Koszyk 0
Opis:
Mroczna, wizjonerska, niepokojąca dystopia dla młodych czytelników, z bohaterami, którzy zapadają w pamięć równie mocno jak postaci z „Igrzysk śmierci” i „Niezgodnej”. Rok 2025. Unia Europejska się rozpadła, każdy kraj dba wyłącznie o swoje interesy. Polskę oddziela od Rosji pas spalonej ziemi – Ukraina. Siedmioletnia Gloria trafia pod opiekę mieszkającej w Paryżu ciotki ... Kilka lat później poznaje tam starszego od siebie Asłana Zuradowa. Młody mężczyzna pomaga dziewczynie przetrwać we wstrząsanym etnicznymi konfliktami mieście, przy okazji wciągając ją w krąg konspiratorów, walczących o władzę i wpływy w formującym się praktycznie od nowa społeczeństwie. W tym samym czasie na planecie Trion spat Drakin informuje Trojlo Orila, że został skazany na likwidację. Więzień uniknie śmierci, jeśli zgodzi się poddać resocjalizacji na odległej Ziemi. Trojlo zobowiązuje się wystrzegać przemocy i posługiwać się wyłącznie pokojowymi metodami, ale okazuje się to trudniejsze, niż przypuszczał. Jak Obcy poradzi sobie w zdewastowanej Europie, na gruzach cywilizacji, która jeszcze niedawno rościła sobie pretensje do tego, by dominować nad całą Ziemią? Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Muza
 • miękka
Mniej Więcej
 • Monika Błądek
 • 2016
 • 1
 • 480
 • 205
 • 130
 • 97883287-0267-7
 • 9788328702677
 • ZDE2R
 • 17-99 lat

Recenzje czytelników

Gloria

Ocena:
Autor:
Data:
Dystopia dla młodzieży, w której nie brak zmagań głównej bohaterki z samą sobą, romansów i tajemnic. Tak właśnie jednym zdaniem określiłabym powieść Moniki Błądek „Gloria”, która rozpoczyna cykl „Sprawiedliwych”.

Mamy rok 2025. Unia Europejska upadła, a pomiędzy Polską a Rosją znajduje się spalona Ukraina. Główna bohaterka Gloria, w wieku siedmiu lat trafia do Paryża pod opiekę ciotki. Glorię poznajemy po dziesięciu latach, jako sprytną, bystrą i upartą nastolatkę ... Bliskim przyjacielem Glorii jest Asłan Zuradow, który pomaga dziewczynie przetrwać w mieście po którym kręcą się różne dziwne "typki". Całe społeczeństwo formuje się od nowa. Każdy próbuje znaleźć swoje miejsce w nowym świecie. Asłan wciąga Glorię do grupy Pierwszych Sprawiedliwych, ugrupowania które walczy o władzę oraz wpływy wśród społeczeństwa. Jednak pewnego dnia ciotka oznajmia Glorii, że nie jest już bezpieczna we Francji i musi natychmiast wrócić do Polski do swojej siostry Lidii. Równolegle do tych wydarzeń na odległej planecie Trion niejaki Trojlo Oril zostaje skazany na likwidację i, aby uniknąć śmierci musi poddać się resocjalizacji na Ziemi.

Jak potoczą się dalsze losy Glorii? Kim naprawdę jest Asłan? Czy dziewczyna pozna prawdę o swojej przeszłości i o tym co tak naprawdę dzieje się w okół niej? Jak na Ziemi poradzi sobie obcy z planety Trion? Kim są Pierwsi Sprawiedliwi? Tego wszystkiego i jeszcze więcej dowiecie się sięgając po powieść Moniki Błądek „Gloria”.

Przyznaję z ręką na sercu, że rzadko sięgam po dystopię, ale skoro już się do niej zabiorę to musi mnie naprawdę czymś zaciekawić i przyciągnąć moją uwagę. Monika Błądek wprowadza czytelnika w inny świat. Do napisania tej książki, jak przyznaje sama autorka skłoniła ją współczesna sytuacja polityczna oraz wydarzenia, które mają miejsce na całym świecie.

Autorka do swojej powieści wprowadza wielu bohaterów, z czego każdy z nich jest indywidualnością, z którą czytelnik może się utożsamić. Gloria Arciszewska to uparta, nieposłuszna, a zarazem bystra i sprytna siedemnastolatka, która ma swoje rozterki sercowe. Asłan "Tank" Zuradow to z pochodzenia Czeczen, który pilnuje Glorii jak oka w głowie i jest nadzwyczaj silny. No i oczywiście postać obcego. Jak już wcześniej wspomniałam Trojlo Oril pochodzi z planety Trion i został zesłany na Ziemię w celu odbycia resocjalizacji. Wszystko co dalej napisze o głównych i pobocznych bohaterach będzie zwykłym spojlerem, więc nie będę zabierać nikomu przyjemności z poznania tych niezwykłych postaci. Trzeba przyznać, ze autorka naprawdę dopracowała każdą postać do perfekcji.

Książkę czytało mi się bardzo przyjemnie i przede wszystkim szybko. Autorka wprowadza sporo opisów, ale za to wszystko przeplatane jest niesamowitymi dialogami, które czasami przyprawiały mnie o uśmiech. Sprawia to wrażenie, że wszystko jest w odpowiedniej ilości nic za dużo, nic za mało. Styl autorki mogę określić na miły, lekki i przyjemny. Można bardzo miło spędzić czas z tą historią.

Jedyny mankament, o którym muszę wspomnieć, ale może to być tylko moje odczucie. Postać obcego nie do końca mnie przekonała na samym początku, jednak z czasem zaczęłam rozumieć, co miała na myśli autorka wprowadzając tę postać do książki.

Podsumowując serdecznie polecam książkę Moniki Błądek „Gloria”. Powinna ona przypaść do gustu wszystkim fanom, fantastyki z lekką domieszką romansu.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

ksiazkanonstop.blogspot.com

Ocena:
Autor:
Data:
Gloria Arciszewska to nastoletnia dziewczyna, której przyszło żyć w ciężkich, można by powiedzieć nie odpowiednich, czasach oraz warunkach dla rozwoju młodego człowieka. Mając siedem lat główna bohaterka trafia pod opiekuńcze skrzydła swej ciotki - Hanny. Dziesięć lat później czyli gdy ma lat siedemnaście, na drodze dziewczyny staje Asłan. Chłopak, przy którym bez wahania w trybie natychmiastowym pragnie przeobrazić się w kobietę. Niestety, on traktuje ją tylko jako koleżankę ... To oczywiście powoduje złość i rozgoryczenie w Glorii.

Asłan pomaga swojej koleżance przetrwać w wstrząsanym etnicznymi problemami miejscu zamieszkania i uczy sztuki walki, obrony. Kiedy sytuacja ani trochę nie ulega poprawie, a wręcz przeciwnie, jest coraz gorzej. Hanna podejmuje decyzję, że jej podopieczna musi opuścić kraj i zawitać, zadomowić się w Polsce. Kobieta jednak nie podróżuje z nią do Ojczyzny. W Paryżu widzą się po raz ostatni...

W Polsce trafia pod opiekuńcze skrzydła swojej siostry Lidii i ma nadzieję na normalne życie, takie, jakie wiodą jej rówieśniczki. Jednakże jej marzenie spełznie na niczym. Nie zazna spokoju. Znajduje się bez przerwy pod opieką mężczyzn przeróżnych ras, którzy mają za zadanie chronić Glorię tak, aby włos jej z głowy nie spadł. Może czuć się niczym księżniczka. Ale przecież taka ciągła kontrola bywa męcząca. Czy Arciszewska będzie miała jej dosyć? A może tak zaprzyjaźni się z ochroniarzami, że przestanie dostrzegać "śledzących"ją par oczu?
Gloria nie będzie miała szansy na chociażby chwilę wytchnienia bądź nudy. Przed nią stoją wyzwania, jakim musi sprostać. Nie chodzi tutaj tylko o nową szkołę i przyjaciół. To tylko początek. Prawdziwa rewolucja rozpocznie się, kiedy przyjdzie czas na spotkanie z inną rzeczywistością. Rzeczywistością pozaziemską...

Dzięki Monice Błądek zaczynam nieco przychylniej spoglądać na literaturę akcji. Dotychczas omijałam ją szerokim, szerokim łukiem. Teraz to zaczyna ulegać zmianie. "Gloria" jest bardzo dobrą lekturą nie tylko dla młodzieży. Przy tej książce nie można się nudzić, każda strona to nowe zaskoczenie, narastająca niepewność. Przez całą publikację czytelnikowi towarzyszy lęk, chwilami strach. Tutaj nie ma mowy o jakiejkolwiek pewności. Wszystko może się wydarzyć i właśnie to odpowiadało mi najbardziej.

"Gloria" ma w sobie coś, co nie pozwoli odłożyć definitywnie książki na półkę zanim się jej nie doczyta. Niskie ukłony dla Autorki za ogrom pracy, jaki włożyła w napisanie tej historii. Godna pozazdroszczenia jest wyobraźnia Moniki Błądek. Jestem pod wrażeniem! Polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena