Koszyk 0
Opis:
Po tragicznym sezonie 1986 roku pod K2 Anna Czerwińska na długo rozstała się z Karakorum... Dopiero po kilkunastu latach, tym razem podczas wyprawy na Gasherbrum II. Zakończona sukcesem akcja górska otwiera drogę do kolejnych wypraw w ten rejon: Gasherbrum I, Broad Peak i K2 (ten ostatni dwukrotnie). Podczas wyprawy na ten ostatni szczyt Anna wspina się razem z Darkiem Załuskim. Nic więc dziwnego, że gdy w 2011 roku Darek w innym teamie staje na szczycie ... w szczerej rozmowie opowiada Annie o szczegółach akcji górskiej - jego skrótowa relacja zostaje zamieszczona w książce jako posłowie. Książka wydana w bogatej szacie graficznej, zawierająca piękne zdjęcia Darka Załuskiego za zwycięskiej wyprawy na K2. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Anna Czerwińska
  • 2011
  • 1
  • 220
  • 210
  • 145
  • 978-83-61968-10-8
  • 9788361968108
  • ZAERG

Recenzje czytelników

Zachwyceni mistyką gór

Ocena:
Autor:
Data:
Słynna Korona Himalajów i Karakorum obejmuje czternaście ośmiotysięczników. Owe najwyższe szczyty kuszą mistycyzmem oraz niezwykłym pięknem. Jednak nie brakuje w nich również dramatyzmu, na który składa się bardzo długa lista nazwisk poległych zdobywców górskich szczytów, nie wyobrażających sobie życia bez wspinania się. Książka "GórFanka powraca w Karakorum" jest niecodzienną relacją Anny Czerwińskiej, która po długiej przerwie związanej z tragicznym sezonem 1986 roku pod K2 ... kontynuuje „wchodzenie na najwyższe, górskie części globu”.

Relacja obejmuje niezwykle trudną codzienność związaną ze zdobywaniem szczytów: Gasherbrum II (8034m), Gasherbrum I (8080m) i K2 (8611m). Nie brakuje w niej szczegółów wskazujących na ogromne poświęcenie wspinaczy, głęboko wpojone im poczucie odpowiedzialności, a także godną podziwu i naśladowania wytrwałość himalaistów. W swojej relacji autorka zamieściła szczegóły dotyczące bezpośrednich przygotowań do wypraw, aklimatyzacji, dróg podejściowych i zejściowych, zakładania obozów oraz ataków szczytowych. Podzieliła się smutnymi wspomnieniami sprzed lat, na nowo rozbudzonymi na widok leżących na śniegu kombinezonów himalaistów, którzy zginęli podczas katastrofy na K2. Wspomniała również o miejscu, gdzie w 1996 roku została odprawiona jedyna na świecie Msza Święta, na wysokości powyżej ośmiu tysięcy metrów. Novum stanowi ukazanie ujemnych stron wypraw (również tych, które dotyczą relacji międzyludzkich), niezauważanych przez przeciętnego obserwatora.

W książce "GórFanka powraca w Karakorum" wyjaśnione zostały nie używane na codzień, typowo „górskie” terminy: hapsowie, saturacja, pulsoksymetr, turaja, lodospad, zaklęśnięcie i poręczówki. W posłowiu znalazła się relacja znanego polskiego himalaisty i filmowca Dariusza Załuskiego, który dzieli się z czytelnikiem wrażeniami z dramatycznej – i równocześnie zwieńczonej sukcesem – akcji górskiej na K2. Książka uzupełniona jest o przepiękne zdjęcia wysokogórskich krajobrazów, co doskonale oddaje nastrój opisywanych miejsc. Autorami zdjęć są ci, których zachwyciła mistyka gór (Anna Czerwińska, Darek Załuski, Tamara Styś). Niestety – nie wszystkie zostały dokładnie opisane.

Przewodnik po wybranych szczytach Karakorum przeznaczony jest nie tylko dla fanów wysokogórskiej wspinaczki. Bez wątpienia zainteresuje tych, dla których piękno otaczającego świata ma zasadnicze znaczenie. Z radością sięgną po niego również wszyscy ci, którzy są otwarci na nowe wyzwania, wypełniające codzienne życie każdego z nas.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena