Koszyk 0
Opis:
Niezwykła powieść przygodowa, przywodząca na myśl pełną tajemnic atmosferę powieści Juliusza Verne'a i Dana Browna. Trzech szwedzkich badaczy polarnych ginie podczas niebezpiecznej podróży balonem. Ich ciała zostają odnalezione ponad 30 lat później. Nikt nie zna przyczyny ich śmierci. Niewielu też wie, jaki był prawdziwy powód tej ekspedycji. Ponad 100 lat po powietrznej podróży, w jednym z zalanych wodą kopalnianych korytarzy w Dalarna ... pewien płetwonurek amator dokonuje zadziwiającego i jednocześnie przerażającego odkrycia. Zwłoki, których nikt nie szuka, a przy nich stary krzyż, nadal tkwiący w zaciśniętych palcach. Gdy zainteresowanie mediów wygasa, historia rozbudza emocje w innych kręgach, u różnych stroniących od rozgłosu organizacji i podejrzanych osobników. Historyk Don Titelmann domyśla się jednak, że jeśli krzyż i gwiazda trafią w niewłaściwe ręce, spowodują katastrofę. Wbrew swojej woli zostaje wciągnięty w pogoń za gwiazdą, która tworzy drugą część klucza. Jeden krzyż. Jedna gwiazda. Rozdzielone przez 100 lat, ukryte każde osobno - razem tworzą klucz do najlepiej strzeżonej tajemnicy na świecie. Teraz znów ukazały się światu. Jan Wallentin jest dziennikarzem, mieszka w Sztokholmie. Gwiazda Strindberga jest jego debiutem literackim. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jan Wallentin
  • 2013
  • 1
  • 456
  • 210
  • 135
  • 978-83-7554-348-3
  • 9788375543483
  • ZAV0E

Recenzje czytelników

Polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Doskonała powieść, chociaż do książek Juliusza Verne'a (co sugeruje wydawca) jeszcze jej trochę brakuje, ale autor ma niezaprzeczalnie doskonałe piór i możliwości. Liczę, że kolejna jego powieść będzie jeszcze lepsza.
Teraz kilka słów o książce.
Skandynawia, pewnego dnia Erik Hall, doświadczony nurek postanawia zbadać zalane wodą korytarze kopalni w Dalarna. Dla niego to normalne, ma w tym spore doświadczenie. Nie jest jednak w stanie przewidzieć, co go spotka ... że to z pozoru zwyczajne nurkowanie będzie największą, a jednocześnie najbardziej koszmarną przygodą jego życia.
Zagłębiając się w jeden z korytarzy trafia na makabryczne znalezisko. Odkrywa świetnie zakonserwowane zwłoki a przy nich antyczny krzyż, na którym wyryte są znaki runiczne. O odkryciu zwłok informuje stosowne władze, o krzyżu już nie. Jak się szybko przekona, to ostatnie było wielkim błędem.
Odnalezienie w zalanej kopalni zwłok budzi powszechną sensację także poza granicami kraju. Erik Hall przez kilkanaście dni znajduje się w centrum wydarzeń, udziela wywiadów, występuje w programach tv, pozuje do zdjęć. Zainteresowanie mediów jednak szybko wygasa. Pewnego dnia u Erika zjawia się kobieta podająca się za zagraniczną dziennikarkę. Jak się szybko okazuje wcale nią nie jest. Kim zatem jest? Dlaczego tak bardzo interesuje ją znaleziony w kopalni krzyż, o którym przecież nurek nikomu nie wspominał?
To dopiero początek akcji i wielu znaków zapytania, ponieważ krzyż i jego historia zaczynają budzić emocje wśród ludzi, którzy za wszelka cenę chcą go zdobyć, a przy tym pozostać anonimowymi. Dlaczego? Co takiego ma w sobie ten krzyż? Co może zniszczyć lub pomóc odkryć?
Tylko historyk Don Titelmann domyśla się jednak, że jeśli krzyż i gwiazda trafią w niewłaściwe ręce, doprowadzi to do niewyobrażalnej katastrofy.
Rozpoczyna się pogoń za tytułową Gwiazdą Strindberga, która jest z krzyżem nierozerwalnie związana, jest jego uzupełnieniem. Połączone mogą uratować lub zniszczyć świat, w zależności w czyje ręce się dostaną.
Jak zakończy się ta historia?
Zapraszam do lektury Gwiazdy Strindberga, która mimo pozornej pewnej sztampowości treści, jest niezwykle wciągającą i ciekawą lekturą, tym bardziej, iż jest literackim debiutem jej autora.
Niezaprzeczalnym atutem książki jest szybkie tempo akcji i umiejętność wykorzystania przez autora i zręcznego połączenia wielu faktów historycznych. Daje to fascynujący efekt końcowy.
Książkę czyta się wyśmienicie, jednak ostrzegam - początkowo przez ok. 90-110 s. jest to taka sobie przeciętna lektura. Całość nabiera tempa i smaczku wraz z pojawieniem się w domu nurka zagadkowej kobiety. Od tego momentu dzieje się, oj dzieje.
Ian Wallentin jak przystało na autora skandynawskiej książki, nie stroni od bardzo szczegółowych opisów miejsc i osób, jednak dla mnie był to kolejny plus. Dzięki tym opisom tworzy się niezwykły nastrój, a my możemy bardziej wczuć się w akcję.
Gwiazda Strindberga to bez wątpienia wyśmienity debiut literacki i pozycja, na którą warto zwrócić uwagę. polecam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Smak przygody dookoła świata

Ocena:
Autor:
Data:
Spodziewałam się po tej książce bardzo wiele i zupełnie czegoś innego. Tymczasem wyszło jak wyszło. „Gwiazda Strindbrga” nie jest złą książką, jednak do udanych również nie należy. Przede wszystkim autor zapomniał dodać więcej akcji i co najważniejsze – powinien postarać się o bardziej rozległe intrygi, które nie pozwolą oderwać się od lektury. Błędy autora jednak zdołam przeboleć i zapomnieć, debiutantom w końcu zdarza się je popełniać. W dodatku jest nadzieja ... że kolejne książki mogą być lepsze – jego styl jest całkiem zgrabny i dobrze się go czyta. W dodatku ma głowę do wymyślania fabuły. W końcu pomysł na „Gwiazdę Strindberga”, choć niezbyt dobrze napisany, jest w stu procentach bardzo ciekawy. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena