Koszyk 0
Opis:
Historia o ludzkim strachu i krzywdzie bezbronnych. Tak prawdziwa, że długo nie da się zapomnieć. Dawno nie było w polskiej literaturze powieści, która poruszając temat wojny wybrzmiewa głosem tak świeżym i przejmującym. Anna Dziewit-Meller łączy świat prywatnych lęków z dramatyczną przeszłością, która naznaczyła śląskie pogranicze. Rezultatem jest literatura najwyż ... szej próby, dowodząca pisarskiej dojrzałości, niewykłej wrażliwości i empatii. Współczesny Śląsk. Spokojną codzienność Sebastiana uporczywie zakłóca strach o bezpieczeństwo maleńkiej córeczki. Nie zdaje sobie sprawy, jakie zbrodnie miały miejsce podczas II Wojny Światowej w szpitalu, w którym obecnie mieści się jego apteka. Rysio idzie szpitalnymi korytarzami prowadzony przez mężczyznę w esesmańskim mundurze. Mały chłopiec nie rozumie, dlaczego się tu znalazł i kim jest ta pani o łagodnym uśmiechu. Zefka wróciła na Śląsk po dwuletnim pobycie na robotach w Niemczech. Nie chciała wracać. Tęskni za Emmą, która okazała jej tyle miłości. Profesor Luben jest wielbicielką opery. W innym życiu prowadziła eksperymenty naukowe na dzieciach. Teraz się boi, ale nie czuje się winna. Nie da się zapomnieć tej książki, już nigdy. Bo Anna Dziewit-Meller, za pomocą historii o zwykłych z pozoru ludziach, wyciąga z nas najgłębiej ukryte lęki, starannie schowane niemyślenie o nieprzyjemnych sprawach. Autorka "Góry Tajget" chwyta nas za głowy i każe patrzeć wstecz na czas przeszły, dokonany, którego nie wolno nam zapomnieć. MAGDALENA GRZEBAŁKOWSKA Ta proza jest gęsta od emocji. Przy czytaniu rośnie nam w gardle gula niepokoju. Sugestywne obrazy nie dają zapomnieć o tym, co wydarzyło się wiele lat temu. Nasuwa się pytanie, czy warto pamiętać bez końca, nurzać się w traumie, wspominać. W końcu, jak mówi jedna z bohaterek: "Było, minęło". Było, ale ciągle powraca. Tkwi w naszych głowach jak zadra, która dotyka najważniejszych rejestrów naszego człowieczeństwa. SYLWIA CHUTNIK Powieść Anny Dziewit-Meller ma głęboki społeczny sens. Przywraca to, co ważne i burzy nasze dobre samopoczucie. To historia o pamięci, godności, strachu, odwadze i lęku. MICHAŁ NOGAŚ, PROGRAM 3 POLSKIEGO RADIA Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Anna Dziewit-Meller
  • 2016
  • 350
  • 205
  • 135
  • *, 978838032-071-0
  • 9788380320710
  • ZD470

Recenzje czytelników

Bardzo dobra powieść

Ocena:
Autor:
Data:
Sebastian pracuje naprzeciwko budynku w którym, jak się okazuje, leczono ciężko chore dzieci. Leczono to jednak spore nadużycie, bo żyw tego miejsca nie sposób było opuścić. Eksperymenty i śmierć dwustu podopiecznych - oto historia kaźni z czasów wojennych. Sebastian dowiaduje się o tym dopiero teraz i zastanawia się, co z tą wiedzą zrobić...

Świeżo upieczony ojciec, kobieta, która nie może mieć dzieci, mężczyzna, który cudem unika śmierci ... Każdy z bohaterów to członek jednej górniczej rodziny. Ślązacy to twarda społeczność. Ludzi pracujących pod ziemia niełatwo jest złamać, są jednak zdarzenia, o których chce się zapomnieć, mimo że niepamięć to najgorsze co można z nimi zrobić.

Po lekko napisanym Disko widzę ogromny przeskok w stylu pisarskim autorki. Anna Dziewit-Meller dojrzała do odważnej charakterystyki bohaterów, a jej narracja jest mniej oczywista niż w czytanym tydzień temu debiucie. Szalenie podobała mi się konstrukcja tej książki - różne punkty widzenia tego samego dramatu, poznawanie bohaterów i trudów ich życia.

Góra Tajget budzi skrajne emocje, od zachwytu po falę krytyki. Mnie ujęła motywem i wykonaną podczas pisania pracą. Bardzo dobra powieść.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

porażająca

Ocena:
Autor:
Data:
Kolejna książka, po którą sięgnęłam zachęcona przez Michała Nogasia z radiowej Trójki. Kolejna fantastyczna, zaskakująca, kompletnie przy tym nieoczywista.
Annę Dziewit Meller znałam do tej pory z napisanej wraz z mężem Gaumardżos - po której spakowałam plecak i pojechałam do Gruzji.
Teraz - pokłosie wojny - losy różnych osób, w różny sposób wojną dotkniętych (raczej - "przywalonych", przytłoczonych, zakażonych). Kto jest katem ... kto ofiarą - jak łatwo wydawać takie sądy - tu tego nie doświadczymy. Wszystkie historie przerażające - nawet te współczesne - trauma dziedziczona przez pokolenia, niekoniecznie od członków rodziny (Sebastian). Jednocześnie najlepszy obraz młodego ojca, jaki kiedykolwiek pojawił się w naszej literaturze.
Genialny język - w tym gwara, wiarygodne portrety psychologiczne - żadnej taniochy, fragmenty ściskające za gardło.
Brakuje mi słów, aby opisać wielość pozytywnych odczuć związanych z czytaniem tej książki i tych, które mi po przeczytaniu towarzyszą.
Wspaniała literatura. Proszę o więcej.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena