Koszyk 0
Opis:
Kim jest Jorgos - tajemniczy adresat listów, znalezionych w kartonowym pudle na ulicy w Atenach? Jakie losy przywiodły go - niczym współczesnego Odysa - ze słonecznej Grecji do PRL-u? Co sprawiło, że rozkochał w sobie całe rzesze kobiet? Greckie listy albo perły i szampany to opowieść o dążeniu do szczęścia i lepszego życia, a także o poszukiwaniu uczuć i namiętności. Znaleziona w niezwykłych okolicznościach korespondencja przybliża fragment mało znanego świata. Listy ... najczęściej napisane po polsku, adresowane są do młodego przystojnego mężczyzny - Greka mieszkającego w Polsce. Większość z nich to listy miłosne, niektóre wręcz przesycone erotyzmem. Ich tłem jest burzliwy czas końca lat siedemdziesiątych i początku osiemdziesiątych. Wątek emigracji, porzucania ojczyzny w poszukiwaniu wolności, pracy i lepszego życia przewija się w listach wielokrotnie. To (niezwykle zabawna) współczesna odyseja w grecko-polskim wydaniu. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Nakom
  • miękka
Mniej Więcej
  • Alina Netto
  • 2013
  • 216
  • 205
  • 135
  • 978-83-63919-04-7
  • 9788363919047
  • ZAZMZ

Recenzje czytelników

Tajemnica greckich listów

Ocena:
Autor:
Data:
Jeszcze nigdy nie czytałam powieści opartej tylko i wyłącznie na listach. Byłam ogromnie ciekawa jaka historia z tego powstanie, czy zdoła uruchomić moją wyobraźnię, czy będzie składna i spójna czy wręcz odwrotnie będzie pełna chaosu i zamętu.

Narratorka książki "Greckie listy albo perły i szampany" podczas urlopu spędzanego w Atenach znajduje koło kontenera ze śmieciami pudełko wypełnione listami. "Były ułożone w kilka ładnych stosików (.. ... ) Wszystkie adresowane były do tej samej osoby, mężczyzny z greckim imieniem mieszkającego w Polsce. Nadane były w różnych miejscach świata(...) Większość listów została napisana pod koniec lat siedemdziesiątych." Z ciekawością przygarnia pakunek. Szybko o nim zapomina w ferworze pakowania i powrotu do Polski. Dopiero po paru tygodniach dokładnie przegląda greckie znalezisko. Zagłębia się w lekturę. "Nie mogłam się oderwać od czytania listów. Chciałam się dowiedzieć kim był Jorgos i co się z nim stało. Możliwość wejrzenia w cudze życie i jego losy jest bardzo fascynująca."

Razem z narratorką poznajemy historię Jorgosa, jego greckie korzenie, wielopokoleniową rodzinę, przyjaciół, kobiety, kochanki, narzeczone.
Dosyć dokładnie poznajemy jego charakter i osobowość ale jego fizyczność, jego wygląd jest całkowicie nam nieznany, no z pominięciem niektórych cech anatomicznych :) Obraz Jorgosa możemy sobie stworzyć w wyobraźni, korzystając z pochlebnych a nawet pochwalnych peanów na jego temat.

Pudełko z listami zawiera wiele wyznań od różnych kobiet pojawiających się w życiu Jorgosa. Na tej podstawie można wywnioskować, że wywierał ogromne wrażenie na paniach w każdym wieku, statusie społecznym czy stanie cywilnym. Niczym hiszpański Don Juan czy polski Tulipan rozkochuje w sobie kobiety. Jednak nie zauważyłam żadnego bezlitosnego wykorzystywania zaistniałych sytuacji. Jargos rzeczywiście kochał kolejne kobiety, oddawał im całego siebie. I tak jak dobrze zauważyła autorka książki, pozwalał kobietom rozkwitać w tych związkach, dawał im szczęście, chwile zapomnienia i nadzieję na lepsze jutro.

Oprócz takich typowo miłosnych, erotycznych, anatomicznych szczegółów, z listów poznajemy także ówczesny obraz PRL- owskiej rzeczywistości, absurdy i realia tamtych czasów. Problemy z uzyskiwaniem paszportu, kartki żywnościowe, dolary, Pewex a także sytuacja, bezpieczeństwo i opinie Polaków podczas stanu wojennego, zamieszek, strajków i emigracji.

Autorka zwraca także uwagę czytelnika na historię okupacyjną i powojenną Grecji, masowe ucieczki z kraju, utrata obywatelstwa, status "bezpaństwowca".

Książka na pierwszy rzut oka wydaje się lekki wakacyjnym czytadłem. Po głębszym wgryzieniu się w tekst dostrzega się drugie dno, poznawcze, ważniejsze, bardziej wartościowe. Całość okraszona dowcipnymi komentarzami i anegdotami.

http://aleksandrowemysli.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena