Koszyk 0
Opis:
  „Głowa pełna duchównaprawdę mnie przeraziła, a przecież nie należę do strachliwych.” Stephen King Mrożący krew w żyłach thriller, który w genialny sposób łączy ze sobą rodzinną tragedię, psychologiczny suspens i odrobinę nowoczesnego horroru, przywodząc na myśl takie powieści jak Dom z liściMarka Z. Danielewskiego, Wpuść ... mnieJohna Ajvide Lindqvista czy NawiedzonyShirley Jackson. Spokojne dotąd życie Barretów, zwyczajnej rodziny mieszkającej na przedmieściach w Nowej Anglii, zostaje brutalnie zakłócone, gdy czternastoletnia córka, Marjorie, zaczyna zdradzać pierwsze symptomy schizofrenii. Ku rozpaczy jej rodziców, lekarze nie są w stanie zatrzymać Marjorie przed popadnięciem w obłęd. Widząc jak ich przytulny dom stopniowo staje się piekłem, w końcu proszą o pomoc miejscowego księdza. Ojciec Wanderly zaleca przeprowadzenie egzorcyzmu; jego zdaniem nastolatka została opętana przez demona. Nawiązują także kontakt z firmą produkcyjną pragnącą sfilmować losy Barrettów. Za namową Johna, ojca Marjorie, który rok temu stracił pracę i nie jest w stanie spłacić rachunków za leczenie córki, rodzina zgadza się na współpracę z ekipą telewizyjną i wkrótce jej członkowie stają się gwiazdami programu „Opętanie”, przebojowego reality show. Kiedy w końcu wydarzenia w domu Barrettów doprowadzają do nieuchronnej tragedii, zarówno sam program, jak i uchwycone kamerami szokujące sceny przeradzają się w miejską legendę. Piętnaście lat później bestsellerowa pisarka przeprowadza wywiad z młodszą siostrą Marjorie, Merry. Opowiadając o wydarzeniach z okresu, gdy miała ledwie osiem lat, budzi do życia dawno pogrzebane sekrety i bolesne wspomnienia, niepodobne do tego, co telewidzowie ujrzeli na ekranach. Wywołująca zawrót głowy opowieść dotyka problemów pamięci i rzeczywistości, nauki i religii, starając się dotrzeć do samej natury zła. „Głowa pełna duchów”otrzymała nagrodę Brama Stokera dla najlepszego horroru roku. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Paul Tremblay
  • 2016
  • 400
  • 197
  • 130
  • 9788365568-16-8
  • 9788365568168
  • ZDG4F

Recenzje czytelników

"GŁOWA PEŁNA DUCHÓW" PAUL TREMBLAY

Ocena:
Data:
Rodzina Barettów żyje sobie spokojnie na przedmieściach Nowej Anglii. Najstarsza ich córka Marjorie w pewnym momencie zaczyna przejawiać objawy schizofrenii. Dziewczyna popada w obłęd i ani rodzicom, ani lekarzom nie jest łatwo ją przed tym ochronić. Ojciec Marjorie, John Berret widząc cierpienia swojej córki prosi o pomoc miejscowego księdza. Duchowny proponuje przeprowadzić egzorcyzm, który ma oczyścić dziewczynę i przywrócić na nowo porządek w ich domu. John rok wcześniej stracił pracę ... więc rodzina boryka się z problemami finansowymi. Brakuje pieniędzy na dalsze leczenie Marjorie, więc ojciec nawiązuje kontakt z firmą, która zainteresowana jest losami Barettów. Niebawem w ich domu zjawia się ekipa telewizyjna programu "Opętanie", który jest popularnym reality show. Odtąd kamera towarzyszy im w życiu codziennym, nawet podczas egzorcyzmów. W trakcie tych egozrcyzmów dochodzi do zdarzeń, które naprawdę przerażają i w końcu prowadzą do tragedii.

"Głowa pełna duchów" to powieść, której bliżej do horroru niż thrillera. Sceny opisywane w książce naprawdę budzą przerażenie. Jakby tego było mało, autor książki obrał za narratorkę ośmioletnią dziewczynkę, którą jest siostra egzorcyzmowanej Marjorie - przez ten zabieg autor tylko potęguje napięcie. Świat ośmioletniej dziewczynki przepełniony jest tu niewinnością i nieświadomością tego, co się dzieje w jej domu. Nie umie sobie w racjonalny sposób wytłumaczyć zachowania siostry. Każdy rozdział książki poprzedzają blogowe wpisy, które są omówieniem "Opętania" i przywołują kilka znanych horrorów.

W tej historii nie ma nic przypadkowego, tak właśnie została ona skonstruowana przez autora. Przedstawia on to, w jaki sposób choroba Marjorie wpływa na jej psychikę członków rodziny. Szczególnej uwadze poddana jest rola więzi, które łączy obie siostry. Nie sposób nie dostrzec tej bliskości, która przeradza się w relację toksyczną, która jest powoli wyniszczająca i zakończenie tej historii ukazane jest przez to w jeszcze bardziej przerażającej odsłonie.

Bardzo dobrym posunięciem autora okazało się to, że fabułę skupił na reality show. Pokazane są kulisy nagrywania, oczekiwania producenta, ojca Marjorie oraz duchownego Wanderly. Sylwetki psychologicznie zostały tutaj bardzo dobrze ukazane, najwięcej czasu autor poświęca destrukcyjnej więzi sióstr. Można sobie zadać wiele pytań, np. do jakich granic mogą posunąć się rodzice, aby pomóc swojemu dziecku.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Zaskakująco, intrygująco, w ciekawym klimacie

Ocena:
Autor:
Data:
"To było potworne i z pewnością będę miała po nocach koszmary, ale w tym całym okropieństwie było zarazem coś cudownego."

Z wielką przyjemnością zagłębiałam się w ten wyśmienity thriller psychologiczny, smakowitą porcję rozrywki, w której rzeczywistość przeciwstawia się czemuś nieuchwytnemu, niezrozumiałemu i niedefiniowalnemu, a przy tym budzącemu początkowo niepokój, następnie trwogę i ostatecznie przerażenie. Z jednej strony, niemoc ... bezsilność wobec piekielnych mocy i niełatwa walka po omacku, a z drugiej strony, stopniowa utrata zmysłów i kontroli nad zmierzającymi ku katastrofie zdarzeniami. Kwintesencja zła, która przybiera różne wydźwięki, barwy i cechy, trudne do interpretacji i przyswojenia.

Paul Tremblay umiejętnie manipuluje uwagą czytelnika, silnie angażując go w nakręcającą się spiralę wypadków, incydentów i zajść, proponując intrygującą fabułę, niby znaną z innych dzieł literackich i filmowych, a jednak przedstawiając ją w nowej i ciekawej odsłonie, z wyczuciem intensyfikując natężenie i wprowadzając znaczące postaci. Właściwie, do końca nie jesteśmy w stanie zinterpretować pojawiających się zjawisk i motywów postępowań głównych bohaterów, umykają nam znaczenia, choć wychwytujemy wszelkie niuanse i przeobrażenia profili postaci. Wyborna gra autora z czytelnikiem sprawia, że akcję śledzimy z dużym zainteresowaniem, nie chcemy oderwać się od niej, a jednocześnie pragniemy jak najszybciej dotrzeć do ostatniej strony, gdzie czeka wyśmienite, zaskakujące i satysfakcjonujące zakończenie.

Koszmarne opętanie przez demona, nasilające się wobec okoliczności, w jakich znajduje się czteroosobowa rodzina Barrettów, niezwykłe wyzwania, z jakimi przyszło im się zmierzyć, podlegające nieustannej zmianie relacje z bliskimi, obawy i lęki związane z przekraczaniem ludzkich granic, a przy tym uaktywnienie mnóstwa zahamowań, wątpliwości i skrupułów. Powieściowe postaci stają się zagadką, tajemnicą, którą chcemy dokładnie poznać i zrozumieć, a ich zachowania i postawy wywołują mieszane uczucia i opinie. Poddajemy się mrocznej i posępnej atmosferze, doszukujemy racjonalnych wyjaśnień i odniesień, docieramy do punktów, gdzie wszystko podlega sprzedaży, publicznej manifestacji, chociaż z góry wiadomo, że może to przybrać niebezpieczne kierunki i niekorzystne konsekwencje.

John, ojciec rodziny, tracący pracę i coraz mocniej angażujący się w religię. Sarah, matka, wbrew sobie wyrażająca zgodę na silną ingerencję w życie rodziny. Córki, czternastoletnia Marjorie i ośmioletnia Merry, których siostrzane powiązania stają się wątkiem przewodnim powieści. Czy wspominanie dramatycznych zdarzeń sprzed piętnastu lat może doprowadzić do odmiennych wyjaśnień i interpretacji niż te przyjęte przez ówczesną opinię publiczną? Dlaczego tak trudno uchwycić istotę i siłę zła, które zdeterminowały losy Barrettów? Jak spokojne i szczęśliwe życie w konfrontacji z chaosem i obłędem może wypełnić tragiczny scenariusz? Co tak naprawdę wydarzyło się w pozornie zwykłym i normalnym domu z przedmieść w Nowej Anglii?

bookendorfina.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena