Koszyk 0
Opis:
Ekranizacja kultowej powieści Orsona Scotta Carda w kinach od 1 listopada 2013 roku! Wobec śmiertelnego zagrożenia nadciągającego z kosmosu Ziemia przygotowuje swoją broń ostatniej nadziei. Jest nią chłopiec, w którym odkryto zalążki niezwykłego geniuszu wojskowego. Czas nagli, a przyszłość dwóch cywilizacji spoczywa w rękach dziecka... Przygody Endera będą zdobywać nowych czytelników, kiedy dziewięćdziesiąt dziewięć procent książek pójdzie w zapomnienie. Gene Wolfe Jedna z tych książek ... które pojawiają się raz na kilka lat, kiedy autorowi udaje się tak dobrać składniki, że powstaje prawdziwy eliksir magiczny. Lech Jęczmyk Orson Scott Card (ur. 1951) – jeden z najbardziej popularnych autorów science fiction. Zadebiutował w wieku 26 lat opowiadaniem „Gra Endera”; zostało ono później rozbudowane do rozmiarów powieści, która zapoczątkowała kultowy cykl. Już w listopadzie na ekranach polskich kin zagości adaptacja książki w reżyserii Gavina Hooda. W filmie wystąpią między innymi – Ben Kingsley, Harrison Fod i Asa Butterfield w roli Endera. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Orson Scott Card
  • 2013
  • 0
  • 328
  • 203
  • 144
  • *, 9788378396321
  • 9788378396321
  • ZB3AB
  • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Gra Endera

Ocena:
Autor:
Data:
Kiedy rozeszła się wieść gminna, że na ekrany kin wchodzi „Gra Endera” wydawnictwo Prószyński i S-ka postanowiło wydać wznowienie powieści o tym samym tytule i dzięki temu miałam okazje zapoznać się z jednym z bestsellerów wszechczasów, tylko czy na mnie zrobił takie samo wrażenie jak na innych?

Andrew Wiggin zwany Enderem jest Trzecim, czyli trzecim dzieckiem w rodzinie co jest surowo karane przez prawo ... Wobec śmiertelnego zagrożenia nadciągającego z kosmosu Ziemia przygotowuje swoją broń ostatniej nadziei. Jest nią chłopiec, w którym odkryto zalążki niezwykłego geniuszu wojskowego. Czas nagli, a przyszłość dwóch cywilizacji spoczywa w rękach dziecka...

Zaczynając czytać miałam świetliki w oczach byłam wręcz zachwycona! Historia młodego chłopca – kiedy rozpoczyna się powieść Ender ma zaledwie sześć lat – który trafił do szkoły bojowej by szkolić się jak prawdziwy żołnierz w dodatku genialne dziecko, mądrzejszy od przeciętnego dorosłego z każdej strony otoczony innymi, obcymi dziećmi w obcowaniu z rygorem, nauką nowych rzeczy i brakiem miłości czy nawet zwykłego zrozumienia. Dziecko pozostawione same sobie w świecie dorosłych to jeden z motywów w literaturze, które bardzo lubię i tak jak już pisałam na początku było bardzo interesująco i mnie wciągnęło jednak ze strony na stronę mój entuzjazm gasł, było co raz gorzej, a końcówkę ledwo doczytałam. Fabuła z ciekawej przekształca się w dość nudną i przewidywalną.

Pomimo tego, że fabuła mi się nie podobała i wywoływała u mnie napady drzemek to na pochwałę zasługują bohaterowie. Card wykreował ich może nie wybitnie, ale na pewno niebanalnie. Dzieci geniusze, nad wyraz dojrzałe to ten typ, który lubię. Ender jest bardzo młody, a już wiele problemów „wielkości dorosłej”, z którymi musi radzić sobie sam. Na naszych oczach bohater zmienia się i zamyka w skorupie niewrażliwą na otoczenie. Dość ciekawymi postaciami byli również Valentaine i Peter – rodzeństwo Endera niewiele starsze od niego samego, a ich teksty zamieszczane w Internecie kierują polityką całego świata. Na szczęście autor zajął się nie tylko tymi pierwszoplanowymi bohaterami, ale też tymi, którzy pojawiają się w powieści na chwilę, wielki plus.

Wydanie zostało wzbogacone o opowiadanie pt. ”Chłopiec z Polski”, które opisuje wydarzenia na długo przed tymi z „Gry…”, a głównym bohaterem jest nikt inny jak ojciec Endera Jan Paweł Wieczorek. Ciekawe opowiadanie, krótkie ale treściwe. Tekst został zamieszczony na końcu choć w moim mniemaniu powinno być na początku gdyż stanowi dobry prolog do całej fabuły.

„Gra Endera” początkowo była opowiadaniem, które autor z czasem przekształcił w pełną powieść. Swoją książkę po raz pierwszy wydał w 1977 roku i była ona wtedy w pewnym sensie awangardowa i w dzisiejszych czasach można uznać ją już za klasyk dlatego, według mojej zasady (klasykę się nie ocenia) nie wystawię punktacji. Książki ani nie polecam ani nie odradzam, warto sprawdzić ją na własnej skórze mi wydała się dość marna i mam do niej stosunek ambiwalentny, ale jak zauważyłam jestem po prostu wybredna.

EPICKIE KSIĄŻKI
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Ciekawa

Ocena:
Autor:
Data:
Powieść uniwersalna i ponadczasowa, która zmusza czytelnika do refleksji nad istotą odpowiedzialności za własne czyny. Gorąco polecam zarówno fanom science fiction jak i miłośnikom powieści psychologicznej.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena