Koszyk 0
Opis:
Gildia Magów to pierwszy tom znakomitej trylogii fantasy, skrzącej się od magii, akcji i przygód. Co roku magowie z Imardinu gromadzą się, by oczyścić ulice z włóczęgów, uliczników i żebraków. Mistrzowie magicznych dyscyplin są przekonani, że nikt nie zdoła im się przeciwstawić, ich tarcza ochronna nie jest jednak tak nieprzenikniona jak im się wydaje. Kiedy bowiem tłum bezdomnych opuszcza miasto, młoda dziewczyna, wściekła na okrutne traktowanie jej rodziny i przyjaciół ... ciska w tarczę kamieniem - wkładając w to całą swoją złość. Ku zaskoczeniu wszystkich, kamień przenika przez barierę i dosięga jednego z magów. Coś takiego jest nie do pomyślenia. Oto spełnił się najgorszy sen Gildii: w mieście przebywa nieszkolona magiczka. Trzeba ją znaleźć - i to szybko, zanim jej moc wyrwie się spod kontroli, niszcząc zarówno ją, jak i miasto. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Trudi Canavan
  • 2011
  • 2
  • 520
  • 195
  • 130
  • *, 97883-6217-0210
  • 9788362170210
  • ZACXK

Recenzje czytelników

Z magią już tak jest, że jak raz się w niej rozsmakujesz, to na zawsze wpadasz w jej objęcia.

Ocena:
Autor:
Data:
Z magią już tak jest, że jak raz się w niej rozsmakujesz, to na zawsze wpadasz w jej objęcia i łakniesz jej w każdej formie, czy to literackiej, czy to kinematograficznej, czy jakiejkolwiek. Z tego właśnie zamiłowania tworzą się takie pozycje literackie jak Harry Potter, Opowieści z Narnii, wszelkie historie ze Świata Dysku Terrego Pratcheta, czy też Trylogia Czarnego Maga pisarki Trudi Canavan. Pierwszy tom cyklu zebrał różnorakie opinie wśród krytyków i recenzentów ... dlatego też postanowiłam przekonać się na własnej skórze z czym mają do czynienia miłośnicy fantastyki, kiedy sięgają po książkę Gildia magów.

Co roku, magowie miasta Imardin zbierają się by przeprowadzić „Czystki”, co powoduje wśród, wywodzących się z niższej klasy, mieszkańców dosyć agresywne reakcje. Młodzi ludzie wykorzystują różne sposoby, by spróbować uprzykrzyć magom ich „pracę”. Jednym z nich jest rzucanie kamieniami w otaczającą ich ochronną tarczę. I choć jest to bezcelowe, to jednak nikt nie zaprzestaje tego procederu, po cichu licząc na to, że pewnego dnia, jeden z magów wykaże się nieuwagą i bariera osłabnie. Tegoroczne oczyszczanie ulic miasta z włóczęgów i bezdomnych, miało wyglądać tak samo… do czasu, aż młoda dziewczyna imieniem Senea, podniosła kamień i cisnęła nim w stronę magów. Ku zdziwieniu tłumu i samej zainteresowanej, kamień przedarł się przez magiczną ochronę i ugodził jednego z magów w skroń. Tak rozpoczyna się przygoda dziewczyny, która chce zmienić nie tylko życie swoje ale także mieszkańców Imardinu.

Spotkałam się z wieloma porównaniami powyższego tytułu do przygód Harrego Pottera. Jednak uważam, że są one strasznie górnolotne i stanowią sporą nadinterpretację. Małoletni bohater posiadający magiczny talent występuje w wielu pozycjach literackich, gildii magów nie wolno mylić z Rowlingowską szkołą magii, a wydarzenia zawarte w obu książkach dotyczą zupełnie innych spraw.

Autorka postanowiła skupić się na dwóch rzeczach, mianowicie na przemianie wewnętrznej głównej bohaterki oraz na intrygach odbywających się na terenie gildii magów. I te drugie zdecydowanie bardziej przyciągają uwagę czytelnika. Sama fabuła zasługuje na pochwałę, jednak dynamika akcji została źle rozłożona. Pierwsze rozdziały szalenie nużą – opowiadają o tym jak bohaterka ukrywa się przed szukającymi ją magami – jestem przekonana, że opisy te można było zminimalizować. Druga część powieści, opowiadająca o nauce jaką pobiera dziewczyna w gildii zdecydowanie rytmizuje tempo i pobudza czytelnika.

Gildia magów nie jest powieścią górnolotną, nigdy też nie będzie tytułem reprezentującym klasyczną fantastykę, jednak z całą pewnością doskonale broni dobrego imienia książek młodzieżowych, które ostatnimi czasy przeżywają oblężenie tandety z pod znaku romansów paranormalnych. Dlatego też, bawiłam się bardzo dobrze przeżywając przygody z Soneą i jej przyjaciółmi, a najlepsze wrażenie zrobili na mnie znienawidzeni przez wszystkich magowie. Ale polecam wam, abyście sami dowiedzieli się co jest w nich takiego interesującego.

Na zakończenie dodam tylko, że autorka zwieńczyła Gildię magów w bardzo ciekawy sposób, dzięki temu nabieramy ochoty na to by sięgnąć po kolejny tom zatytułowany Nowicjuszka. Polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Ceryni mały człowiek o wielkim sercu

Ocena:
Autor:
Data:
Trudi Canavan australijska pisarka i publicystka oraz ilustratorka i projektantka. Kobieta o wielu talentach. Laureatka nagrody Aurealis dla najlepszego opowiadania fantasy. Australijskie czasopismo zatrudniło panią Canavan, jako szefową działu graficznego poświęconego fantastyce Aurealis.

Trudi Canavan jest autorem trzech światowej sławy trylogii.

Trylogia Era pięciorga
Trylogia Czarnego Maga
Trylogia Zdrajcy
Trylogia Czarnego maga została wydana już dawno ... Mijałam wielokrotnie ją na półkach w bibliotecw czy księgarni. Zdarzało mi się, że już miałam ją brać, jednak zawsze wydawało się, że znalazłam coś lepszego w innej książce i odkładałam na półkę Gildie magów. Och, jaka ja głupia byłam! Posiadałam taki skarb, a nawet nie zdawałam sobie z tego sprawy. W końcu jednak zmądrzałam.

Gildia magów jest książką opowiadającą losy 17 letniej Sonei. Dziewczynka pochodzi z najniższej klasy społecznej, jaka istnieje w Imardin.
Takich jak ona wydaje się, że jest setki, a nawet tysiące. Jednak pewnego chłodnego dnia, w czasie odbywającej się czystki… właśnie w ten dzień Sonea wraz z przyjaciółmi pojawia się w niewłaściwym miejscu i jeszcze gorszym czasie, a rzucając kamieniem w maga odkrywa, że wcale nie jest taka zwyczajna jak się wydaje. Nawet dziewczynka ze slumsów może być wyjątkowa.

Bohaterowie to jedna z najważniejszych rzeczy w książce. Trudi Canavan doskonale zdaje sobie sprawę z tego faktu, ponieważ każdy bohater jest postacią w pełni przemyślaną, ciekawą, zaskakującą i… mogłabym ciągnąć tak dalej. Nie znalazłam postaci, która nie zainteresowałaby mnie w jakimś stopniu. Każda mnie urzekła. Są niepowtarzalni. Wyjątkowi. Każdy jest inny.

Muszę również przyznać się do pewnej faworyzacji pewnych bohaterów. Uwielbiam Soneę oraz Rothena. Według mnie są to postacie najbardziej barwne. Jednak to Ceryni urzekł mnie najbardziej. Swoją postawą dowiódł, że nawet w młodym, niedoświadczonym sercu może kryć się wielki człowiek.

Jedyne, czego brakowało mi w stosunku do nich to fakt, że opis wyglądu bohaterów był dość ubogi. Na początku ciężko było wyobrazić sobie, jak oni wyglądają. Z czasem odkrywania dalszych stron, poznawania głębiej bohaterów, powoli moja wyobraźnia zaczęła działać.

Gildia magów jest pełna przesłań, które mają zastosowanie w naszym codziennym życiu. Z ręką na sercu muszę przyznać, że oprócz zajmowania przyjemnie i aktywnie czasu przekazuje również nam ważne wartości. Ale czym są słowa bez przykładów.

„…ćwiczenia fizyczne są równie ważne jak umysłowe. Jeśli zaniedbasz ciało…to zaniedbasz również umysł”.

Czyż nie jest to ważne przesłanie? Co nam po wiedzy, kiedy nie jesteśmy na tyle sprawni, aby móc ją wykorzystać, przekazać? Znowuż, co nam po sile fizycznej, kiedy bez wiedzy nie wiemy jak ją właściwie wykorzystać.

Aby pokazać wam, że jest więcej wartościowych przesłań, dam wam kolejny przykład.

„Moc nic nie znaczy, jeśli mag ma przegniłe serce”.

Tym razem pozostawiam was sam na sam z interpretacją tego cytatu.

Sama książka jest napisana w bardzo ciekawy sposób. Nie możemy narzekać na brak akcji. Autorka ciągle trzyma nas w napięciu. Kiedy wydaje nam się, że już udało rozwiązać się sprawę, że już koniec, zostajemy zaskoczeni nowym śladem, informacją.

Dzięki mapom miasta zamieszczonym przez autorkę na początku książki możemy podążać (oraz lepiej wyobrazić) krokami naszych bohaterów.

Jak już wspomniałam, książka potrafi dać nam wiele do przemyślenia, co wydaje mi się kolejnym jej atutem. Jednym z naprawdę wielu.

Jeśli szukacie czegoś do poczytania, co odmieni wasze życie i pozostawi po sobie „kaca” to gorąco polecam gildie magów. Nie zawiedziecie się.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena