Koszyk 0
Opis:
Historię, struktura i tajemnice Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Armii Radzieckiej czyli GRU. Pierwsze pełne polskie wydanie! Dopóki w 1978 r. autor tej książki, oficer GRU, nie uciekł do Wielkiej Brytanii, na Zachodzie o radzieckim wywiadzie wojskowym wiedziano tyle co nic. Suworow musiał przekazać oficerom MI5 niemal wszystkie podstawowe wiadomości: o strukturze GRU i jej siatek wywiadowczych, werbunku i metodach zdobywania informacji, łączności z agentami ... sposobach przesyłania zdobyczy do ZSRR, a także często nieznanych na Zachodzie dokonaniach tej służby. Tak powstała ta książka - barwna, dowcipna, anegdotyczna, a zarazem jeżąca włos na karku, zwłaszcza gdy pomyśleć, że GRU po ćwierćwieczu od jej wydania najwyraźniej rozkwita. Wiktor Suworow urodził się w 1947 r. jako Władimir Rezun. Miał 11 lat, gdy wstąpił do szkoły kadetów. Brał udział w inwazji na Czechosłowację. Ukończył tzw. Akademię GRU, a od 1974 r. pracował w genewskiej rezydenturze tej służby. Po ucieczce na Zachód skazany na śmierć­ - wyrok ten ciąży na nim do dziś. Dom Wydawniczy REBIS opublikował większość jego książek z dziedziny literatury faktu, m.in. Akwarium, cykle "Cień zwycięstwa" i "Lodołamacz", a także powieść Kontrola. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • twarda
Mniej Więcej
 • Wiktor Suworow
 • 2010
 • 1
 • 216
 • 203
 • 133
 • 97883-7510-5728
 • 9788375105728
 • Z3778

Recenzje czytelników

W czerwonym piekle wywiadu

Ocena:
Autor:
Data:
Dopóki w 1978 r. Wiktor Suworow, oficer GRU, nie uciekł do Wielkiej Brytanii, na Zachodzie nie wiele wiedziano o radzieckim wywiadzie wojskowym. Główny Zarząd Wywiadowczy to jeden z najbardziej tajemniczych i skutecznych wywiadów świata. Autor tej książki odsłania nam rąbek tajemnicy.

Suworow jest dość znany polskiemu czytelnikowi. Napisał m.in.: bestsellerowe Akwarium. Był on także oficerem wywiadu wojskowego GRU w Genewie, skąd uciekł na Zachód ... Za ten czyn do dziś ciąży na nim zaoczna kara śmierci.

Autor, gdy pisał książkę w 1984 r., nie miał wątpliwości, które państwo na świecie posiada najpotężniejszy wywiad – był nim Związek Radziecki, a ta monstrualna służba bez odpowiednika w dziejach ludzkości to KGB, Komitet Bezpieczeństwa Państwowego. Specjaliści nie byli zgodni co do tego, które państwo może jako drugie poszczycić się prężnie działającym wywiadem. Prawda jest zaskakująca: to również Związek Radziecki, a służba ta nazywa się GRU, Główny Zarząd Wywiadowczy Sztabu Generalnego.

W założeniu książka ta miała być materiałem instruktażowym dla wąskiego grona specjalistów wywiadu i kontrwywiadu, później jednak autor opracował ją tak, by nadawała się dla szerszego kręgu odbiorców. Suworow w poszczególnych rozdziałach opisuje historię wywiadu wojskowego, jego wzloty i upadki, rywalizację KGB-GRU, by następnie przejść do konkretnych członów tej organizacji-ośmiornicy. Opisuje szczegółowo jego centralę, jednostki zdobywające i analizujące informacje, wywiad marynarki wojennej oraz służby pomocnicze.

W części drugiej autor omawia rolę „nielegalnych”, opisuje działalność rezydentury, życie agenta i jego pracę oraz sposoby dokonywania meldunków. Nie zapomina o wywiadzie operacyjnym, rozpoznaniu taktycznym, a nawet o szkoleniach i przywilejach personelu. Summa summarum, autor opisał wszystko, co widział, a jako wysoki oficer - wiedział niemało. Z tej też przyczyny został skazany na karę śmierci.

Jako że nie jest to fabularyzowana książka, może czasem wydawać się zbyt hermetyczna, a i język wywiadowczo-wojskowy na pewno nie należy do najłatwiejszych. Suworow opisuje jednak rzetelnie i szczegółowo jeden z najpotężniejszych wywiadów świata. Dla zainteresowanych historią ZSRR jest to lektura obowiązkowa.

Dariusz Wierzański
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena