Koszyk 0
Opis:
"Grona gniewu" to nie tylko lekcja historii, przede wszystkim jest to znakomita proza; klasyka w najlepszym gatunku. Rozgrywająca się na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku historia amerykańskiej rodziny Joadów, którzy w czasach wielkiego kryzysu decydują się opuścić rodzinną Oklahomę pogrążoną w trudnej sytuacji ekonomicznej i w poszukiwaniu pracy, jak wielu innych mieszkańców południowych stanów Ameryki, migrują do Kalifornii. Na miejscu okazuje się jednak ... że nie ma ona nic wspólnego z mlekiem i miodem płynącą krainą znaną im z reklamowych folderów. Tam też panuje bezrobocie, a miejscowi są wrogo nastawieni do przybyszów odbierających im ostatnie miejsca pracy. Kontrowersyjna fabuła podkreślająca wyzysk amerykańskich farmerów i ich wykorzenienie, a także zagrożenia, jakie niesie ze sobą kapitalizm, spowodowały, że przez pewien czas zakazano rozpowszechniania powieści. W 1940 roku "Gronom gniewu" przyznano Nagrodę Pulitzera, w tym samym roku John Ford nakręcił na ich podstawie film, w którym w jednej z głównych ról wystąpił Henry Fonda. Powieść znalazła się też w czołówce 100 książek XX wieku, której listę ogłosił dziennik "Le Monde". John Steinbeck (1902-1968) - amerykański powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla w 1962 r."za realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych". Jego najbardziej znane powieści, obok "Gron gniewu", to "Myszy i ludzie", "Na wschód od Edenu", "Tortilla Flat" i "Ulica Nadbrzeżna". Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • John Steinbeck
  • 2012
  • 0
  • 670
  • 200
  • 130
  • 9788378392163
  • 9788378392163
  • ZAN8V

Recenzje czytelników

Podróż życia

Ocena:
Autor:
Data:
Grona gniewu laureata Nagrody Nobla Johna Steinbecka zostały uhonorowane w 1940 roku Nagrodą Pulitzera, w tym samym roku powstał na ich podstawie film, w którym w jednej z głównych ról wystąpił Henry Fonda.

To moje pierwsze spotkanie z tym autorem i wiem już na pewno, że nie ostatnie. Grona gniewu trzeba znać, jest to znakomita proza i klasyka w najlepszym gatunku. Akcja powieści toczy się w latach 20. i 30. XX wieku w czasach wielkiego kryzysu w Ameryce. Kraj pogrąża się w chaosie ... nędzy i niedostatku. Skutki kapitalizmu, katastrofalnej suszy i wielkiego kryzysu powodują, że rodzina Joadów zmuszona jest opuścić farmę w Oklahomie i wraz z tysiącami innych ograbionych z ziemi rusza do Kalifornii w poszukiwaniu pracy, ziemi i nadziei na lepszą przyszłość. Gnani najbardziej pierwotną potrzebą człowieka - głodem, decydują się odbyć tę trudną, jednokierunkową podróż z niewiadomym końcem. Tak potrzebną siłę czerpią z marzeń o godnym życiu, szacunku i poszanowaniu pracy, a także z samych siebie, z rodziny, która stoi za sobą murem. To właśnie dzięki całej rodzinie, w której nawet babcia, dziadek i dzieci ciężko pracowali, aby zdobyć pieniądze na podróż, możliwa jest wędrówka na Zachód, ku lepszemu. Na szczególną uwagę zasługuje nienazwana z imienia matka, która jest podstawą i fundamentem scalającym wszystkich członków rodziny. To ona podejmuje najważniejsze decyzje i z radością przyjmuje i dźwiga rolę opoki rodziny.

To, że Steinbeck był genialnym pisarzem nie ulega wątpliwości, realistycznie i z niezwykłą ostrością pokazuje nam historię Ameryki przez pryzmat biednej rodziny dzierżawców. Autor odbył podróż po obozach budowanych przez wędrownych robotników, pracował przy zbiorach i zapisywał swoje obserwacje na temat warunków życia pracowników, po czym publikował je w różnych artykułach, część z nich trafiła do Gron gniewu. Już od pierwszych stron identyfikujemy się z Joadami, towarzyszymy w ich okupionej niezwykłym trudem wędrówce ku Ziemi Obiecanej, krainy mlekiem i miodem płynącej, gdzie pracy i jedzenia będzie pod dostatkiem, wystarczy tylko chcieć pracować. Drogą-matką, szosą 66 podążają przed siebie na Zachód, przeszłość zostawiając za sobą.

Z czasem okazuje się, że nie wszystko wygląda tak jak obiecały żółte ulotki. Zamiast wymarzonego domu, mieszkanie w obozie w namiotach, zamiast dojrzałych, soczystych owoców dla dzieci, prażucha. Brak pracy, brak perspektyw na lepsze, godne życie. Ile trzeba, aby zrodził się bunt? Tysiące sfrustrowanych, wyrwanych z ich dawnego życia ludzi, głodne dzieci i żony. Złość, niemoc i głód jednoczy wszystkich.

Grona gniewu wywarły na mnie ogromne wrażenie, książka przemówiła do mnie z całą swoją mocą, przez kilka dni żyłam losami rodziny Joadów, utożsamiałam się z nimi w każdym aspekcie, towarzyszyłam w odchodzeniu i narodzinach, w smutku i radości, po prostu w trudach dnia codziennego, gdzie nie raz i nie dwa nie było co do garnka włożyć, a spać trzeba było pod gołym niebem. Powieść jest dość obszerna, po skończonej lekturze miałam ochotę zacząć czytać od nowa i ponownie odbyć podróż życia z Joadami. Niezwykle plastyczne opisy, prosty, ale piękny, melodyjny język, a przede wszystkim porażająca prawdziwość sprawiają, że powieść tę się nie czyta, tylko najzwyczajniej w świecie pochłania. Jest to proza na najwyższym poziomie, którą znać należy. Jednym słowem literacki majstersztyk.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

sztuka minimalizmu

Ocena:
Autor:
Data:
Ostatnio czytałam współczesny artykuł na temat pracy przy segregacji śmieci....ludzie wyrzucają tyle jedzenia... Grona gniewu to walka o zaspokojenie głodu... to siła i desperacja... ale w Polsce też istnieją ludzie,których głód powala na kolana... upodlenie i walka...bardzo wzruszająca proza...warto zapomnieć się w niej i zwolnić,bo życie pełne niespodzianek jest..polecam
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena