Koszyk 0
Opis:
Pełna pasji i werwy książka historyczna o jednym z najważniejszych wydarzeń powstania listopadowego – bitwie pod Grochowem. Autor pokazuje prawdziwe oblicze wojny polsko-rosyjskiej 1830–1831. Z nieprzeciętną wiedzą i dokładnością odtwarza kontekst historyczny, przebieg bitwy i stojące za nim decyzje. Poświęca też uwagę bohaterskim czynom pojedynczych żołnierzy i całych jednostek wojskowych, nie zapominając o ludzkim wymiarze bitwy. Ostre, realistyczne spojrzenie ... błyskotliwa polemika z dotychczasowymi analizami, sięgnięcie do słabo znanych źródeł – wszystko to sprawa, że ta książka porwie każdego, kto choć trochę interesuje się historią. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Witold Mikołajczyk
  • 2014
  • 1
  • 144
  • 210
  • 130
  • 978-83-7942-291-3
  • 9788379422913
  • ZBKN2

Recenzje czytelników

Grochów

Ocena:
Autor:
Data:
Mam bardzo mieszane uczucia związane z tą książką i to nie dlatego że jest zła, ale z powodu nieprzystawalności tytułu do zawartości. Opis samej bitwy (na szczęście) zajmuje niewiele miejsca, bo zaledwie kilkanaście stron. Reszta to opisy sytuacji Polski i życie (a raczej kariera) jej głównego dowodzącego, który jest postacią bardzo ważną ze względu na umieszczenie go przez wielu pisarzy w swoich dziełach. Najbardziej znany jest chyba Stanisław Wyspiański i jego „Noc listopadowa” ... który w swoim dramacie gen. Józefa Chłopickiego przedstawił, jako postać o wątpliwej postawie patriotycznej. Patrząc z perspektywy walki do ostatniej kropli krwi Wyspiański miał rację, ale życie nie polega na rzucaniu się na bagnety ku chwale bezrefleksyjnych tłumów.
„Grochów 1831” to przede wszystkim życiorys Józefa Chłopickiego, który jako młodzieniec zakochał się w pięknej dziewczynie, z którą spotykał się w ogrodach szkoły klasztornej. Niewinna schadzka została wykryta, a chłopak surowo ukarany. Pokrzywdzony młodzieniec uciekł w nocy ze szkoły. Opuszczenie placówki edukacyjnej, w której edukacja nie była najtańsza, zostało potępione przez ojca, przez co młody Józiu został bez domu i edukacji. Szczęśliwym trafem zaciągnął się do wojska i nie zginął podczas pierwszych walk. Ojciec zaakceptował jego życiową drogę i pomógł finansowo w awansie (kupił patent wojskowy, co było praktykowane). Droga sukcesów otworzyła się sama. Po wielu sukcesach Józef Chłopicki został generałem, a jego droga prowadziła do Włoch, Hiszpanii, by w 1830 roku ustosunkować się do pomysłu powstania listopadowego.
Książka jest ciekawym spojrzeniem na sprawy, które dla naszej ojczyzny były ważne i często mitologizowane. Witold Mikołajczak dokonuje odczarowania i pokazuje sylwetkę mądrego, zrównoważonego dowódcy, który twardo kroczy po ziemi.
Książka jest dobrym uzupełnieniem wiedzy z historii dla wszystkich, którzy są zainteresowani losami naszych przywódców. Wielkim plusem jest też opisanie sytuacji Polski na tle innych krajów i działań Napoleona Bonapartego czy gen. Dąbrowskiego.
„Grochów 1831” nie przypomina znanych nam nudnych tomów, które wychodzą spod piór polskich naukowców starego pokolenia. Jest bardzo lekka, przystępna i stylistycznie zbliżona do prac Normana Daviesa, dzięki czemu czyta się ją bardzo szybko.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena