Koszyk 0
Opis:
Historie kobiet nieidealnych, które zrobiły coś, czego robić się nie powinno. Dwunastu wspaniałych reportażystów opowiada o kobietach, z którymi coś jest nie tak. Jedna ma dużo kotów (a mieszka w bloku), druga - żadnego mężczyzny (za to dużo pracy i marzeń), trzecia nie umie uprawiać seksu (choć jest po ślubie), czwarta zabija córkę (choć mówi, że wcale nie). Kolejna nie może spać (odkąd jej matka śpi w domu opieki), inna żyje z żonatym (w latach dwudziestych), jeszcze inna nie kocha tego ... co ją uratował od śmierci (w latach czterdziestych). Następna odpisuje na esemes, na który odpisywać się nie powinno: "Napisz coś o sobie, bo ja jestem facetem, który zawsze dostaje to, co chce". Ewa Wołkanowska-Kołodziej, reportażystka współpracująca z "Gazetą Wyborczą", najpierw zauważyła, że kobiety często mówią: "Nie jestem taka, jaka być powinnam", a potem odkryła, że mężczyźni nie dostrzegają wagi tych słów. Poprosiła więc dwunastu reportażystów o napisanie tekstów o kobiecej winie. Autorzy: Kamil Bałuk, Daniel Flis, Marcin Kołodziejczyk, Adam Leszczyński, Marek Łuszczyna, Piotr Nesterowicz, Konrad Oprzędek, Paweł Smoleński, Grzegorz Szymanik, Maciej Wesołowski, Mirosław Wlekły, Tomasz Wysocki. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ewa Wołkanowska-Kołodziej
  • 2014
  • 1
  • 260
  • 209
  • 136
  • 978-83-7705-538-0
  • 9788377055380
  • ZBENK

Recenzje czytelników

Świetne reportaże

Ocena:
Autor:
Data:
Książka „Grzech jest kobietą” powstała z inicjatywy Ewy Wołkanowskiej-Kołodziej, która poprosiła znanych reporterów o napisanie tekstów o kobiecych przewinieniach. Tak powstało dwanaście reportaży o kobietach nieidealnych. Ich autorami są sami świetni reporterzy, a ich nazwiska wystarczą, żeby wszyscy fani gatunku poczuli przyjemne mrowienie na karku. Zawsze powtarzam, że z polskimi pisarzami bywa różnie, ale reporterów mamy wybitnych. I to widać choćby w tej skromnej antologii ... Oczywiście teksty w niej zebrane są na różnym poziomie, od genialnych, po przeciętne, ale jestem przekonana, że wielbiciele literatury faktu będą zadowoleni.

Więcej na http://all-you-need-is-book.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Polecam!

Ocena:
Autor:
Data:
Po książkach „Odwaga jest kobietą” oraz „Walka jest kobietą” nadszedł czas na przedstawienie kobiet od tej drugiej, mroczniejszej strony. „Grzech jest kobietą” to zbiór reportaży zebranych przez Ewę Wołkanowską-Kołodziej. O napisanie tych tekstów poprosiła ona dwunastu mężczyzn, bo któż inny potrafiłby lepiej przedstawić kobiece grzechy.

Ta książka to dwanaście chwytających za serce historii o kobietach nieidealnych. Kto by pomyślał ... że mężczyźni z taką dbałością o szczegóły będą potrafili przedstawić nasze mniejsze lub większe słabości i błędy. O ile nie jestem zwolenniczką krótkiej formy, to tutaj nie miałam żadnych wątpliwości. Od początku wiedziałam, że jest to książka, którą powinnam przeczytać i się nie zawiodę. Zresztą, wystarczy spojrzeć na listę autorów reportaży i już wiadomo, że jest to coś, co trzeba przeczytać.
Mną najbardziej wstrząsnęły trzy historie „Trochę potęgi” Marka Łuszczyny. Opowiada o Agnieszcze, która wyjeżdża z ukochanym i dziećmi do Pakistanu, aby zamieszkać z jego rodziną. Dopiero tam poznaje prawdziwe oblicze męża i dowiaduje się co to piekło.
Kolejne „Dwaj rycerze i kobieta z tupetem” Daniela Flisa opowiada o apodyktycznej matce, od której syn uciekł jak najdalej, a jednak to nie wystarcza, żeby uwolnić się od jej „władzy”. Trzecie to „Szalik jest teraz podstawą Twojego życia” o kobietach, które zdecydowały się oddać swoje schorowane matki do domu opieki, oczywiście lokalna społeczność, która nie zna szczegółów takiej a nie innej decyzji bardzo szybko ocenia takie zachowania. Okazuje się, że nawet u księdza spowiednika próżno szukać zrozumienia.

Te trzy wzbudziły we mnie największe emocje, jednak równie dobrze mogłabym tutaj wymienić wszystkie z góry na dół. Grzech w tej książce ma naprawdę różne twarze, sami ocenicie, na ile grzeszne jest postępowanie każdej z bohaterek.
„Historie kobiet nieidealnych, które zrobiły coś, czego robić się nie powinno”. I to jest naprawdę idealne podsumowanie tej antologii. Chwilami odzywa się w nas wewnętrzny sprzeciw na wybory i postępowania bohaterek, denerwujemy się i zastanawiamy jak tak można. Ale tak naprawdę żadna z nas nie wie, jak zachowałaby się w danej sytuacji, dopóki się w takiej nie znajdzie. A kto wie, czy przypadkiem nie zachowałybyśmy się dokładnie tak samo, jak opisane bohaterki.
Świetnie napisane, skłaniające do głębszych refleksji, po prostu trzeba przeczytać!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena