewodniki dla prawdziwych tropicieli na cały rok. Wiosna +... Adam Wajrak
74,99 99,99
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Akademia Canterwood. Ferie w Nowym Jorku 1 Akademia Canterwood. Ferie w Nowym Jorku Jessica Burkhart
20,38 22,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Quidditch przez wieki Polecamy 1 Quidditch przez wieki J.K. Rowling
23,75 25,00
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Akademia Canterwood. Rewanż 1 Akademia Canterwood. Rewanż Jessica Burkhart
20,38 22,90
Rabat 11% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Nieoficjalna Biblia dla Minecraftersów. Historie biblijne opowiedziane blok po bloku 1 Nieoficjalna Biblia dla Minecraftersów. Historie biblijne op... Garrett Romines Christopher Miko
41,25 55,00
Rabat 25% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Zniszcz ten dziennik. Wszędzie 1 Zniszcz ten dziennik. Wszędzie Keri Smith
14,24
Rabat 5% Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
Czarna Wdowa. Na zawsze czerwona 1 Czarna Wdowa. Na zawsze czerwona Margaret Stohl
29,93 39,90
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Chłopak, który zakradał się do mnie przez okno 1 Chłopak, który zakradał się do mnie przez okno Kristy Moseley
26,24 34,99
Rabat 25% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!
Czarny młyn 1 Czarny młyn Marcin Szczygielski
27,92 34,90
Rabat 20% Dostępny Szybka wysyłka od 24h!