Koszyk 0
Opis:
Grace Kelly, młoda gwiazda o twarzy grzecznej dziewczynki, lecz duszy namiętnej, fascynuje Amerykę lat pięćdziesiątych XX wieku, by potem podbić serce Rainiera III, księcia Monako. Sztuka stwarzania pozorów i prawdziwie silny charakter pomogą jej udźwignąć diadem Grimaldich, gdyż nie wszystko jest bajką w tej najpiękniejszej roli jej życia – roli księżnej. Nic – żadna sekretna rana, żaden żal – nie powinno wyzierać spod nazbyt gładkiej maski Jaśnie Oświeconej Pani ... która dzień w dzień musi jawić się jako wcielenie doskonałości i piękna. Najszczęśliwsze są chwile spędzane z dziećmi, lecz w miarę upływu lat Grace coraz gorzej znosi konieczność podporządkowania swoich pragnień nawykłemu do rozkazywania małżonkowi. W dniu 13 września 1982, kiedy miał miejsce tragiczny wypadek, rodzi się legenda: Grace zabłyśnie na firmamencie brutalnie przerwanych egzystencji, i jak nigdy wcześniej sława stanie się świetlistą żałobą po szczęściu. Biografia Grace Kelly od dzieciństwa do tragicznego wypadku, w wyniku którego poniosła śmierć w 1982 roku w wieku 53 lat. Dom rodzinny, szkoła, wspaniale rozwijająca się kariera aktorska w USA, spotkanie z księciem Rainierem, zaloty i miłość, królewski w przepychu ślub i życie w „złotej klatce”. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • twarda
Mniej Więcej
 • Joanna Spencer
 • 2014
 • 1
 • 288
 • 212
 • 138
 • 978-83-7758-596-2
 • 9788377585962
 • ZBEQZ

Recenzje czytelników

Grace

Ocena:
Autor:
Data:
Od czasu pojawienia się w mediach Kate Middleton zapanował istny szał na księżne, księżniczki i królowe. Ludzi zaczęło interesować to jak się ubierają, jak wyglądają, jak spędzają wolny czas. Nie jest to jednak zjawisko nowe, już dawniej niezwykle popularne były księżna Sissi, Diana i Grace. Właśnie o tej ostatniej jest od niedawna najgłośniej.
Księżna Monako jest na ustach wszystkich głównie za sprawą filmu, w roli głównej Nicole Kidman, o jej życiu i panowaniu ... Chociaż został on skrytykowany i uznany za kompletną klapę, to książkę przyjęto dość dobrze. Moim zdaniem jest ona dużo bardziej wiarygodna i lżejsza w odbiorze niż nieudany film.
Wszyscy chyba wiedzą, że księżna Monako nie była jedynie ozdobą męża, wizytówką kraju i zawsze nieskazitelnie wyglądającą damą. Jeszcze przed wstąpieniem do rodziny królewskiej, Grace Kelly była uznaną aktorką świecącą tryumfy w Hollywood. Jej talent, pasję i zaangażowanie chwalili krytycy, reżyserzy i koledzy po fachu. Była jedną z nielicznych aktorek, które grając potrafiły przekazać radość z wykonywanej pracy widzom. Jednak kiedy związała się z Rainierem III, księciem Monako, jako przyszła księżna musiała wybrać pomiędzy sławom i karierą, a miłością i królewskim rodem. Wybrała to drugie i jak się okazuje, całe swoje życie odczuwała brak spełnienia zawodowego. Aktorstwo było dla niej pasją, sensem życia i czymś, co ją identyfikowało, a rezygnując z tego straciła jakąś cząstkę siebie.
Grace zawsze musiała być perfekcyjna. Zarówno jej idealnie dobrany strój i makijaż, elegancka fryzura i uśmiechnięta mina jak i nastrój. Jako księżnej nie wypadało jej okazać smutek, strach czy złość. Było to o tyle trudne, że te właśnie uczucia coraz częściej gościły w jej życiu. Wszystko za sprawą tego, że tak naprawdę zwyczajna jako kobieta nie potrafiła się do końca przestawić na bycie wyidealizowaną, posłusznej i uległą damą. Jej wydawałoby się wyśnione życie miało wiele rys i wad. Miała jednak coś, co zawsze przynosiło jej radość, jej dzieci. To one dawały jej siłę i pozwalały wytrzymywać w sztywnych ramach królestwa. Jej życie przerwał tragiczny wypadek 1982 roku, w którym zginęła. Została zapamiętana jako niezwykle piękna i subtelna kobieta, pełna pasji i energii, ale też i jako oddana księżna i matka, zawsze elegancka i sympatyczna. Jej wizerunek nieodłącznie kojarzy się też z jej aktorskim epizodem w życiu, który sprawił, że choć na początku trudno było przyzwyczaić się ludziom do tego, że księżną będzie była aktorka, potem właśnie dzięki jej karierze nabrała bardziej ludzkiej twarzy i właśnie taką, zwykłą dziewczynę, która spełniła swe marzenia, pokochał nie tylko jej lód, ale i cały świat.
"Grace księżna Monako" to według mnie wspaniała książka. Przede wszystkim warto podkreślić jak niewiarygodnie sumienna jest jej treść. Gołym okiem widać znajomość tematu i precyzyjne dopracowanie książki, za co autorce należy się pochwała. Tekst jest podzielony na różne podtematy dotyczące właściwie każdej sfery życia Grace. Język i styl są niezwykle proste i przyjemne. Nie sposób nie być obeznanym w historii tej księżnej po przeczytaniu tej lektury. Myślę, że nie można wyobrazić sobie lepszej publikacji, która ma godnie i wiernie oddać życie uwielbianej przez tłumy postaci. Tutaj zdecydowanie się to udało.
Autorką tej książki jest Joanna Spencer, kobieta niezwykle tajemnicza. Nazwisko to jest jedynie jej pseudonimem, to korespondentka i dziennikarka, która była związana z dworem w Monako. Wielbicielka księżnej Grace, sceptycznie nastawiona do księcia Rainiera. Ponoć zna wszystkie tajemnice dworu.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Grace. Księżna Monako

Ocena:
Data:
Uwielbiam filmy, fascynuje mnie świat aktorów, a w szczególności podziwiam prawdziwe GWIAZDY dawnych lat. Jedną z nich jest Grace Kelly, którą po raz pierwszy zobaczyłam w filmie Hitchcocka "Okno na podwórze". Ostatnio pojawił się film o jej życiu, więc na początek postanowiłam przeczytać książkę...
Joanna Spencer w Grace. Księżna Monako postanowiła opisać narodziny gwiazdy, ale przede wszystkim życie u boku księcia Rainera. Książkę czyta się jak powieść, a nie biografię ... Jak dla mnie, nie ma w niej nic więcej, niż można było przeczytać w notkach prasowych. Całość trąci banałem, wszystko jest ładnie, poprawnie, chronologicznie opisane. Książka rzekomo miała wzbudzać kontrowersje, bo sugeruje, że księżna nie była szczęśliwa w małżeństwie... Litości! Inny wątek to "rozwiązłe" życie aktorki, jej romanse. To mogło gorszyć i wzbudzać sensację w latach 60-tych, ale teraz?
Nie wiem dla kogo ta książka? Zdecydowanie odradzam fanom filmów, bo oni już właściwie będą wszystko wiedzieć. Okładka ładna, zachęcała do kupna, ale to trochę za mało.
Myślę, że film będzie ciekawszy, ale to jeszcze przede mną.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena