Koszyk 0
Opis:
Autorka nietypowego przewodnika po Francji zaprasza tym razem do zupełnie innego świata, pełnego magii i niespodzianek, z charakterystycznym dla siebie humorem i wnikliwością pisząc o relacjach siostrzanych i rodzinnych więziach. Na czym może polegać wyjątkowość starego gobelinu? W jaki sposób wpłynie on na relacje Aliny i jej siostry bliźniaczki Mirandy? Jak córki Aliny zmierzą się z nieoczekiwaną przygodą? Cztery kobiety wyruszą w podróż ... która nie tylko pozwoli na nowo nazwać i przewartościować ich rodzinne relacje, ale też diametralnie zmieni sposób postrzegania świata. "Gobelin z zamkiem w tle" to mądra, zabawna książka dla czytelniczek w każdym wieku! Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Agnieszka Grzelak
  • 2013
  • 306
  • 205
  • 145
  • 978-83-7033-887-9
  • 9788370338879
  • ZB7GT

Recenzje czytelników

Przygoda dla mamy i córki

Ocena:
Autor:
Data:
Agnieszka Grzelak ma na swoim koncie liczne publikacje dla dorosłych, młodzieży i dzieciaków. Jej najnowsza powieść „Gobelin z zamkiem w tle” to książka, której gatunek trudno jednoznacznie określić. Ja nazwałabym ją przygodową obyczajówką, albo obyczajową fantastyką. Tym samym jest to pierwsza powieść tego typu, z którą się spotkałam.

Alina i Halina są bliźniaczkami. Alina jest spokojną, zrównoważoną żoną i matką dwóch nastolatek. Halina, a właściwie Miranda ... bo takie imię dziewczyna wybrała sobie jeszcze będąc dzieckiem i zmusiła wszystkich do nazywania jej w ten sposób, jest zupełnym przeciwieństwem siostry. Pewnego dnia, ku wielkiej radości Izy i Justyny w domu Aliny zjawia się Miranda. Dziewczynki uwielbiają nieprzewidywalną, szaloną i nieodpowiedzialną ciotkę, która zawsze ma do opowiedzenia jakieś fascynujące historie. Tym razem Miranda przynosi ze sobą stary gobelin z zamkiem, który podarowała jej zupełnie obca kobieta. Przy kawie i ploteczkach cała czwórka zajada się jeszcze zdobycznymi czekoladkami, które pochodzą od tej samej pani co gobelin. W pewnym momencie atmosfera zaczyna robić się senna, a powieki bohaterek same zaczynają opadać. Kiedy Alina dochodzi do siebie odkrywa, że razem z córkami i siostrą znalazła się w jakimś dziwnym świecie. Po szybki rozeznaniu okazuje się, że w magiczny sposób dziewczyny stały się fragmentem gobelinu przyniesionego przez Mirandę. Rozpoczyna się szalona przygoda. Ale czy wiedza wyniesiona z książek, filmów i szkoły wystarczy bohaterkom, aby przetrwać?

Powieść „Gobelin z zamkiem w tle” jest na swój sposób oryginalna i wyjątkowa, choć Agnieszka Grzelak czerpie garściami z klasycznych motywów (czarownice, jednorożce itp.). Autorka umieściła całkowicie współczesne postaci w baśniowym świecie i pozwoliła im działać po swojemu. Tak więc na pierwszy ogień idzie wiedza wyniesiona z bajek, książek fantastycznych, filmów, a także szkoły (edukacyjny i jednocześnie zabawny motyw, bo okazuje się, ze szkoła faktycznie może czegoś nauczyć, a nabyte umiejętności przydają się w najbardziej ekstremalnych sytuacjach).

Dodatkowym atutem powieści jest jej obyczajowy charakter. To nie przygoda jest najważniejsza, ale relacje międzyludzkie. Więzy rodzinne łączą, czy raczej krępują? Jak to jest z zaufaniem i odpowiedzialnością? A co ze skrywanym od dawna żalem i siostrzanymi niesnaskami? W trakcie rozwoju fabuły nasze bohaterki będą sobie miały sporo do wyjaśnienia. Całość napisana została z punktu widzenia Aliny, a wiec czterdziestoletniej kobiety, co można odczuć w trakcie lektury. Jednak ta mamuśkowa perspektywa ma swój urok i nadaje powieści niepowtarzalny charakter.

„Gobelin z zamkiem w tle” to zabawna, urocza i pełna przygód powieść o kobietach i dla kobiet. Wątek fantastyczny stanowi tylko tło do ukazania skomplikowanych relacji rodzinnych. Jestem przekonana, że książka spodoba się zarówno nastoletnim czytelniczkom, jak i ich mamom. Dzięki temu to jedna z niewielu publikacji tego typu, która zapewni rozrywkę i wspólne tematy do dyskusji kobietkom i kobietom w każdym wieku. Polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Pełna przygód oraz mądra i zabawna powieść dla młodzieży i nie tylko

Ocena:
Autor:
Data:
Agnieszka Grzelak jest polską pisarką, autorką m.in. popularnych bajek profilaktycznych dla dzieci oraz książek o tematyce fantastycznej. Amatorsko zajmuje się malarstwem oraz sztuką użytkową. W książce „Gobelin z zamkiem w tle” zabiera nas w fantastyczną podróż do wnętrza średniowiecznego gobelinu.

Główną rolę w powieści odgrywają dwie siostry bliźniaczki - Alina i Halina. Alina jest spokojną, zrównoważoną żoną i matką dwóch córek - 15-letniej Justyny i 12-letniej Izy. Natomiast Halina ... a właściwie Miranda, bo takim imieniem każe się nazywać od najmłodszych lat, jest zupełnym przeciwieństwem siostry - szalona i przebojowa, ceni sobie przede wszystkich wolność i niezależność.

Opowieść zaczyna się w momencie, gdy pewnego dnia Miranda wpada do siostry z towarzyską wizytą, jednocześnie przynosząc ze sobą zabytkowy gobelin z zamkiem w tle. Jak się okazuje otrzymała go w prezencie od pewnej tajemniczej, starszej damy, która nie mając dzieci, postanowiła, oddać cenną rodziną pamiątkę właśnie w jej ręce. Dziewczynki są oczarowane prezentem od ciotki, natomiast Alina podchodzi z dużą rezerwą do kolejnego pomysłu swojej nieprzewidywalnej siostry. No bo, przyznajcie sami, kto przy zdrowych zmysłach oddaje stary, zabytkowy gobelin pierwszej lepszej napotkanej osobie? Nie lepiej odsprzedać go do muzeum? Natomiast Miranda oczywiści nie widzi w tym nic dziwnego. Gdy przy herbacie i czekoladkach cała czwórka naradza się, co zrobić z tak cennym podarkiem, w pewnym momencie wszystkich zaczyna ogarniać niepokojąca senność i znużenie, a powieki same się zamykają. Kiedy nasze bohaterki wreszcie dochodzą do siebie, ze zdumieniem odkrywają, że w niewyjaśniony sposób znalazły się we wnętrzu starożytnego gobelinu przyniesionego przez Mirandę. Tak zaczyna się ich niezwykła przygoda, pełna magii i niespodzianek.

Jakie zagadki kryje w sobie stary gobelin? Co spotka kobiety w tym innym świecie? W jaki sposób tajemnicza przygoda wpłynie na ich relacje rodzinne? Przekonajcie się sami! Jedno natomiast jest pewne - magiczna podróż, w której wezmą udział już na zawsze odmieni ich sposób patrzenia na świat.

W moim przypadku jest to już drugie spotkanie z twórczością Agnieszki Grzelak, ale po przeczytaniu „Gobelinu z zamkiem w tle” wiem już, że na pewno nie ostatnie. Książka wciągnęła mnie praktycznie od pierwszych stron, wręcz nie mogłam się od niej oderwać, coraz bardziej ciekawa dalszych losów bohaterów. Powieść napisana jest lekkim, przystępnym językiem z nutką humoru, przez co czyta się ją z prawdziwą przyjemnością, a strony praktycznie same się przewracają. Bohaterowie wykreowani są w naturalny sposób - pełni wad oraz zalet. Kontrast między nimi, różne charaktery oraz odmienne spojrzenie na świat sprawiają, że fabuła obfituje w mnogość nieprzewidywalnych i zabawnych zdarzeń. W książce nie brakuje również licznych motywów zaczerpniętych z baśni lub mitów - spotkamy w niej m.in. średniowieczne czarownice i jednorożce. W kontaktach z nimi, naszym bohaterom, bardzo pomocna okaże się wiedza wyniesiona ze szkoły, a także z filmów i książek fantastycznych. Autorka w swojej powieści w ciekawy i mądry sposób ukazała również skomplikowane relacje rodzinne. Podczas swojej podróży kobiety będą miały okazje poznać się od zupełnie innej strony i wyjaśnić sobie parę spraw.

Reasumując „Gobelin z zamkiem w tle” to pełna przygód oraz mądra i zabawna powieść dla młodzieży i nie tylko. Jestem przekonana, że nie jeden starszy czytelnik także będzie nią zachwycony, ja bynajmniej jestem ;).

Gorąco polecam wszystkim miłośnikom lekkich książek obyczajowo-fantastycznych. Na pewno nie będziecie zawiedzeni!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena