Koszyk 0
Opis:
Emaline właśnie skończyła liceum i jesienią wyjeżdża na studia. Na początku wakacji niespodziewanie zerwała z Lukiem. Chodzili ze sobą trzy lata i do niedawna myślała, że ten związek jest idealny. Tymczasem w nadmorskim miasteczku  pojawia się Theo, nowojorczyk, ambitny student szkoły filmowej. Wakacyjny romans? Czemu nie. Do Colby przyjeżdża też na lato ojciec Emaline, któ ... ry rzadko utrzymywał z nią kontakt. Emaline pociąga urok wielkiego świata, jaki roztaczają przed nią Theo i ojciec. Ambitna i pracowita, zawsze pragnęła gwiazdki z nieba i jeszcze więcej. Jednak nie można mieć wszystkiego, a marzenia nie zawsze się spełniają.   Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Sarah Dessen
  • 2016
  • 448
  • 215
  • 145
  • 97883276-1993-8
  • 9788327619938
  • ZDCNK
  • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Gwiazdka z nieba

Ocena:
Autor:
Data:
W filmach i w literaturze często pojawia się motyw wiosennej miłości - pełno zieleni, wszystko budzi się do życia, dookoła ptaszki, kwiatki, trawka i motylki, a do kompletu zakochująca się w sobie para. Uroczy obrazek, prawda? Dobrym pomysłem jest też miłość zimową porą - śnieżyca, nigdzie nie ma do kogo zwrócić się o pomoc, a tu nagle znajduje się ktoś gotowy do pomocy i będący idealnym partnerem na resztę życia ... Lato jednak jest traktowane nieco inaczej - to nie pora roku do budowania trwałego związku, lecz czas na gorący wakacyjny romans, który szybko wybucha, lecz równie szybko się kończy. A może i nie?

Emaline właśnie skończyła liceum i jesienią wyjeżdża na studia. Jej życie można określić jako całkiem udane - ma kochającą rodzinę, jest zdrowa, od trzech lat tworzy szczęśliwy związek wraz ze swoim chłopakiem. Na początku wakacji jednak niespodziewanie wydarzyło się coś, co zburzyło porządek w jej poukładanym świecie. Tymczasem w nadmorskim miasteczku pojawia się Theo, nowojorczyk, ambitny student szkoły filmowej. Czy to pora na wakacyjny romans? Do Colby przyjeżdża też na lato ojciec Emaline, który rzadko utrzymywał z nią kontakt. Emaline pociąga urok wielkiego świata, jaki roztaczają przed nią Theo i ojciec. Ambitna i pracowita, zawsze pragnęła gwiazdki z nieba i jeszcze więcej. Jednak nie można mieć wszystkiego, a marzenia nie zawsze się spełniają.

Każdy autor ma swój styl pisania, dzięki czemu po przeczytaniu kilku/kilkunastu/kilkudziesięciu jego książek jesteśmy w stanie wychwycić charakterystyczne cechy, które łączą wszystkie pozycje. W przypadku pani Dessen miałam okazję czytać już dwie powieści jej autorstwa - Kołysankę i Ktoś taki jak ty. Choć każda z nich była inna, bo poruszała całkiem odmienne zagadnienia i problematykę, to jednak udało mi się wychwycić łączniki, które się w nich znajdują. Czytając teraz recenzowaną pozycję mogłam dodatkowo utwierdzić się w fakcie, że Sarah Dessen tworzy nowe historie, ale spaja je typowymi dla siebie łącznikami, o czym jednak za chwilę.

Nie sposób nie zwrócić uwagi, że ta pozycja jest nieco obszerniejsza od pozostałych, więc logicznym jest, że można by spodziewać się więcej akcji, zwrotów wydarzeń czy zawirowań w życiu głównej bohaterki. Tak jednak nie było - przynajmniej nie ma początku. Przez dość długi czas czułam, że tej książce pomogłoby, gdyby została nieco skrócona, gdyż początek był najzwyczajniej w świecie przegadany. Jasne, autorka chciała wprowadzić nas w życie Emaline, pokazać jego ład, spokój i uporządkowanie, ale wydaje mi się, że to nie musiało trwać tyle czasu. Na szczęście jednak później jest już tylko lepiej - akcja nabierała więcej kolorów, a ja z zaciekawieniem śledziłam kolejne wydarzenia z Colby.

Mocnym punktem Dessen są męscy bohaterowie - Theo nie jest typowym bohaterem rodem z innych powieści New Adult. Jest nieco roztrzepany, pełen optymizmu, cały czas o czymś mówi i niezwykle szybko angażuje się w różne wydarzenia. Jest takim powiewem świeżości wśród tych wszystkich idealnych mężczyzn, którzy co chwilę są nam serwowani na kartkach. Czekolada jest cudownym wynalazkiem i można jej zjeść naprawdę wiele, ale po pewnym czasie może zamulić, dlatego warto ją przełamać soczystą pomarańczą, prawda? Całkiem sympatyczne prezentuje się też Morris, którego ospałość i dziecinność w pewnych momentach jest równie przyjemna.

Literatura młodzieżowa rządzi się swoimi własnymi prawami i ciężko oczekiwać, by uległy one gwałtownym zmianom. Sarah Dessen w swojej ostatniej wydanej u nas książce łamie niektóre z nich, tworząc bohaterów niewpasowujących się w dość powszechnie obowiązujący kanon, ale i nie unika podążania utartymi szlakami. Stworzyła lekką i przyjemną historię o wakacyjnym romansie i jego szansach na przetrwanie, która dobrze sprawdzi się w upalne, letnie dni - momentami sprawiającą wrażenie zbyt przegadanej, jednak osoby, które nie wymagają od książek fajerwerków co trzy strony, powinny być zadowolone.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej

Ocena:
Autor:
Data:
Marzenia sprawiają, że nasze życie nabiera barw. Dążymy do spełnienia naszych pragnień, ustalamy sobie konkretne cele. Chociaż nie wszystkie stają się prawdą, to warto je mieć i walczyć o nie z wszystkich sił. Kto wie, być może rezultaty przejdą najśmielsze oczekiwania. A Ty o czym marzysz? O gwiazdce z nieba, a może czymś więcej?

Piasek, morze i turyści to codzienność Emaline. Dziewczyna właśnie skończyła liceum i jesienią zacznie nowy etap ... Jednak zmiany pojawiają się już teraz: niespodziewanie zrywa ze swoim chłopakiem, z którym chodziła trzy lata. Ale wtedy w miasteczku pojawia się Theo, który od razu wpada w oko Emaline. Co więcej – pochodzi z Nowego Jorku, a dziewczynę ciągnie do wielkiego świata. Jednak tego lata jeszcze nie raz się przekona, że nie wszystko jest takie, jakie się jej wydaje...

„Jeżeli nigdy nie doświadczyłaś od kogoś miłości, nie potrafisz jej rozpoznać, nawet jeśli rzeczywiście się pojawi. Szukasz jej we wszystkim – każde jasne światło nad głową może się okazać gwiazdą”.


To było już moje drugie spotkanie z twórczością Sarah Dessen. Lubię jej książki. Zwykle są lekkie i poruszają typowe problemy młodzieży. Tak było i tym razem, tyle, że w iście wakacyjnym klimacie.

Każdy z bohaterów miał odmienny charakter. Autorka zastosowała pewien rodzaj kontrastu: połączyła ścieżki ludzi z zupełnie innych środowisk. Emaline pociągał wielki świat i pragnęła w końcu wyrwać się z małego miasteczka, gdzie każdy znał każdego. Miała problemy z ojcem, wyborem swojej przyszłości, a także z uczuciami. Te wszystkie doświadczenia zmieniły ją i pokazały, że nie wszystkie marzenia się spełniają i trzeba się z tym pogodzić.

Natomiast Theo był uzdolniony i pełen ambicji. Cóż się dziwić, w końcu był studentem szkoły filmowej w wielkim mieście, a cały świat stał przed nim otworem. Miał nawyk wymyślania własnych nazw dla każdego, nawet mało istotnego wydarzenia. Jednak im bliżej końca, tym zaczynał mnie irytować. Kompletnie nie pasował do małego Colby, a jego ambicje stopniowo zaczynały przesłaniać mu to, co istotne. Miał możliwość wybicia się dzięki pomocy przy filmie dokumentalnym i to stało się dla niego najważniejsze.

„Pragniemy zrobić tak wiele dla osób, które kochamy, nawet jeśli to oznacza zranienie nas samych. Może ostatecznie właśnie o to chodzi w miłości, we wszelkich jej rodzajach”.

Pojawił się również wątek romantyczny, ale odniosłam wrażenie, że główna bohaterka nie wiedziała, co tak naprawdę chce. Zaraz po zakończeniu długiego związku rozpoczęła wakacyjny romans, dzięki któremu – chcąc, czy nie chcąc – uświadomiła sobie kilka istotnych rzeczy. Autorka skupiła się przede wszystkim na jej życiu miłosnym i wszelkich komplikacjach z tym związanych.

Podsumowując, Gwiazdka z nieba i jeszcze więcej to lekka opowieść o przyjaźni, miłości i spełnianiu marzeń. Nie jest wybitna, ale przyjemnie się ją czytało, pomijając pewne niedociągnięcia. Ale za to nie brakuje w niej słońca, plaży i krótkich wakacyjnych romansów. Pomiędzy to wszystko zostały wplecione problemy nastolatków, ale nie tylko. Myślę, że powinna się spodobać osobom, które szukają czegoś właśnie na lato. W końcu cała powieść utrzymana jest w takich klimatach.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena