Koszyk 0
Opis:
Joseph Goebbels to jedna z najbardziej tajemniczych postaci Trzeciej Rzeszy. Nawet osobowość Heinricha Himmlera nie była nacechowana tak głębokimi sprzecznościami. Diabolicznie inteligentny i cyniczny, obdarzony błyskotliwym talentem politycznym, minister propagandy był jednocześnie sentymentalnym błaznem i narcyzem, zakompleksionym kuternogą, któremu poczucie własnej wartości zapewniało chorobliwe uzależnienie od matki i jedynej prawdziwej miłości jego życia - Adolfa Hitlera ... Goebbels bez wątpienia był fanatykiem, jego uwielbienie dla Hitlera miało charakter wręcz religijny. W niezbity sposób dowodzą tego pamiętniki, które Goebbels najpierw spisywał, później dyktował, by wreszcie kazać je utrwalić dla potomności na szklanych płytach - tysiące stron zapisanych ręcznie i dziesiątki tysięcy stron maszynopisu, na których celne uwagi przeplatają się z kompletnymi banałami, sentymentalnym bełkotem i panegirykami na cześć Fuhrera. W swojej monumentalnej biografii Goebbelsa, Peter Longerich mierzy się z pytaniami, w jaki sposób nieśmiały chłopiec z katolickiej rodziny dał się owładnąć szatańskiej osobowości Hitlera tak dalece, by w końcowym akcie nazistowskiej tragedii zgładzić nie tylko siebie i swoją żonę, Magdę, ale także sześcioro własnych dzieci. To pierwsza książka, której autor dostrzega w Goebbelsie kogoś więcej, niż tylko geniusza propagandy; wnikliwie opisuje jego obsesje seksualne, demoralizację, sentymentalizm i bezwzględność. "Daily Mail" Peter Longerich (ur. 1955) - jeden z najwybitniejszych współczesnych historyków. Pracował w monachijskim Institut fur Zeitgeschichte, Fritz Bauer Institut i Center for Advanced Holocaust Studies Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie. Jest również profesorem Royal Holloway and Bedford New College Uniwersytetu Londyńskiego i dyrektorem Research Centre for the Holocaust and Twentieth-Century History. Dotychczas w Polsce ukazała się biografia Heinricha Himmlera ("Himmler. Buchalter śmierci") jego autorstwa (Prószyński Media 2014). Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Peter Longerich
  • 2014
  • 934
  • 241
  • 165
  • 978-83-7961-052-5
  • 9788379610525
  • ZBNBO

Recenzje czytelników

.

Ocena:
Autor:
Data:
Peter Longerich, jeden z najwybitniejszych historyków niemieckich, który specjalizuje się w pisaniu książek które przybliżają, postaci znane z ciemnej strony ludzkości, takie jak Himmler, czy Goebbels.
Każda z tych rozpraw, swoim rozmiarem i nagromadzeniem faktów, niejednego czytelnika uczyniła niedostępnym na wiele godzin.Bo co by nie mówić o tematach jego książek, są one zaskakująco ciekawie napisane.

"Goebbels-Apostoł diabła", to jedna z tych właśnie opowieści ... Jak sam tytuł sugeruje opowiada ona o jednym z najsłynniejszych zbrodniarzy, ministrze propagandy III Rzeszy.W swojej książce autor opisuje życie
mężczyzny, zaczynając od jego narodzin, stopniowo przechodząc do sytuacji, które zdaniem pisarza wpłynęły na charakter i późniejsze działania Josepha.

Nie opiera się tu tylko na materiałach dostępnych z tamtych czasów, czy analizach historycznych, ale również na liczącym tysiące stron pamiętniku Goebbelsa, który inteligentne wywody przeplatał kompletnym bełkotem i peanami osoby Hitlera.
Co by nie mówić o tym zakompleksionym i pełnym niezdecydowania człowieczku, jednego można być pewnym.Kochał swojego małego kaprala z całego serca i pozostał mu lojalny do końca życia.Mało tego, zabił swoją żonę, oraz szóstkę dzieci, aby po śmierci Fuhrera, nie żyły w świecie bez niego.


Interesująca i pełna faktów biografia, to trzeba przyznać.Jedno co mi przeszkadzało, to wstawki, ze wspominanych przeze mnie wspomnień ministra.Takich banałów dawno nie czytałem, a pisał to człowiek, który będąc ministrem propagandy umiał przekonać do swoich racji niemal każdego.
Pozycja wzbogacona zdjęciami.Książkę otrzymałem, dzięki uprzejmości wydawnictwa Prószyński i s-ka.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena