Koszyk 0
Opis:
Goci nawet na tle innych germańskich plemion byli ludem niezwykłym. Na przełomie starożytności i średniowiecza przemierzyli całą Europę: od swych pierwotnych siedzib w Skandynawii poprzez ziemie polskie i stepy Ukrainy, Bałkany, zahaczając o Azję Mniejszą dotarli do Galii i ostatecznie osiedli w Italii i Hiszpanii. Po latach wędrówek i ciągłych wojen stworzyli silne państwa, któ ... re razem z Frankami Chlodwiga decydowały o hegemonii w Europie. Upadli i wyginęli pod naciskiem Bizancjum oraz nowopowstałej siły islamu. Jeszcze w XVI wieku ich obecność odnotowywano na Krymie. Jerzy Strzelczyk, wybitny mediewista, stworzył niepowtarzalną wizję historii Gotów, przedstawiając w sposób barwny i plastyczny jak z plemienia barbarzyńców stali się wspólnotą ratującą pozostałości cywilizacji rzymskiej. W legendzie termin „gocki” kojarzy się z mroczną i chaotyczną wizją świata – w rzeczywistości to dzięki Gotom, ich wysokiej kulturze artystycznej i intelektualnej oraz wybitnym postaciom z ich kręgu, takim jak Boecjusz, Kasjodor czy Izydor z Sewilli, ówczesny świat nie pogrążył się w stanie całkowitej zapaści. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jerzy Strzelczyk
  • 2015
  • 2
  • 582
  • 232
  • 162
  • 978837976-277-4
  • 9788379762774
  • ZCLG5

Recenzje czytelników

W ŚWIECIE GOTÓW

Ocena:
Autor:
Data:
Z czym Wam się kojarzą książki historyczne? Jeśli na samą myśl o tym gatunku przypomina Wam się szkoła, koszmarny nauczyciel tego przedmiotu i nuda dat i suchych faktów, to „Goci” z pewnością udowodnią Wam, że przeszłość może być fascynująca i wcale nie mniej wciągająca, niż klasyczne powieści.

Goci. Germańskie plemię, które od starożytności do średniowiecza przemierzyło większość Starego Kontynentu, które pojawiło się w każdym zakątku Europy i zawitało także na naszych rodzimych ... polskich ziemiach, ostatecznie przestało istnieć w XVI wieku. Nie mniej historia ludu, który wyruszył ze Skandynawii do dziś pozostaje czymś fascynującym. Ich podróże, ich wojny, zdobywana coraz większa siła i coraz potężniejsze wpływy…
Witajcie w świecie Gotów!

Jerzy Strzelczyk podjął się zadania o tyle monumentalnego, co i ciężkiego. Przedstawić kilkanaście wieków (ile dokładnie, to już kwestia sporna od tego, którą wzmiankę uznać za tą początki Gotów określającą) w jednym tylko tomie, to nie lada wyczyn. I cóż, że „Goci: Rzeczywistość i legenda” liczy niemal 600 stron. W końcu jak na blisko półtora tysiąca lat istnienia omawianego ludu to naprawdę niewiele. A jednak w tekście podpartym mapami i zdjęciami, udaje się autorowi w wyczerpujący, kompleksowy sposób opowiedzieć o całym zagadnieniu i zrobić to zarazem w sposób daleki od podręcznikowego.

Jerzy Strzelczyk i owszem, pisze piórem znawcy, czuć w tekście jego profesjonalizm, ale zarazem nie popada w akademicki ton. Dużo tu fascynacji i zaangażowania, jest też i przyswajalny styl. I ciekawostki, które dodają tylko uroku całości.

Słowem podsumowania, „Goci” to naprawdę udana, szczegółowa książka, która urzeknie ciekawych tematu, a tym, którzy sięgną po nią z innego powodu, tematem zaciekawi. Ładnie wydana, ładnie też wyglądająca na półce… Mówiąc wprost: polecam.
A wydawnictwu Poznańskiemu składam podziękowania za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Doskonała. Gorąco polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Obecne wydanie jest wznowieniem książki sprzed 30 lat. Uzupełniona przez autora została część bibliograficzna i aneks. Co istotne bibliografia zawiera pozycje w języku polskim, ale także te pochodzące z zagranicy. Bazą merytoryczną na jakiej autor opiera treść książki w zakresie historii Gotów, jest dzieło pochodzące z VI wieku Getica, którego autorem jest gocki kronikarz Jordanes. Getica to kronika traktująca o dziejach i czynach Gotów. Jest to podstawowe źródło informacji o Gotach, ... ich dziejach, czynach od początku istnienia do połowy VI wieku. Co prawda wcześniej istniało dzieło Kasjodora - Historia Gotów, w 12 księgach, ale nie zachowało się ono do naszych czasów.
Innymi źródłami na których opiera się autor książki są przede wszystkim źródła i badania historyczne oraz archeologiczne. Uzupełnieniem są źródła z etnologii, antropologii kultury, językoznawstwa.
Autor bardzo ciekawie omawia wszelki kwestie związane z Gotami. Mimo naukowego podejścia do tematu, oparcia na źródłach naukowych, czyni to w sposób niezwykle przystępny. Zawdzięczać to należy pasji z jaka historyk podchodzi do tematyki oraz jego niezwykłej erudycji.
Historia Gotów opowiedziana przez Jerzego Strzelczyka jest niczym najciekawsza powieść historyczna. Jednak jest ona tym cenniejsza, iz oparta na materiale naukowym, na faktach.
Drobny minus daję tylko za nieodświeżenie źródłoznawstwa historycznego i archeologicznego. Przez trzy dekady, które minęły od powstania książki, poczyniono kilka badań, które warto byłoby ująć w treści książki.
Mimo tego drobnego minusu, książka jest doskonała. Goci. Rzeczywistość i legenda to klasyczna, ponadczasowa monografia.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena