Koszyk 0
Opis:
Mroczna, wizjonerska, niepokojąca dystopia dla młodych czytelników, z bohaterami, którzy zapadają w pamięć równie mocno jak postaci z „Igrzysk śmierci” i „Niezgodnej”. Rok 2025. Unia Europejska się rozpadła, każdy kraj dba wyłącznie o swoje interesy. Polskę oddziela od Rosji pas spalonej ziemi – Ukraina. Siedmioletnia Gloria trafia pod opiekę mieszkającej w Paryżu ciotki ... Kilka lat później poznaje tam starszego od siebie Asłana Zuradowa. Młody mężczyzna pomaga dziewczynie przetrwać we wstrząsanym etnicznymi konfliktami mieście, przy okazji wciągając ją w krąg konspiratorów, walczących o władzę i wpływy w formującym się praktycznie od nowa społeczeństwie. W tym samym czasie na planecie Trion spat Drakin informuje Trojlo Orila, że został skazany na likwidację. Więzień uniknie śmierci, jeśli zgodzi się poddać resocjalizacji na odległej Ziemi. Trojlo zobowiązuje się wystrzegać przemocy i posługiwać się wyłącznie pokojowymi metodami, ale okazuje się to trudniejsze, niż przypuszczał. Jak Obcy poradzi sobie w zdewastowanej Europie, na gruzach cywilizacji, która jeszcze niedawno rościła sobie pretensje do tego, by dominować nad całą Ziemią? Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • miękka
Mniej Więcej
 • Monika Błądek
 • 2016
 • 1
 • 480
 • 205
 • 130
 • 97883287-0267-7
 • 9788328702677
 • ZDE2R
 • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Gloria

Ocena:
Autor:
Data:
Dystopia dla młodzieży, w której nie brak zmagań głównej bohaterki z samą sobą, romansów i tajemnic. Tak właśnie jednym zdaniem określiłabym powieść Moniki Błądek „Gloria”, która rozpoczyna cykl „Sprawiedliwych”.

Mamy rok 2025. Unia Europejska upadła, a pomiędzy Polską a Rosją znajduje się spalona Ukraina. Główna bohaterka Gloria, w wieku siedmiu lat trafia do Paryża pod opiekę ciotki. Glorię poznajemy po dziesięciu latach, jako sprytną, bystrą i upartą nastolatkę ... Bliskim przyjacielem Glorii jest Asłan Zuradow, który pomaga dziewczynie przetrwać w mieście po którym kręcą się różne dziwne "typki". Całe społeczeństwo formuje się od nowa. Każdy próbuje znaleźć swoje miejsce w nowym świecie. Asłan wciąga Glorię do grupy Pierwszych Sprawiedliwych, ugrupowania które walczy o władzę oraz wpływy wśród społeczeństwa. Jednak pewnego dnia ciotka oznajmia Glorii, że nie jest już bezpieczna we Francji i musi natychmiast wrócić do Polski do swojej siostry Lidii. Równolegle do tych wydarzeń na odległej planecie Trion niejaki Trojlo Oril zostaje skazany na likwidację i, aby uniknąć śmierci musi poddać się resocjalizacji na Ziemi.

Jak potoczą się dalsze losy Glorii? Kim naprawdę jest Asłan? Czy dziewczyna pozna prawdę o swojej przeszłości i o tym co tak naprawdę dzieje się w okół niej? Jak na Ziemi poradzi sobie obcy z planety Trion? Kim są Pierwsi Sprawiedliwi? Tego wszystkiego i jeszcze więcej dowiecie się sięgając po powieść Moniki Błądek „Gloria”.

Przyznaję z ręką na sercu, że rzadko sięgam po dystopię, ale skoro już się do niej zabiorę to musi mnie naprawdę czymś zaciekawić i przyciągnąć moją uwagę. Monika Błądek wprowadza czytelnika w inny świat. Do napisania tej książki, jak przyznaje sama autorka skłoniła ją współczesna sytuacja polityczna oraz wydarzenia, które mają miejsce na całym świecie.

Autorka do swojej powieści wprowadza wielu bohaterów, z czego każdy z nich jest indywidualnością, z którą czytelnik może się utożsamić. Gloria Arciszewska to uparta, nieposłuszna, a zarazem bystra i sprytna siedemnastolatka, która ma swoje rozterki sercowe. Asłan "Tank" Zuradow to z pochodzenia Czeczen, który pilnuje Glorii jak oka w głowie i jest nadzwyczaj silny. No i oczywiście postać obcego. Jak już wcześniej wspomniałam Trojlo Oril pochodzi z planety Trion i został zesłany na Ziemię w celu odbycia resocjalizacji. Wszystko co dalej napisze o głównych i pobocznych bohaterach będzie zwykłym spojlerem, więc nie będę zabierać nikomu przyjemności z poznania tych niezwykłych postaci. Trzeba przyznać, ze autorka naprawdę dopracowała każdą postać do perfekcji.

Książkę czytało mi się bardzo przyjemnie i przede wszystkim szybko. Autorka wprowadza sporo opisów, ale za to wszystko przeplatane jest niesamowitymi dialogami, które czasami przyprawiały mnie o uśmiech. Sprawia to wrażenie, że wszystko jest w odpowiedniej ilości nic za dużo, nic za mało. Styl autorki mogę określić na miły, lekki i przyjemny. Można bardzo miło spędzić czas z tą historią.

Jedyny mankament, o którym muszę wspomnieć, ale może to być tylko moje odczucie. Postać obcego nie do końca mnie przekonała na samym początku, jednak z czasem zaczęłam rozumieć, co miała na myśli autorka wprowadzając tę postać do książki.

Podsumowując serdecznie polecam książkę Moniki Błądek „Gloria”. Powinna ona przypaść do gustu wszystkim fanom, fantastyki z lekką domieszką romansu.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Przyszłość niekoniecznie różowa?

Ocena:
Autor:
Data:
Wizję przyszłości naszego świata tworzono wiele razy. Rzadko kiedy ta wizja dotyczy świata tak bliskiego obecnym czasom, a w dodatku obecnej sytuacji politycznej. Bo wydarzenia opisane w książce rozgrywają się 9 lat po roku 2016! Walki, skażony teren, psy-mordercy. To nie jest Europa moich marzeń, ale trzeba pamiętać, że to nasz dom. Ten dom czeka niepewna przyszłość i taką niezbyt zachęcającą przyszłość zwizualizowała polska pisarka w powieści „Gloria” ...

Książka jest podzielona na trzy części. Dwie pierwsze skupiają się głównie na samej Glorii, jej podejściu do świata, jej niewiedzy na temat własnego życia i tego co dzieje się wokół. Młoda nastolatka, chroniona przez ciotkę i starszego o kilka lat Czeczena ma się uczyć i nie zadawać pytań. Nie narażać się na niebezpieczeństwo. Dziewczyna jest młoda, buzują w niej hormony, jest ciekawa wszystkiego wokół i jeszcze dalej. Trzecia część książki wyjaśnia zagadki i nadaje akcji wiele ubarwień i ozdobników.

W powieści nie mogło zabraknąć strzelania z łuku, jazdy konnej i na motorach. Autorka lubi te dyscypliny i to czuć w trakcie lektury. Właśnie te sytuacje, gdy Gloria uczyła się obchodzić z koniem albo jeździć na motorze podobały mi się najbardziej. Choć otoczone mrokiem świata przedstawionego, były na swój sposób wesołe, przyjemne i zarówno bohaterka jak i ja, Czytelnik, zapominałyśmy, co dzieje się wokół, jakie niebezpieczeństwa czyhają na rogu. Autorka nie zapomniała, że nie wszyscy posiadają teoretyczną wiedzę we wspomnianych dziedzinach, więc każdy fachowy termin jest dokładnie i jasno wytłumaczony, co jest wielkim plusem według mnie, gdyż nie musiałam omijać tych fragmentów, lub czytać i przerywać co chwilę na znalezienie wyjaśnienia w encyklopedii. Dzięki temu ułatwieniu nie straciłam nic z treści.

Choć powieść zawiera wiele problemów współczesnego świata, jak podziały rasowe, brak tolerancji, przemoc, to książka skupia się głównie na młodej bohaterce. Gloria rozwija się na naszych oczach. Jest niewinną nastolatką, która nie rozumie, co się wokół niej dzieje. I tu wkroczyło moje zaciekawienie, bo otaczający ją ludzie nie są tym, kim wydawali się być. Skrywają mnóstwo tajemnic, a największa z nich dopiero czeka na rozwiązanie: jak naprawdę zginęli rodzice dziewczyny? Te tajemnice napędzają akcję, przyciągają mnie do lektury i sprawiają, że czekam z napięciem, co będzie dalej. No i kim są Ci ‘Sprawiedliwi’?!
Do tego wszystkiego dodane zostały elementy fantastyki, czyli kosmici, którzy żyją między nami i posiadają nadzwyczajne zdolności. Trojlo jest postacią zagadkową. Jego rola na naszej planecie dość długo pozostaje nieznana i z drżeniem czekałam na jego ruchy- wróg czy przyjaciel?

Po lekturze czuję lekki niedosyt, trudny do opisania. Mam nadzieję, że zniknie przy następnej części, którą chętnie przeczytam, bo talent autorki przypadł mi do gustu, a bohaterowie przez nią stworzeni wzbudzili moją szczerą sympatię. Oczywiście znalazło się i paru niechcianych, ale tacy muszą się pojawić w każdej historii. Was zapraszam na lekturę, a ja tymczasem czekam na kolejną część.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena