Koszyk 0
Opis:
Gdzieś w ciemności w samym środku pustkowia skrywa się mroczna tajemnica... Odjazdowe otrzęsiny w domku nad jeziorem. Tak studenci świętują swoje przybycie do college''u w Grace - położonej w Kanadyjskich Górach Skalistych elitarnej uczelni dla wybitnie uzdolnionych. Julia wraz z przyjaciółmi ma się wkrótce przekonać, że w zapomnianej przez Boga i ludzi dolinie dzieją się dziwne rzeczy... Skąd tyle tabliczek ostrzegawczych wokół uczelni ... I dlaczego Google Earth nie lokalizuje tego miejsca na mapie? Gdy Robert - brat Julii - widzi dziewczynę samotnie skaczącą ze skały do jeziora Lake Mirror, nikt mu nie wierzy, nawet siostra. Mimo to rusza na ratunek. Nie ma pojęcia, że oto, chcąc nie chcąc, staje się pionkiem w grze - fragmentem czyjegoś misternego planu? GRA otwiera serię trzymających w napięciu thrillerów młodzieżowych DOLINA. Krystyna Kuhn urodziła się w 1960 roku w Würzburgu jako siódma z ośmiorga rodzeństwa, obecnie mieszka z rodziną w okolicach Frankfurtu nad Menem. Studiowała slawistykę, germanistykę oraz historię sztuki. Przez wiele lat zajmowała się redakcją książek. Od roku 1998 jest autorką poczytnych thrillerów; jej powieści Schneewittchenfalle (Pułapka Królewny Śnieżki) oraz Dornröschengift (Trutka Śpiącej Królewny) stały się bestsellerami. Serca młodych czytelników podbija właśnie jej najnowsza seria znakomitych thrillerów - Dolina. "Autorka tak zmyślnie łączy wątki, że wielu czytelników nie może doczekać się następnego tomu. Wszystko pozostaje tajemnicą do końca, mimo to czytając, ma się wrażenie, że jest się już bardzo blisko rozwikłania intrygi..." - Katja Weise Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Telbit
 • miękka
Mniej Więcej
 • Krystyna Kuhn
 • 2011
 • 0
 • 296
 • 208
 • 145
 • 97883-6225-2275
 • 9788362252275
 • ZA3OV
 • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Gra

Ocena:
Data:
Powieść „Gra” to pierwsza część serii „Dolina” autorstwa niemieckiej pisarki Krystyny Kuhn. Pozycja ta w idealnym momencie weszła na polski rynek wbijając się w młodzieńcze gusta, spragnione historii strasznych i tajemniczych, doprawionych niewielkim wątkiem paranormalnym.

„Gra” opowiada historię rodzeństwa Julii i Roberta, którzy w okolicznościach niewiadomych dla czytelnika przybywają do elitarnej uczelni położonej w odciętej od świata dolinie Kanadyjskich Gór Skalistych ...

Na samym początku nie sposób nie zauważyć pewnych inspiracji, którymi sugerowała się autorka. Samo miejsce akcji do złudzenia przypomina odcięty od świata hotel Overlook znany z powieści „Lśnienie” Stephena Kinga. Dodatkowo u Krystyny Kuhn pojawia się motyw „żyjącego budynku”, który od samego początku zdaje się obserwować bohaterów. Kolokacje te nie rażą, ponieważ rozwój wydarzeń jest zupełnie inny niż u pana Kinga, ale też nie wprowadzają dodatkowego smaczku, na który liczyłam. Lubię nawiązania intertekstualne i zawsze chętnie przyjmuję odwołania do innych dzieł kultury. Nie narzekam jednak. Zwłaszcza na początku, bo nie wypada!

„Gra” to od samego początku jedna wielka tajemnica. Autorka od pierwszej strony buduje napięcie grozy i informuje czytelnika o tym, że do samego końca zmagać się on będzie z pewnymi niewyjaśnionymi sprawami z przeszłości bohaterów. Tajemnice, z którymi spotyka się czytelnik są dwie. Pierwszą zapewnia konwencja kryminału (a może thrillera – trudno powiedzieć jednoznacznie z czym mamy do czynienia w przypadku „Gry”); wraz z bohaterami staramy się rozwikłać sprawę tajemniczego morderstwa oraz jego okoliczności. Autorka jednak na tym nie poprzestała, sprawiając, że stopień zapętlenia powieści jest jeszcze większy. Swoją tajemnicę ma też główna bohaterka. Jej sekret poznajemy niespiesznie, po kawałku. Trzeba przyznać – zabieg ciekawy, myślę jednak, że brak tej dodatkowej tajemnicy nie umniejszyłby walorów powieści. Faktem jest jednak, że wszystkie dodatkowe, ciemne sprawki wprowadzają do powieści wiele tajemniczości, ponadto zostały bardzo ciekawie rozwiązane, a to duży plus.

Powieść pełna jest niedopowiedzeń, czytelnik otrzymuje niewiele danych, a te nieliczne, które uda mu się zapamiętać wprowadzają do dezorientacji i niepewności. Do samego końca nie wiedziałam jak rozwiąże się akcja, co chwilę byłam czymś zaskakiwana. Zarówno sceneria, jak i wydarzenia w powieści wywoływały u mnie dreszcze i niepokój. Kilkukrotnie byłam zestresowana do tego stopnia, że przewracałam kilka kolejnych stron, aby poznać zakończenie danego rozdziału.

Zdecydowanie najsłabszym aspektem powieści jest język. Czytałam kilka recenzji, w których zarzuty spadły na Bogu ducha winnego tłumacza. Niesłusznie. Wina leży po stronie autorki, która jakby uparła się, żeby swoją powieść zamerykanizować. W książce co chwilę pojawiają się doprowadzające do szału angielskie wtrącenia i zwroty. Po co? Nie wiem. Być może autorka myślała, że przez to będzie bardziej ‘cool’ i ‘trendy’. Poza tym zwróciłam uwagę na kilka błędów rzeczowych (w jednym zdaniu Julia wkłada kopertę do kieszeni, w następnym koperta wypada jej z dłoni).

Książkę czyta się na jednym wdechu i właśnie to wynagradza nam wszelkie inne niedociągnięcia. Uwielbiam powieści od których nie sposób się oderwać, a nawet jak już się uda, to cały czas myśli się o rozwiązaniu przedstawionej w książce zagadki.

Zdecydowanie zachęcam do sięgnięcia po „Grę”. Dolina to bardzo ciekawe miejsce, które wchłonie niejednego czytelnika.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Gra

Ocena:
Autor:
Data:
Elitarne liceum dla wybitnie uzdolnionych uczniów, umiejscowione na wysokości około 2000 metrów w pobliżu jeziora, otoczone zewsząd górami. Brzmi pięknie, prawda? Wyposażone w najlepsze i najnowocześniejsze sprzęty poprawiające komfort nauki a do tego najlepsza kadra dydaktyczna. O czym innym mogą marzyć uczniowie, którzy są zdeterminowali i chętni do nauki, którzy swoją inteligencją i wiedzą wykraczają ponad przeciętność. Jednak od pierwszych stron powieści autor sugeruje czytelnikowi ... że to miejsce kryje wiele tajemnic, dzieją się w nim dziwne rzeczy, a uczniowie tam mieszkający nie mogą być niczego pewni.

Głównych bohaterów Julie i jej brata Roberta poznajemy gdy są w drodze do tej szkoły. Również historia ich przeszłości owiana jest tajemnicą, spowita swoistą mgłą która ustępuje wraz z kolejnymi przeczytanymi stronami. Nie wiemy dlaczego rodzeństwo pojawia się w szkole tydzień po rozpoczęciu zajęć. Nie wiemy również dlaczego Julia przeraźliwie boli się o bezpieczeństwo swojego brata. Dlaczego nie utrzymują kontaktu, nie dzwonią, nie piszą nie rozmawiają z nikim poza szkoły. Jakie tragiczne wydarzenie zdarzyło się w przeszłości?

Autorka zbudowała całą fabułę, wszystkie wątki na tajemnicach i sekretach których z każdą kolejną stroną przybywa. Okazuję się, że nie tylko miejsce k ma w sobie coś niespotykanego i dziwnego. Również każdy z bohaterów coś ukrywają. Każdy chowa coś przed światem, każdy ma do ukrycia coś wstydliwego, osobistego, niepokojącego. Fabuła ,,Gry” jest ciekawa, zaskakująca, dobrze przemyślana i opowiedziana. Wszystko dzieje się w swoim czasie, każde zdarzenie, każda tajemnica zostaje w mniejszy lub większy sposób wytłumaczona. Na pewno wiele wątków zostanie rozwiniętych w kolejnych częściach.

Książka trzyma w napięciu od pierwszej strony, akcja toczy się wartko a zakończenie nie tylko przynosi rozwiązanie wszystkich zagadek również zaskakuje oraz powoduje że chce się więcej. Na pewno sięgnę po kolejną część by poznać dalsze losy znajomych z Grace College.

Co do bohaterów nie są oni nudni ani bezbarwni. Oprócz głównych bohaterów, rodzeństwa Juli i Roberta, mamy jeszcze Benjamina, Davida, Chrias, Alexa, Katie, Rose oraz wybitnie irytującą Debbi. Każdy z nich ma inną osobowość , są intrygującymi młodymi ludźmi.

W wielu recenzjach czytałam, negatywne opinie na temat języka jakim posługuje się pani Kuhn. Chodziło o wtrącenia angielskich słów, zwrotów typu: ,, everybody’s darling” ,,good guy” itp. Osobiście wcale mnie to nie mierziło. Autorka jest Niemką a z tego co wiem bardzo często młodzi ludzie wtrącają mnóstwo angielskojęzycznych zwrotów z codzienne wypowiedzi. Zresztą u nas jest podobnie.

,,Gra” to ciekawą i interesującą książką, którą dobrze się czyta. Aur tajemniczości wprowadza czytelnika w dobry klimat, pozwalając mu zastanowić się kto jest pionkiem a kto prawdziwym rozgrywającym w książce.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena