Koszyk 0
Opis:
Ci, którzy poznali bliżej Borgiów, nigdy nie będą już tacy sami - o ile w ogóle uda im się przeżyć. Borgiowie to jeden z najbardziej wpływowych i zarazem wyjątkowo zepsutych rodów okresu renesansu. Jego członkowie kierowani niepohamowaną żądzą władzy sięgali po wszelkie dostępne metody - od intryg, wiarołomstwa i przekupstwa po akty kazirodztwa i zabójstwa. Młodziutka Violante dość nieoczekiwanie trafia w samo centrum ludzkich namiętności i ambicji, zostając dworką samej Lukrecji Borgii ... córki papieża Aleksandra VI. Dziewczyna stara się spojrzeć na Lukrecję przychylnym okiem i nie widzieć w niej jedynie wyrachowanej i podstępnej manipulatorki. Jest też zafascynowana przystojnym bratem Lukrecji. Niestety Cesare Borgia okazuje się mężczyzną zmysłowym i namiętnym... wobec wielu kobiet. Rola, którą historia wyznaczyła Violante, podda jej uczucia próbie i uczyni z niej strażniczkę niebezpiecznych tajemnic, które zabierze ze sobą do grobu. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Sarah Bower
  • 2012
  • 1
  • 616
  • 230
  • 155
  • 97883-2458-0170
  • 9788324580170
  • ZAMYP

Recenzje czytelników

Jak dla mnie znakomita!

Ocena:
Autor:
Data:
„Czy Borgiowie są mistrzami w truciu innych dlatego, iż sami składają się nie z ciała, lecz z jakiejś trującej substancji?”
Kolejna pozycja o mrocznej rodzinie Borgiów, która dostała się w moje ręce. To musiało się tak skończyć, prawda? Nic nie poradzę na to, że nie mogę przejść obojętnie obok historii tej rodziny. Ich wpływy były ogromne, podobnie jak ich zepsucie i skandale, chociaż to chyba kwestia perspektywy. Fakt, że nie cofali się przed niczym, aby osiągnąć swoje cele sprawia ... że są postrzegani jako pierwsza rodzina mafijna, jako spiskowcy i ludzie zepsuci do szpiku kości. Ale podobno „cel uświęca środki”…
Młoda Żydówka Estera na żądanie swego ojca zostaje dwórką Lukrecji Borgii. Zmienia wyznanie i zostaje chrześcijanką, a Lukrecja jej matką chrzestną. Biorąc pod uwagę fakt, iż Estera została otoczona opieką i niczego jej nie brakuje, stara się widzieć w swojej pani więcej dobrego, niż w niej jest. Młodziutka dziewczyna ulega także urokowi brata Lukrecji – Cesara, który nie bez powodu jest nazywany księciem Valentino. To on nadaje jej przydomek Violante, do którego Estera się całkowicie przyzwyczaja podczas wpadania coraz głębiej w świat intryg i kłamstw.
Wiecie co Wam powiem? Zazwyczaj nie czytam książek obyczajowych. Stop, ja w ogóle nie czytam takich książek, ponieważ one nigdy do mnie nie trafiają. A tutaj proszę – ta trafiła. I to jak! Po części myślę, że to dlatego, że tyczy się Borgiów, którzy powoli stają się moją obsesją. A może dlatego, że jest naprawdę znakomicie napisana? Tak, jest napisana naprawdę pięknym i dojrzałym językiem, z jakim rzadko kiedy możemy się spotkać w literaturze. Styl autorki całkowicie przenosi nas do czasów na przełomie XV i XVI wieku, co wraz z bogatymi i dokładnymi opisami sprawia, że stajemy się częścią tej historii. Występuje tutaj mnóstwo bohaterów, co zazwyczaj brzmi nieco przerażająco, gdyż można się w nich pogubić – ale nie tutaj. Zapewniam Was, że od początku do końca będziecie wiedzieć, kto jest kim, pod warunkiem, że skupicie się na lekturze.
Główną bohaterką a zarazem narratorką opowieści jest młodziutka Violante – dziewczyna skromna, nie do końca pewna siebie, która powoli stara się przyzwyczaić do zasad panujących w jej nowym otoczeniu. Dziewczyna dosyć szybko zaskarbia sobie sympatię czytelnika, a fakt, iż wszystko poznajemy z jej perspektywy pozwala nam widzieć wszystko jej oczami. To z nią najłatwiej nam się zżyć, to jej emocje odczuwamy najmocniej. Lukrecja natomiast jest kobietą wyrachowaną, w której widać chęć władzy i manipulowania innymi. Czuć od niej to, że uwielbia mieć władzę nad innymi – podobnie jak jej brat Cesare Borgia. Cesare, Cesare… Przedstawienia tej postaci byłam najbardziej ciekawa, ponieważ w każdych wcześniejszych publikacjach to on wzbudzał we mnie największe zainteresowanie i ciekawość. Tutaj powiem krótko – wredny, bezwzględny, idący po trupach do celu… a jednak w żadnym wypadku nie dziwię się głównej bohaterce, że uległa jego urokowi, bo mnie też to spotkało. Cieszę się również, że autorka nie zapomniała o moim drugim ulubionym bohaterze związanym z tą rodziną – Michelotto – syn cienia, wierny towarzysz księcia Valentino, który jest po prostu niesamowity!
Książka jest pozycją dosyć pokaźną – ponad 600 stron opowieści, a i jej format nie należy do zwyczajnych. Z pewnością książka dostarcza radości czytania na dłuższy czas, tym bardziej, że żeby czerpać z niej jak najwięcej – morałów, nauk, emocji – należy się na niej skupić. Nie jest to książka o zawrotnie pędzącej akcji, ale na pewno wzbudza w nas wiele skrajnych emocji, a i wzbudza w nas ciekawość i zainteresowanie. Czy należy do książek ciężkich i trudnych? Nie. Nie jest oczywiście powieścią prostą i banalną, jest raczej idealnie zrównoważona między tymi dwoma skrajnościami. Jeśli chodzi o zgodność z historią, to parę takich elementów się znajdzie, jednak w dużej mierze jest to fikcja literacka oparta po prostu na historii tej owianej tajemnicą i mrokiem rodziny. Nie jest to jednak książka dokumentalna, więc nie chodzi w niej o to, żeby polityka tej rodziny została idealnie przedstawiona.
Czytając ją tyle słów nasuwało mi się na myśl, tyle chciałam Wam o niej napisać… w dużej mierze mi się to udało, chociaż nadal nie do końca umiem się pozbierać po tym, co przeżyłam wraz z główną bohaterką. Nadal żyję wszystkim tym, co ją spotkało. To niesamowite, że książka potrafi z człowiekiem zrobić takie rzeczy… Polecam ją każdemu z całego serca, jest to z pewnością jedna z lepszych pozycji, jakie miałam okazję czytać. Opowieść o zdradzie, miłości i pożądaniu, intrygach, życiu w kłamstwie, oddaniu, żądzy władzy – tak wiele motywów umieszczonych w jednej powieści, z której płynie równie wiele nauk i morałów.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Takie tam grzeszki

Ocena:
Autor:
Data:
Powieść rozpoczyna się dość ciekawie. Opowiada historię żydówki wygnanej z Hiszpanii. Po tułaczce trafia do Rzymu, gdzie zatrudnia się jako pomoc Lukrecji. Jest rok 1501, Juan nie żyje, Cezar zrzuca sutannę, a Lukrecja ma zamiar poślubić swojego trzeciego męża. Wtedy jej dworką zostaje Estera Sarfati, narratorka, której oczami oglądamy cały ten bałagan.
Książki nie należy porównywać z żadną dotychczas wydaną powieścią o Borgiach, ani też serialu ... Jest to bardziej powieść o tematyce romantycznej. Główną osią opowiadanej przez Esterę historii jest jej nieodwzajemniona miłość do Cezara. Dziewczyna zapracowała sobie na przezwisko La Violante, co oznacza nietrzymająca się słowa. Wynikało to głównie z jej wielkiej miłości do brata swojej pani przez co zapominała o swoich codziennych obowiązkach. Oczami widziała wiele, ale zdecydowanie więcej nacisku kładzie na bale, imprezy, romanse, ploteczki niż za knute intrygi i będące ich następstwem ciągłe zgony. Estera to naiwna kobietka, którą interesuje tylko blichtr i luksus.
Nie twierdzę, że autorka nie odrobiła pracy domowej, ale po przeczytaniu powieści mam wrażenie, że mocniej budowała swoją opowieść na plotkach i pomówieniach niż faktach znanych historii. Niemniej bardzo ładnie oddała renesansowy świat Rzymu i właściwie całej Italii. Ale sam tytuł jest zbyt krzykliwy i właściwie nie ma odzwierciedlenia w treści książki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena