Koszyk 0
Opis:
Kto uciął głowę Meduzie? Kogo wychowała niedźwiedzica? Kto ujarzmił Pegaza? Wie to doskonale każdy heros, a Percy Jackson opowie wam o bohaterskich czynach Perseusza, Atalanty, Bellerofonta i wielu innych greckich bohaterów. Ten zbiór opowieści w zabawnym, swobodnym stylu, do jakiego Percy przyzwyczaił już czytelników („Sam miałem swego czasu złe doświadczenia, ale herosi, o których wam opowiem ... to oldskulowe przykłady totalnego pecha. Dzielnie schrzanili wszystko, czego nikt przed nimi nie zdołał schrzanić…”), z dynamicznymi ilustracjami Johna Rocco, doskonale uzupełni kolekcję każdego fana twórczości Ricka Riordana – oraz każdego, kto potrzebuje herosa. Szykujcie zatem płonące włócznie. Zakładajcie lwie skóry. Polerujcie tarcze i nie zapomnijcie włożyć strzał do kołczanu. Cofamy się w czasie o cztery tysiące lat, żeby ścinać głowy potworom, ratować królestwa, wpakować paru bogom strzały w tyłek, najechać na Królestwo Podziemi i okradać złych ludzi. A następnie, w ramach deseru, ginąć tragicznie i w męczarniach. Gotowi? Doskonale. Do dzieła! Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Rick Riordan
  • 2015
  • 400
  • *, 9788364297632
  • 9788364297632
  • ZCV1Z
  • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Drugie życie herosów

Ocena:
Autor:
Data:
Uzupełnienie znakomitej serii "Percy Jackson i bogowie olimpijscy". Druga po "Greckich bogach według Percy'ego Jacksona" książka opisująca mitologie na wesoło. Książka napisana potocznym językiem, pełna humoru i łączenia czasów antycznych i teraźniejszości. Autor przedstawił herosów zupełnie inaczej niż inni, w filmie lub książce. Czyta się ją bardzo przyjemnie, nie ma zbędnych zawirowań wokół bohaterów. Są krytykowani, wychwalani i przedstawiani jako "normalni" ... ludzie.
Książka idealna przy pierwszym zetknięciu z mitami greckimi.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Greccy herosi według Percy'ego Jacksona

Ocena:
Autor:
Data:
Czekałam na tę książkę, czekałam z niecierpliwością odkąd tylko dowiedziałam się, że ma ona powstać. Pierwsza część zrobiła na mnie oszałamiające wrażenie. Po stworzeniu świata, po bogach, ich zapętlonych biografiach i perypetiach nadszedł czas herosów.

Riordan przekracza pewne granice stosując ironię. Kreując bogów pozbawił ich majestatu, z herosami rozprawił się jeszcze dotkliwiej, bez litości kpiąc z ich cnót, dokonań i uczuć. Wielokrotnie miałam wrażenie ... że w swych żartach posuwa się za daleko, że opis fizjologii i uwspółcześnienie dialogów obedrą mitologię z pewnego rodzaju magii i baśniowości oraz że młodszy czytelnik będzie miał problemy z rozróżnieniem tego, co powinno się znaleźć w wersji „kanonicznej”. To wszystko ma jednak głęboki sens. Humor przebijający się z każdej strony i swobodne potraktowanie wielu wątków ułatwia zapamiętywanie wydarzeń. Tak samo dodanie fabuły i dialogów do często niewiele znaczących i niepozornych wydarzeń. Talent Riordana jest niezwykły. Po raz kolejny udowodnił, że mitologia nie musi być skomplikowana. A w zasadzie, że musi i to bardzo, ale że i tak da się ją objąć zwykłym, śmiertelnym umysłem, że możliwe jest niemylenie Jazona z Tezeuszem i że nawet najdrobniejsze detale da się zapamiętać.

W książce znajdziemy dwanaście rozdziałów, z których każdy poświęcony jest innemu herosowi. Riordan opisuje ich losy bardzo dokładnie, nie pomija nawet najdrobniejszych szczegółów, których na próżno by szukać w innych popularnych wersjach mitów. Są wśród bohaterów sławy tak wielkie jak Herakles i Orfeusz, ale pojawiają się też imiona, o których do tej pory miałam jedynie mgliste pojęcie. Książka ma ponad 500 stron i trudno byłoby w niej zmieścić kogoś jeszcze. Mimo wszystko po skończonej lekturze czułam niedosyt. „A gdzie reszta?” – zadawałam sobie bez przerwy pytanie. No bo żeby całkowicie pominąć postaci tak ważne jak Odyseusz albo Achilles? To spostrzeżenie kazało mi zauważyć, że brakuje tu sporej części mitologicznych opowieści; nie ma wojny trojańskiej i powrotu Odyseusza. Czy to oznacza, że spodziewać możemy się jeszcze jednej książki w mitologicznym cyklu, w której opisane zostaną te właśnie wydarzenia? Kurczowo trzymam się tej nadziej, bo szkoda byłoby nie wykorzystać tak świetnego pomysłu do końca.

Oprócz tekstu są i ilustracje, za które znowu odpowiedzialny jest rewelacyjny John Rocco. Dopełniają książkę Riordana tworząc z niej idealną wręcz całość. W rękach znowu trzymać możemy nie zwykły wolumin, ale prawdziwy skarb.

Polecam „Greckich herosów...” młodszym i starszym. Może nie tym najmłodszym. Podtrzymać tu muszę swoją opinię, że opowieści Percy’ego nie są dobrym materiałem na pierwsze spotkanie z mitologicznym światem. Są jednak idealną okazją do drugiego i kolejnego z nią kontaktu, do lepszego zrozumienia i zapamiętania, a poprzez pobieżną nawet znajomość opisanych historii – do dostrzeżenia całej palety absurdalnego humoru, którym raczy nas Riordan. Także dorosły i obeznany w Parandowskich i innych Kubiakach czytelnik z przyjemnością zanurzy się w lekturze. Ja, jak zwykle przy twórczości autora, bawiłam się znakomicie, a szeroki uśmiech praktycznie nie zstępował z mych ust. Do tego i Was zachęcam.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena