Koszyk 0
Opis:
Korfu, lato 2010 roku. Spokój Jannisa Kassalisa mąci pojawienie się tajemniczej, młodej Polki. Dziewczyna ma podstawy podejrzewać, że jest jego córką... Choć obojgu trudno odnaleźć się w nowej sytuacji, po przełamaniu początkowej nieufności nawiązuje się między nimi nić porozumienia. Jannis stopniowo wyjawia Ninie swą przeszłość i kolejne rodzinne tajemnice. Co wyniknie z tego niezwykłego spotkania? Przeznaczenie bywa przewrotne i wiedzą o tym zwłaszcza Grecy.. ... Hanna Cygler zaprasza czytelnika na kolejną pasjonującą przygodę, podczas której na przestrzeni lat przemierzy Grecję i Bieszczady, Kraków, Gdańsk, Londyn i Nowy Jork. Przygodę, w której wątki historyczne splecione będą z miłosnymi i sensacyjnymi, a z bohaterami jak zwykle trudno się będzie rozstać. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • miękka
Mniej Więcej
 • Hanna Cygler
 • 2014
 • 1
 • 350
 • 200
 • 135
 • 978-83-7818-488-1
 • 9788378184881
 • ZBB6A

Recenzje czytelników

Warto przeczytać.

Ocena:
Autor:
Data:
Razem z Jannisem Kassalisem i jego rodziną podróżowałam poprzez Europę i ponad pół wieku historii. Niezwykle ciekawie ukazane jest życie w PRL-u, który ja pamiętam tylko z jego schyłkowej fazy. A ogromnym plusem dla mnie, osoby mało znającej Kraków, jest opis i topografia tego miasta.
Książka jest dobrze napisana, autorka sprawnie operuje wydarzeniami terażniejszymi i tymi sprzed lat splatając je w spójną, fascynującą całość. Mimo, iż w wielu miejscach byłam w stanie przewidzieć bieg wydarzeń ... od lektury książki i tak nie mogłam się oderwać. Autorka ponownie zręcznie, ot tak mimochodem ukazuje nam jak to w życiu niczego nie można być pewnym, jak jedno słowo, jeden krok mogą zmienić bieg wydarzeń i jak przeszłość wraca po wielu, wielu latach, choćbyśmy nie wiem jak chcieli o niej zapomnieć.
I trzeba Hannie Cygler przyznać, iż tytuł książki jest niezwykle trafny. Historie, jakie autorka opowiada mimo, iż dotyczą jednej osoby, układają się w wielobarwną mozaikę z wszechobecną Grecją w tle.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Grecka tragedia

Ocena:
Autor:
Data:
Znowu trafiła mi się książka z wyjątkowo dobrze dobranym tytułem, „Grecka mozaika” Hanny Cygler. Rzeczywiście historia opowiedziana przez autorkę jest jak mozaika, złożona
z różnych elementów, wątków i opowieści, które wzajemnie się przenikają, przeplatają, by w końcu połączyć i stworzyć całość.

Jannis Kassalis mieszka na Korfu, gdzie od lat prowadzi rodzinną firmę. Pewnego dnia w jego życiu pojawia się młoda Polka Nina, która sądzi, że może być jego córką ... Mężczyzna zaczyna opowiadać młodej kobiecie historię swojej rodziny.

Można powiedzieć, że to historia jakich wiele. Niejeden autor podejmował się takiego tematu, ale niejeden też na nim poległ. Jednak Hanna Cygler to nie jest autorka jakich wiele. Pisze lekko, sprawnie, intrygująco. Akcja toczy się żwawo i chociaż zaskoczeń zbyt dużych nie ma, to jednak bardzo przyjemnie czyta się jej książki. I tak jest również w przypadku „Greckiej mozaiki”. Płynnie napisana, zarówno autorka jak i czytelnik bezproblemowo lawiruje między przeszłością i teraźniejszością. Cygler sprawnie prowadzi nas poprzez czas i miejsca, oprócz Korfu i Krakowa są również obowiązkowe mam wrażenie w jej twórczości Gdańsk i Bieszczady. Ogromny plus autorka ma u mnie za przedstawienie topografii Krakowa z lat siedemdziesiątych XX wieku. Opisane przez nią ulice i miejsca, a także droga jaką pokonuje bohater przemieszczając się z hotelu Cracovia do restauracji Feniks jest dokładnym odzwierciedleniem układu ulic miasta (wiem bo jestem z Krakowa i wychowałam się w opisywanej okolicy). Autorka zadbała także o nazwy ulic z tamtych czasów, obecnie kilka z nich nazywa się już inaczej, po zmianach z początku lat dziewięćdziesiąt. Naprawdę chwała Hannie Cygler za realizm historyczny nie tylko w zakresie walk w Grecji w czasie II wojny światowej i tworzenie się tam struktur komunistycznych oraz ucieczek mieszkańców do innych krajów Europy, ale także za dbanie o takie drobiazgi jak topografia miasta. I tutaj odwołam się do powieści „W cudzym domu”, gdzie tych realiów historycznych było niewiele, co było jednym z moich zarzutów wobec autorki. W „Greckiej mozaice” mimo, że jest to powieść obyczajowa, tło historyczne jest o wiele bardziej dopracowane, lepiej przedstawione. Widać, że Cygler stara się, by każda jej kolejna książka była lepsza od poprzedniej.

„Grecka mozaika” to świetnie połączona fabuła i bohaterowie. Historia, która może się wydarzyć, postacie z krwi i kości, z którymi czytelnik może się utożsamić. Sprawnie napisana, dobrze się czyta i z przyjemnością poznaje losy bohaterów. Jedyne co mam do zarzucenia autorce to schematyczność. Układ historii, a także niektóre jej elementy przypominają mi inną powieść Cygler „Kolor bursztynu”, co sprawiło, że książka w żaden sposób mnie nie zaskoczyła, co nie zmienia faktu, że czytałam ją z zainteresowaniem, bo styl autorki jest naprawdę znakomity. Mam nadzieję, że następne powieści Pani Cygler będą bardziej nowatorskie, ale że nie stracą przy tym niezwykłego klimatu, jaki zagwarantować potrafi tylko pióro tej właśnie autorki. Polecam „Grecką mozaikę” na te ponure zimowe dni, bo nic tak nie rozgrzewa jak dobra historia ze słońcem Korfu w tle.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena