Koszyk 0
Opis:
Dwubarwna biografia wielkiej dwubarwnej postaci polskiej piłki – opis drogi do historycznych osiągnięć sportowych, a z drugiej strony niespełnionych marzeń o uzdrowieniu środowiska piłkarskich działaczy.W latach 1974–1982, w złotym okresie polskiej piłki nożnej, Grzegorz Lato był filarem reprezentacji. Wówczas kochali go u nas wszyscy: od zapalonego kibica po gospodynię domową, od nastolatka po emeryta ... od robotnika po profesora.Po kilku dekadach został prezesem PZPN w momencie, gdy afera korupcyjna zżerała resztki godności polskiej piłki. Kibice oczekiwali od niego bezwzględnych decyzji. Niestety... dzisiaj w badaniach opinii publicznej wyróżnia się ogromnym „elektoratem” negatywnym.Marek Bobakowski (ur. w 1979 r. w Jaworznie), z wykształcenia matematyk (absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach), z powołania dziennikarz sportowy i publicysta. Przygodę zawodową rozpoczął w katowickim „Sporcie”, pełnił rolę redaktora naczelnego „Magazynu Futbol”, publikował w pismach: „Nowy Sportowiec”, „Super Volley”, „Świat Siatkówki”. Jego teksty ukazywały się w jednym z najbardziej prestiżowych czasopism piłkarskich „FourFourTwo”. Był szefem działu sportowego w serwisie o2.pl. Obecnie jest dziennikarzem redakcji sportowej Wirtualnej Polski (WP Sport). W 2012 roku ukazała się jego pierwsza książka pt. Niepokój stadionów. Jesienią 2015 r. na rynku pojawi się również biografia Andrzeja Niemczyka, której jest współautorem. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Aha!
 • miękka
Mniej Więcej
 • Marek Bobakowski
 • 2015
 • 1
 • 236
 • 204
 • 145
 • 978837229-507-1
 • 9788372295071
 • ZCVVY
 • niego

Recenzje czytelników

KSIĄŻKA NIE TYLKO NA LATO

Ocena:
Autor:
Data:
Należę do ludzi, którzy ze sportem mają tyle wspólnego, co, cytując klasyk z praw Murphyego, ryba z rowerem. Nie uprawiam go, nie oglądam – jeśli jednak już mi się zdarzy, to zdarzy sporadycznie, wyjątek od reguły. Dlaczego więc sięgnąłem po książkę o Lacie? Nie wiem. To był impuls, jakaś chęć. I nie żałuję.

Kim jest Lato? Wbrew pozorom to pytanie uzasadnione. Bo czy jest legendą piłkarską, która sprawiła, że polska reprezentacja odnosiła sukcesy, jakie nigdy wcześniej ... ani tym bardziej później, nie stały się jej udziałem. Czy może tym znienawidzonym prezesem PZPN, który stał się prawdziwą pożywką dla satyryków. Gdzie szukać prawdy i równowagi w tym portrecie? I co właściwie stoi za oboma tymi obliczami? Skąd wziął się Grzegorz-mistrz a skąd Grzegorz-prezes-porażka? I czy na pewno podział ten jest tak czarno-biały, jak zdają się krzyczeć media i tabloidy?

Od przyjścia na świat w rodzinie, która co chwilę przenosiła się w inne miejsce Polski z powodu pracy ojca, przez złote lata kariery, która uczyniła z niego króla strzelców, po prawdziwy upadek. Taką podróż przez losy Laty odbywa autor, a wraz z nim drogą tą podążają czytelnicy. I nawet jeśli, tak jak i ja, nie są fascynatami sportu, mogą w biografii tej odnaleźć wiele fascynujących rzeczy. Oczywiście kibice, jako grupa docelowa, znajdzie tu najwięcej dla siebie – szczególnie, jeśli z sentymentem i łezką w oku wspomina tamte minione lata. Znajdzie wspomnienia, kulisy, porcję statystyk. Co czeka na resztę? Portret pewnych czasów i to, jak za czasów tych było. Portret tego, co działo się na backstage’u sławy i sportu minionej epoki. I porter ludzi, a także zmian.

W łatwym przyjęciu treści pomaga zdecydowanie styl. Lekki język, ludzkie podejście i szczerość. Próba ukazania prawdy, takiej, jaka była. Ale też i pokazania zdania ludzi. Wspomnień, które nie tylko potrafią odbrązowić legendę, ale obalić z posad cały pomnik.

Jeśli szukacie podobnej lektury, jeśli lubicie polską piłkę nożną ze złotej ery, jeśli chcecie zobaczyć drogę jaką przechodzi większość legend, co do których miewa się (zbyt?) duże oczekiwania, sięgnijcie śmiało. Dostaniecie to, czego chcecie. A ja dziękuję wydawnictwu JK za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Grzesiu Lato

Ocena:
Autor:
Data:
Grzegorz Lato. Jedna z najbardziej znanych postaci w polskiej piłce nożnej. Z jednej strony rewelacyjny piłkarz w złotych latach siedemdziesiątych, a z drugiej "człowiek afera" w strukturach władzy w polskiej piłce.

Książka zaczyna się wstępem autora, który rozmyśla co byłoby gdyby Lato urodził się 40 lat później. Mowa o Camp Nou... Lidze Mistrzów... Wygranej z Realem... Czy tak rzeczywiście by było? Tego nie wiemy i prawdopodobnie się nie dowiemy ...

Lektura kończy się wypowiedziami dziennikarzy, piłkarzy, działaczy itd, którzy wyrażają swoje zdanie o Grzegorzu, oraz działem w którym to bohater książki wypowiada się o innych. Książkę kończy kalendarium życia Grzesia i statystykami gry w kadrze.

W książce ukazane jest całe życie piłkarza, od urodzenia, najmłodszych lat, przez karierę juniorską, seniorską, grę w kadrze, aż po pracę na posadzie prezesa PZPN. Treść wzbogacona jest w wiele ciekawostek i afer i korupcji ukazanych zza kulis.

Dariusz Dziekanowski zastanawia się, czy "Grzegorz Lato jako piłkarz zrobił więcej dla dobrego dla polskiej piłki, czy wyrządził jej więcej nieszczęść jako prezes."

Na koniec autor ma nadzieje, ze każdy czytelnik wyrobił sobie zdanie na temat Laty. kto go znał, interesował i interesuje się piłką, swoje zdanie już ma i za pomocą książki, albo je nieco zmienił, albo po prostu się w nim utwierdził.

Puentą książki jest zdanie samego zawodnika: "Muszę zmartwić moich wszystkich wrogów: nazwiska piłkarza Grzegorza Laty nie da się wykreślić z historii polskiej i światowej piłki nożnej." No tak, nie da się.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena