Koszyk 0
Opis:
Jakich gladiatorów uwielbiał zabijać okrutny cesarz Kommodus? Kto walczył z zasłoniętymi oczyma?. Dlaczego tarcze dzieliły kibiców? Jak działały starożytne windy? Czy na pewno podniesiony kciuk oznaczał darowanie życia pokonanemu gladiatorowi? W jaki sposób łapano pantery? Gladiatorzy Konstantina Nosowa, znanego naukowca, specjalisty w dziedzinie uzbrojenia i podróżnika, to zarówno znakomicie napisana książka dla laika w dziedzinie historii i uzbrojenia ... jak i szczegółowa monografia dla znawcy epoki oraz tematyki. Amator znajdzie tu przystępnie napisane kompendium obecnego stanu wiedzy, pełne ciekawostek i działających na wyobraźnię ilustracji. Pasjonat historii i technik walki doceni analizę hipotez o pochodzeniu walk gladiatorów, rekonstrukcję uzbrojenia i pojedynków, przygotowania do igrzysk i konstrukcję amfiteatrów, opis życia codziennego gladiatorów - wszystko poparte dowodami archeologicznymi, rekonstrukcjami i bogatą bibliografią. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Bellona
 • twarda
Mniej Więcej
 • Konstantin Nosow
 • 2011
 • 0
 • 208
 • 248
 • 194
 • 97883-11-12-0525
 • 9788311120525
 • ZAQ8E

Recenzje czytelników

Bardzo ciekawa, napisana świetnym językiem książka.

Ocena:
Autor:
Data:
Gladiatorzy byli niezwykle popularną grupą na terenie całego antycznego państwa rzymskiego. Ową popularność widać najlepiej na przykładzie różnego rodzaju reliefów, mozaik, posążków, które przedstawiały gladiatorów w glorii i chwale. Boom rozwojowy tej profesji przypadł na okres od III w. p.n.e. do IV w., a wiec siedem stuleci potu, krwi, znoju, ale i chwały, bogactwa, niezwykłej popularności.
O tych siedmiu stuleciach opowiada niniejsza książka. Autor, znany naukowiec ... specjalista w dziedzinie uzbrojenia, omawia tematykę bardzo dokładnie, ale przy tym wystrzega się języka zbyt naukowego. To czyni książkę doskonałą lekturą dla osób mniej i bardziej zaznajomionych z tematyką.Pierwsze, co rzuca się w oczy w trakcie lektury, to bardzo dokładne potraktowanie materiału. Autor musiał zadać sobie sporo trudu, żeby zgromadzić tak dużą ilość materiału. Oczywiście, tematyka nie została omówiona w całości z tego prostego powodu, że nie jest to pozycja stricte naukowa, a poza tym jest niemożliwym zawarcie całości naukowych faktów dot. gladiatorów w jednej książce. Książka powstała w 2005r. Od tego momentu nadal prowadzone są różnorodne badania i prace archeologiczne, cały czas odkrywane są nowe fakty, nasz stan wiedzy dot. gladiatorów bez ustanku zmienia się.
Na tyle jednak na ile jest to możliwe książka jest bardzo dobra pod względem merytorycznym.
Uzupełnieniem są: bogaty aneks w formie przejrzystej tabelki omawiający typy gladiatorów i ich uzbrojenie oraz najczęstsze ich połączenie w pary. Poza tym słowniczek objaśniający najbardziej charakterystyczne dla świata walk gladiatorskich pojęcia. Dla szczególnie zainteresowanych tematyką doskonałym dodatkiem jest przebogata bibliografia, która z pewnością pozwoli siegnąć po kolejne pozycje z tego tematu.
Gorąco zachęcam do lektury, zarówno osoby bardzo, jak i mniej zainteresowane historią. Wszak każdy z nas ma jakieś wyobrażenie o dzielnych gladiatorach. Może warto skonfrontować je z materiałem archeologicznym?! Gwarantuję, ze w trakcie lektury nie będziecie się nudzić, a autor zabierze was w pełną przygód i niespodzianek podróż w czasie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena