Koszyk 0
Opis:
Góra to nie tylko czekający na zdobycie szczyt, ale cała otoczka - ludzie którzy żyją na jej stokach, przyroda, legendy tłumaczące jej nazwę, fascynujące historie pierwszych zdobywców oraz wiele interesujących historii stanowiących "duszę góry". Właśnie owej "duszy" poświęcona jest książka - owszem, podpowiada jak opisywane góry zdobyć (na większoś ... ci z nich nie jest wymagane doświadczenie wspinaczkowe), ale nawet jeśli nie mamy takich ambicji, mało tego - wcale nie jesteśmy górskimi turystami, i tak pełne ciekawostek opowieści zapewne szybko nas "wciągną". W tym tomie dowiemy się m.in.: - skąd się wzięła w lodowcu Mont Blanc szkatułka z kamieniami szlachetnymi i dlaczego wspinacze boją się Rolling Stones?* jak to jest na Araracie z poszukiwaniami rzekomo osiadłej tam Arki Noego i o co chodzi w legendzie z siostrami?* kto i od kogo dostał Kilimandżaro w prezencie urodzinowym i na czym polega pole-pole?* kim są lodowi pokutnicy na stokachAconcaguy i skąd się pod szczytem wzięła mumia w papuzich piórach?* gdzie na Rysach zobaczyć stopy Lenina, ile wierzchołków ma szczyt i czym podpadła niedźwiedzica Magda?* jak świętowano pierwsze zdobycieGrossglocknera i jak wygląda życie świstaków?* gdzie na trasie do bazy pod Mt Everestem zobaczyć yeti, co oznaczają chorągiewki na Kala Pattar i jak zdobyć Lobuche East - jeden z najłatwiejszych himalajskich sześciotysięczników? Monika Witkowska - z zawodu dziennikarka, z zamiłowania podróżniczka (odwiedziła ponad 180 krajów), żeglarka morsko-oceaniczna, licencjonowany nurek, ale przede wszystkim  pasjonatka gór. Zaczynała od gór Polski  i zaliczenia kursu w Studenckim Kole Przewodników Beskidzkich, potem przyszła pora na Alpy i wyższe góry (włącznie z Mt Everestem który zdobyła w maju 2013 r.), a ostatni z jej projektów to zdobycie Korony Ziemi.Więcej o autorce na stronie www.monikawitkowska.pl Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Monika Witkowska
  • 2015
  • 392
  • 216
  • 166
  • 9788375966107
  • 9788375966107
  • ZCGE4

Recenzje czytelników

Wewnętrzna warstwa gór

Ocena:
Autor:
Data:
Góry to nie tylko wspinaczka, technika i sprzęt. To motywacja aby je zrozumieć. Przez wieki narosło wiele legend i mitów a ostatnio dosięgła góry komercja. Dlatego tak ważne jest dotarcie do wnętrza i własne pojmowanie gór. Właśnie jako zjawiska złożonego i dlatego tak fascynującego. Autorka pokazuje nam swoje góry, ale każdy z nas może mieć także "własne".
Czy ta recenzja była przydatna?

góry

Ocena:
Autor:
Data:
Miłość do gór to nie tylko pasja. To stan umysłu, ponieważ do gór trzeba umieć podejść, trzeba umieć z nimi współgrać, bo w innym wypadku czeka nas pewna śmierć. Wspinaczka i zdobywanie szczytów to nie hobby dla ludzi, którzy przez cały rok siedzą w biurach i raz do roku wyjeżdżają na urlop na łono natury. Dla ich bezpieczeństwa lepiej jechać nad morze. Jednak są i tacy, którzy cały rok trenują, którzy zdają sobie sprawę z niebezpieczeństw, przygotowują się do nich odpowiedzialnie ... ponieważ mają w sobie potrzebę wędrowania. Miłości do gór ulegają osoby, które nie mogą usiedzieć w miejscu, chcą pokonywać swoje słabości, lubią wyzwania i specyficzny – również kulturowy – klimat, w którym życie nie jest łatwe.
Monika Witkowska należy do tych ludzi, którzy zdobyli wykształcenie i bardzo szybko odkryli, że biurwa praca nie jest dla nich: za mała przestrzeń, za mało ruchu, za duża monotonia. Wyprawy pozwoliły odkryć jej pasję, a pisanie o własnych doświadczeniach oraz dzielenie się zdobytą wiedzą pozwala na utrzymanie się z tego, co kocha robić.
Osiem szczytów i osiem interesujących przygód, w których będziemy mogli lepiej odkryć przyrodę oraz miejscowych ludzi, poznać historię, odkryć zawiłe losy. Monika Witkowska zabiera nas ze sobą na Aconcagua, Mont Blanc, Ararat, Grossglockner, Rysy, Kilimandżaro, Lobuche East i Kala Pattar. Odwiedzimy takie kraje jak Tanzania, Francja, Turcja, Słowacja, Argentyna, Austria, Nepal. Jak widać z jednej strony jest egzotycznie, a z drugiej bardzo tradycyjnie, bo i góry i kraje popularne oraz „na wyciągnięcie ręki”.
„Góry z duszą” to interesująca lektura dla miłośników gór, osób lubiących książki podróżnicze, poszukujących inspiracji do podróży oraz polskich śladów poza granicami Polski. Razem z autorką zawędrujemy na polski cmentarz w Afryce, spotkamy polsko-kurdyjskie rodziny, dowiemy się o mumii w kraju Inków, lodowych pokutnikach. Nie zabraknie też ludzi, zwierząt, rad dotyczących wyprawy (od cen za nocleg po zawartość plecaka, tragarzy. Książka napisana w formie luźnej opowieści z wplecionymi zdjęciami oraz ramkami z ciekawostkami. To sprawia, że tekst nie jest monotonny.
Do gór można mieć dwa podejścia: traktować je jak sport ekstremalny, wyznaczać cele, zdobywać coraz wyższe szczyty, albo jak autorka książki delektować się otoczeniem. Dla Moniki Witkowskiej góry to nie tylko skały, wysokość, szczyt do zdobycia. Ludzie żyjący w pobliżu gór są równie interesującym elementem. To właśnie oni uświadomią nas jak wygodne życie wiedziemy, że warto cieszyć się z tego co się ma i towarzystwa bliskich.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena